up-arrow

Невже спортсмени з інвалідністю — люди другого сорту?

title
За золоту медаль на Олімпіаді-2016 Україна заплатила по 126 тисяч доларів, а паралімпійцям за успіх у тому ж Ріо-де-Жанейро пообіцяла по 40 000. Які преміальні в сучасних умовах ви вважали б справедливими для наших спортсменів на змаганнях такого рівня? Адже олімпійці у Бразилії вибороли лише 11 нагород (2 золоті, 5 срібних і 4 бронзові) і 31-ше місце у загальному заліку, тоді як паралімпійці встановили рекорд: 41 золота, 37 срібних і 39 бронзових медалей — усіх 117 і 3-тє місце в загальному заліку

 

Ігор ГОЦУЛ,
віце-президент Національного олімпійського комітету України, перший
заступник міністра молоді та спорту України (м. Київ):

Я би сказав, що ці виплати дещо завищені. Таким чином ми наче намагаємося відкупитися від того, у що раніше не інвестували. Як на мене, замість таких великих призових краще вкладати гроші у розвиток спортивної інфраструктури.

 

Юлія РЕСЕНЧУК,
президентка фонду «Асоціація інвалідів-комп'ютерників», ініціаторка петиції щодо однакової оплати олімпійцям та паралімпійцям (м. Київ):

Різницю у виплатах нагород спортсменам вважаю дискримінацією, тому зареєструвала на сайті Президента петицію стосовно їхнього зрівняння. Це велика несправедливість щодо людей із особливими потребами. Йдеться не лише про гроші, а й про повагу. Мене підтримало багато людей, тому я вірю в успіх цієї ініціативи.

 

Андрій РОЗТОКА,
паралімпійський чемпіон з футболу (з наслідками ДЦП) на Олімпіаді-2004
в Афінах, молодший науковий співробітник СНУ імені Лесі Українки (м. Луцьк):

По–перше, варто мати на увазі, що із суми преміальних для спортсменів–призерів держава забере 20 відсотків на податки. У 2004 році, до речі, винагорода за золоту медаль для паралімпійського чемпіона становила 50 тисяч доларів, але «на руки» я отримав 40 тисяч, частину з яких витратив на покращення житлових умов.

Стосовно суми виплат бачимо вражаючий цинізм: паралімпійцям можна дати у рази менше, куди їм дітися, все одно не втечуть!

 

Для олімпійців, на мою думку, сума преміальних зараз нормальна. Окрім неї, чемпіони також зазвичай мають спонсорів, і до них більше прикута увага чиновників (олімпійським золотим медалістам одразу дають квартири на відміну від паралімпійців). Тому хочеться, щоб паралімпійцям преміальні збільшили хоча б на трішки.

 

Наталія БАЛЮК,
головний редактор газети «Високий замок» (м. Львів):
— Думаю, що справедливим було б, якби сума винагороди стала однаковою. А може й навпаки — паралімпійці повинні отримувати більше від звичайних спортсменів. Адже люди викладаються значно сильніше і кожна перемога їм дістається важче. Щодо суми, то не мені визначати, все залежить від фінансової спроможності держави. Але головне — всі українські спортсмени потребують постійної уваги та достойної зарплати.

 

Ігор ЛАПІН,
народний депутат України (м. Луцьк):
— Не потрібно розділяти олімпійців та паралімпійців. Усі вони захищають честь нашої країни. Тоді чому преміальні так різняться: 40 тисяч доларів і 126 тисяч? Адже коли спортсмен виграє золоту медаль, то грають Гімн і піднімають прапор України і про нас дізнається весь світ. Чому тоді різна ціна цієї перемоги? Це несправедливо. Преміальні мають бути однаковими.

 

В'ячеслав ХІЛЬЧИШИН,
доброволець батальйону «Айдар», срібний призер чемпіонату України з метання диска та ядра серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату (м. Сарни Рівненської області):
— Думаю, справедливо буде, коли преміальні за золоту медаль стануть однаковими. Чому така різниця аж у три рази? Невже спортсмени з інвалідністю — люди другого сорту? Вони так само прославляють нашу Україну в усьому світі, а потреби та витрати в них значно більші. Премії олімпійців можна зменшити, щоб платити однаково.

 

Роман КАРПЮК,
заступник голови Волинської обласної ради (м. Луцьк):
— На сьогодні це питання дуже актуальне і потребує обговорення, бо раніше винагороди зрівнювалися. Звичайно, паралімпійці заслуговують не меншої підтримки, ніж інші, вони вкладають багато праці у свої спортивні досягнення. На наступній сесії обласної ради ми розглядатимемо Програму розвитку паралімпійського спорту і будемо обговорювати, що може область. Зараз Україна платить одні з найбільших преміальних спортсменам. Я вважаю, що людині, яка прославляє державу, потрібно створювати всі умови для розвитку, підтримувати матеріально. Але якою має бути різниця у виплатах, нехай вирішують спеціалісти.

 

Володимир ЛИС,
письменник (м. Луцьк):
— Звичайно, паралімпійці — мужні люди, і добре, що наша держава бере участь у цих іграх. Але результати олімпійців і паралімпійців — незрівнянні. Якби були нормальні умови для тренування, можна було б думати, що у нас, порівняно з іншими країнами, оплата за отримане золото все-таки трохи завищена. Але, зважаючи на те, що деякі спортсмени мусять купувати собі спортивні снаряди та інший інвентар, то, вважаю, оплата нормальна. Та й не так багато у нас тих медалей.

 

Андрій БУЛКОВСЬКИЙ,
учасник Олімпіади в Атланті у 1996 році — біг на 1500 метрів (м. Луцьк):
— Щодо суми, то олімпійці, на мою думку, отримують більш–менш нормальні кошти. Хотілося б, звісно, щоб і паралімпійцям платили стільки ж. Бо це люди, які себе перебороли, проявили неабияку силу волі — нерідко всупереч тому, що на них, можливо, махнули рукою. Вони заслуговують на достойну винагороду. Хоча тут є й інша сторона медалі. Вона полягає в тому, що олімпійці мають дуже велику конкуренцію з боку інших спортсменів. Щоб потрапити на Ігри, їм треба пройти надзвичайно серйозний відбір.

А на загал хотів би сказати, що коли зважити на умови, в яких українські спортсмени готуються до змагань, починаючи від побутових і закінчуючи моральними, на зверхнє ставлення чиновників до спортсмена, то учасникам Олімпіади треба виплачувати не тільки преміальні, а й пожиттєві стипендії.

 

Юрій ЯЦЮК,
заслужений журналіст України, завідувач редакції новин «Служби інформації» Волинської дирекції НТКУ (м. Луцьк):
— Щодо суми, то не беруся визначати, але її треба зробити однаковою для олімпійців і паралімпійців. Не варто розділяти на кращих і гірших. Адже всі спортсмени готувалися й чекали цих змагань чотири роки. Думаю, наші паралімпійці потребують значно більшої державної підтримки.

 

Богдан ШИБА,
луцький міський голова 2006–2010 років (м. Луцьк):
— У цивілізованих країнах створено належні умови для тренувань, тренери та спортсмени отримують повноцінну платню, тому преміальні відносно скромні. А у нас пробують врятувати ситуацію високими винагородами, але результат щораз гірший — все більше спортсменів тікають за кордон. Стосовно суми виплат бачимо вражаючий цинізм: паралімпійцям можна дати у рази менше, куди їм дітися, все одно не втечуть!

 

Альберт МІКОЯН,
заслужений працівник фізкультури і спорту України (м. Луцьк):
Вважаю, що оплата спортсменам має бути достойною, а скільки — вирішує держава.

Бліц провели
Мирослава КОЗЮПА, Кость ГАРБАРЧУК, Лариса ЗАНЮК, Ярослава ТИМОЩУК,
Василь УЛІЦЬКИЙ.

 

 

 

   
ІНШІ МАТЕРІАЛИ РУБРИКИ
Підопічні Ярослава Комзюка здобули перше очко в Першій лізі, хоча на дебютний гол ще доведеться зачекати
Силач із поліської глибинки Іван Макаренко став 5–разовим чемпіоном України, срібним призером Європи та дворазовим віце–чемпіоном світової першості. Хоча тренується майстер спорту… у маленькій «каптьорці»!
Рівняни — ​після 22-річної перерви — ​зіграли перший матч в «еліті» українського футболу
«Червоно-білі» мінімально програли стартовий поєдинок у Першій лізі
Зміна головного тренера відбулася за два дні до старту сезону в Першій лізі
«Динамо» знову не дало ради донецьким латиноамериканцям
Зібрав 21 команду з України та Білорусі фестиваль з екстремального водного туризму «Поліська регата-2017»
1 липня на змаганнях зі спортивної ходьби в обласному центрі Волині зустрілися найсильніші легкоатлети нашої держави
Після 22-річної перерви рівненський клуб повертається у найсильніший чемпіонат країни. В останньому контрольному поєдинку підопічні Юрія Вірта розтрощили сусідів і принципових суперників – луцьку «Волинь», яка, навпаки, понизилась у статусі
Заслужений журналіст України Катерина Зубчук знайшла відповіді на ці запитання під час пішої подорожі вздовж русла легендарної річечки
line ПИТАННЯ ТИЖНЯ