up-arrow
КУЛЬТУРА Архів рубрики

Людські душі, намальовані простим олівцем

title
Тамара Ковальчук із Колок Маневицького району пише неймовірно реалістичні графічні портрети

Людмила ВЛАСЮК

Її малюнками неможливо не захоплюватися, адже кожна робота, виконана лише за допомогою простого олівця, свідчить про неабияку майстерність художниці. У її доробку – портрети геніїв українського слова Лесі Українки й Тараса Шевченка, акторів Анджеліни Джолі, Айшварії Рай, Леоніда Бикова, Бурака Озчивіта, незламного дисидента Левка Лук’яненка. Та не лише зірки і політики, але й звичайні люди стають «героями» її олівця.

 – Найважливіше у портреті людини – очі, – каже мисткиня. – Тому особливо намагаюся передати їхню глибину, світло.

— Найважливіше у портреті людини – очі, – каже мисткиня. – Тому особливо намагаюся передати їхню глибину, світло. Якщо повертаєш портрет у різних ракурсах, а погляд все одно спрямований на вас – значить, робота виконана вдало.
Як розповіла Тамара Антонівна, образотворче мистецтво любить з дитинства. Учителі ще у першому класі помітили її талант і при будь-якій нагоді залучали до творчої роботи: малювала плакати до різноманітних свят, всілякі емблеми. Родом вона із Старосілля, її батьки все життя працювали в місцевому колгоспі: мама – 47 років дояркою, батько – шофером, допоки дозволяло здоров’я.
Після закінчення десятирічки Тамара Ковальчук вступила до ПТУ №2 у Луцьку, де здобула спеціальність плиточника-облицювальника-мозаїчника 4-го розряду, працювала у будівельних фірмах. Нині трудиться у колківському ЖКГ. З чоловіком Сергієм Івановичем виховали двох дітей: донечку Наталочку – студентку Колківського ВПУ, майбутнього кухара-кондитера, та сина Сергія, який із дружиною проживає у Клевані на Рівненщині.
Сімейні клопоти забирали багато часу, і жінка досить довго не наважувалася сісти за мольберт, виготовлений, до речі, власноруч. Доки не натрапила у соціальній мережі «Фейсбук» на портрети Петра Ткачука – молодого талановитого художника із Граддя. Ці роботи настільки її вразили, що вона вирішила спробувати і власні сили.
— Перші свої малюнки я понесла до місцевого художника, аби почути його критичні зауваження, – розповідає Тамара Ковальчук. – Він глянув на мої портрети і сказав: «Це те, що треба». Згодом мені випала можливість представляти наше містечко на виставці творчих робіт у Маневичах (зараз її портрети експонуються у районному краєзнавчому музеї).
Тамара Антонівна любить працювати наодинці, вечорами, коли в хаті панує тиша. Ось так на самоті з олівцем вона розмовляє штрихами, лініями до середини ночі. І від цього безмежно щаслива. На один портрет жінка витрачає не менше трьох годин. Отримує задоволення від кожної миттєвості художнього процесу. З радістю пише портрети на замовлення. І герої кіно, і звичайні українці у її роботах змальовані з дуже великою реалістичністю. Не маючи мистецької освіти, художниця передає загадковість та неповторність кожної людини. Нині серед її друзів у «Фейсбуці» більше 200 художників: з Єгипту, Америки, Китаю, Індії, Гондурасу, її роботами захоплювалися представники королівської родини з Англії.
— Портрети – це не єдине, що вміє моя дружина, – до розмови приєднується Сергій Іванович. – Вона і підмурувати може, і підштукатурити, і одяг пошити. Донька їхала на весілля, то до 3-ї години ночі кроїла їй плаття. На прохання селищного голови зробила реставрацію пам’ятника воїну-визволителю в Колках.
Цей список можна продовжувати безкінечно, бо руки цієї жінки не знають втоми. Якщо вона не за мольбертом, то чаклує на кухні або ж трудиться в полі. А наснагу їй дає сім’я – перші поціновувачі і перші критики її таланту.
У моєму серці вже п’ятнадцять літ живе одна мрія, – ділиться заповітним художниця. – Так хочеться поїхати в Ізраїль, на цю благословенну землю з каміння і вапняку, на якій сходить по 3–4 врожаї щороку. Мрію пройтися тими стежками, якими ходив Ісус Христос, і попросити у Всевишнього благословенної долі для моїх дітей.

Турецький актор Бурак Озчивіт.

Герой України Левко Лук’яненко.

ІНШІ МАТЕРІАЛИ РУБРИКИ
Сьогодні у новій рубриці нашої газети ми розпочинаємо друкувати розділи з улюбленого роману відомого українського письменника Володимира Лиса «Щоденники Ієрихар», який вийшов у тернопільському видавництві «Богдан»
«Мені здається, музика – космічна. Найбільш космічна із усіх мистецтв», – саме ці слова Ліни Костенко зринають у пам’яті, коли слухаєш композиції у виконанні молодого піаніста Мікаела Гюлазяна. Лучанин із вірменським корінням навчався у кращих викладачів, десять років провів у Києві, сьогодні ж радує слухачів майстерною грою на теренах рідного міста. Почувши його раз, ви обов’язково захочете почути ще. Саме так сталося і зі мною
Альбом сучасної фронтової пісні об’єднав 15 композицій, написаних воїнами АТО під впливом пережитого на Сході України
Декілька разів у нашій розмові він назвав себе щасливим…У кожного розуміння щастя своє, але головне — ​те, як ми ставимося до життя, вважає актор з неймовірною долею, описати яку вистачило б на цілу книжку, та вдачею справжнього життєлюба. Сьогодні артист драми Волинського обласного академічного українського музично­драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка Мирослав Юзефович  святкує свій 70 ­літній ювілей
78-й театральний сезон Волинського академічного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка відкрився містерією за мотивами твору Івана Котляревського у постановці режисера Ярослава Ілляшенка
Археологи у цьому місті натрапили на стародавню кам’яницю. Збереглася вона доволі добре. Стіни товщиною майже метр викладені з пісковика. Тепер науковцям залишилося встановити, кому вона могла належати?
Сумна звістка надійшла із Овадного. В останній вересневий ранок зупинилося серце Галини Махонюк, майстрині-вишивальниці, чиї неповторні рушники полетіли над світом, возвеличуючи красу Волині й України
У них не просто слова про війну – то слова, написані війною. Вона руйнує людські долі, спопеляє душі дотла.Але водночас там, на фронті, народжуються справжні таланти
Лідер групи «Океан Ельзи» буде відвідувати курси в університеті і розповідатиме на відкритих заняттях про свою батьківщину
У Шацьку знищили охоронний знак і розорали городище, яке є пам’яткою археології
line ПИТАННЯ ТИЖНЯ