up-arrow
ГОСПОДАРСЬКІ СЕКРЕТИ Архів рубрики

Пташине царство — для релаксу душі

title
Анатолій Волощук із Рожища розводить породистих курей, гусей, качок, голубів, фазанів, павичів і навіть утримує лебедів

Сергій НАУМУК

Про Анатолія Григоровича ми вже не раз розповідали нашим читачам насамперед як про пасічника. А нещодавно при зустрічі він обмовився, що має двох білих красенів.

Бо рука не піднімається рубати цих птахів. Тримаю їх тільки для краси.

— Якось мені зателефонували екологи і попросили взяти на утримання лебедя. У птаха було пошкоджене крило, тож він не літав і міг загинути. Вони знали, що у мене є ставок. Я поїхав у Копачівку і забрав. Через якийсь час до мене знову звернулися з таким проханням. Цього разу у пернатого були розірвані перетинки на лапах. Він ледве плавав у невеликій ополонці біля села Іванчиці, яку сильний мороз усе зменшував. Навколо були криваві сліди птаха та відбитки лап лисиці, яка чигала на здобич і ждала, поки ополонка замерзне зовсім. Я й того забрав додому, — розказав історію появи рідкісних птахів Анатолій Григорович.
Нині обидва красені вже цілком здорові. Проте не літають. Навпаки, одомашнилися. «Коли хочуть їсти, то за штани скубають, як свійські гуси», — сміється господар. Взимку ці пернаті живуть у хліві. Лише зрідка виходять на ставок, якщо він не скутий кригою. Шкода тільки, що обидва — самці. Анатолій Григорович каже, що з охотою обміняв би одного з них на лебідку. Ану ж би вдалося розвести червонокнижних птахів удома?
Окрім лебедів, у Волощуків — цілий пташник. Побіля ставка, незважаючи на глибокий сніг, походжають гуси тулузької породи. Вони виведені в околицях французького міста Тулуза, звідки і походить їхня назва. Їх вважають найбільшими серед гусей: самець важить до 13 кілограмів, самка — близько 10. Це м’ясна порода, тому за сезон гуска відкладає лише 30—40 яєць. Недолік тулузів — вони погано висиджують малят. Тому треба яйця класти в інкубатор або ж садити індичку, яка зазвичай добре водить пташенят.
Перед тим на обійсті були гуси данської породи легарт. Вони значно менші (гусак — 7кг, гуска — 6 ), тому їх і замінили більшими тулузами.
— Легарти весь час норовили битися з лебедями. Щойно гусакові вдавалося пірнути під сіткою, як одразу кидався у бійку, — веде нас пташником Анатолій Григорович. — Іноді вже здавалося, що лебідь дав доброго одкоша і переміг, але через секунду гусак випливав і знову вискакував на суперника.
Поруч із гусьми мешкають качки породи індійські бігуни. Це яскраво виражена яєчна порода — самка несе до 230 яєць. Світло-зелені яйця починає відкладати у березні. Хоча і м’ясо цих птахів делікатесне. А ще індійські бігуни не такі крикливі, як звичайні качки, та стійкі до хвороб.
В інших клітках розмістилися срібні, золоті та мисливські фазани. Один чорноплечий павич сидить самотою, інші непогано почуваються разом із курми. Останні — предмет особливої гордості господаря. Крім велетенських кохінхінів, Анатолій Волощук утримує несучок угорської породи тетра. Щойно він узяв до рук миску кісткового фаршу, як усе стадо зібралося навколо. Кожна намагалася вхопити смакоти. Птахів господар годує пшеницею, кукурудзою, тертими буряками та осипкою. Як додаток іноді дає крейду, мелені черепашки та вже згаданий фарш. Мають несучки і пісочницю, де можуть купатися. Аби краще неслися, зробив штучне освітлення. Датчик регулює світловий день з 5-ї до 23 години. Бо коли птиці сідатимуть на сідало о 17-й, каже Анатолій Григорович, то нестися будуть погано або й зовсім перестануть.
Окрім того, господар «балується» голубами (має поштових білих, павичів, курських і миколаївських) та перепілками (японські й англійські білі). Останніх утримують задля внуків, яких у Волощуків уже п’ятеро. Адже яйця перепілок дуже корисні. Що ж до інших птахів, то жодного екзота не рубали на м’ясо.
— Буває, мене запитують, яке м’ясо у павичів чи фазанів, — каже Анатолій Григорович, — а я й не знаю його смаку. Бо рука не піднімається рубати цих птахів. Тримаю їх тільки для краси.
Ми не втрималися від запитання, чому стільки птиці на обійсті і чому господар (без перебільшення поважний чоловік) не соромиться на камеру годувати курей.
— Це проявляються мої корені. Я виріс у селі і не соромлюся праці по господарству. А птахів утримую заради релаксу. Бо хоч не хоч, а тричі на день треба обійти всіх і нагодувати. Догляд потребує руху, а рух — це здоров’я, — пояснив він.
Окрім птахів, у Волощуків є ще й породисті кролі, вівці та навіть… зайці. Але це вже тема для окремої статті.

— Буває, мене запитують, яке м’ясо у павичів чи фазанів, — каже Анатолій Григорович, — а я й не знаю його смаку.

Індійські бігуни кричать менше, ніж звичайні качки.

Павич виглядає по-королівськи навіть у звичайному пташнику.

ІНШІ МАТЕРІАЛИ РУБРИКИ
Ви вже здогадалися, що за гостя буде на нашій редакційній кухні? Так-так, ота головата, білувата, до борщу хорошувата… КАПУСТА. А вона ж не тільки до борщу хорошувата…
Віталій Климчук плекає саджанці плодових та декоративних культур, але деякі з них за рік приростають лише на кілька міліметрів
Перші два тижні щойно викопана картопля заліковує механічні пошкодження, отримані при збиранні та транспортуванні. При цьому бульби інтенсивно дихають (виділяють тепло і вуглекислий газ). Тому у цей час її треба помістити в добре провітрюване приміщення. Незабаром цей період активного дихання завершується. Продовольчу бараболю витримують у темряві, а насіннєву — при розсіяному світлі
Цей напій із винограду, виготовлений власноруч, не тільки смачний, але й корисний (звісно, якщо його пити в міру). Кожен, хто має виноград, може спробувати зробити його сам. Перш за все зверніть увагу на посуд. Він повинен бути чистий і сухий. Інакше в готовий виріб можуть потрапити грибки і вино буде несмачне
Ця молода, соковита, ніжна свинина значно відрізняється від звичайної. Тому, щоб її отримати, треба ретельніше відбирати молодняк та корми. Для цього підходять поросята, які мають подовжену середню частину, оскільки найцінніший бекон виходить з боків туші
Для його вирощування вибираємо ділянку з родючим вологим легким ґрунтом. Головки повинні бути без механічних пошкоджень, здорові та тверді, без слідів гниття. Безпосередньо перед садінням (не раніше!) головки треба поділити на зубки. Їх садять на віддалі 15 см один від одного, втискаючи в землю на глибину 3—5 см і добре утрамбовуючи ґрунт зверху
Багаті на талановитих людей волинські села. І Тишковичі Іваничівського району – одне з них. Тут що не хата – то майстер!
У лікувальних властивостях вулика–лежанки пасічника Віктора Кузіна вже не раз переконувались односельчани
Співробітники патрульної поліції, які забезпечують порядок під час акцій протесту в центрі Києва, ніколи не застосують зброю проти людей
line ПИТАННЯ ТИЖНЯ