up-arrow
ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ Архів рубрики

Коли можна йти у відпустку за свій рахунок

Я працюю на приватній фірмі. Через особисті обставити попросив відпустку на два тижні за свій рахунок, але директор мені її не надав, сказав, що має на це право. Чи справді це так?

Я працюю на приватній фірмі. Через особисті обставити попросив відпустку на два тижні за свій рахунок, але директор мені її не надав, сказав, що має на це право. Чи справді це так?

Дмитро Філюк, м. Ковель.

 

Шановний пане Дмитре!
Для працівників недержавних установ законом передбачені два варіанти надання відпусток без збереження заробітної плати. Вони визначені статтею 84 Кодексу законів про працю.
Перший випадок надання такої відпустки – «за сімейними обставинами». Така відпустка дійсно надається виключно зі згоди роботодавця, за умови, що це не зашкодить робочому процесу. При цьому загальна тривалість відпустки без збереження заробітної плати «за сімейними обставинами» не може перевищувати 15 календарних днів на рік.
Другий варіант надання відпустки без збереження заробітної плати передбачений ст. 25 Закону України «Про відпустки». В цій нормі закону передбачені обов’язкові випадки надання відпустки без збереження заробітної плати працівнику незалежно від згоди на це роботодавця. Зокрема, така відпустка в обов’язковому порядку надається:
матері або батьку, який виховує дітей без матері, що має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда; чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці; матері або іншій особі для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території; пенсіонерам за віком та інвалідам III групи (до 30 календарних днів щорічно); інвалідам I та II груп (до 60 календарних днів щорічно); особам, які одружуються (до 10 календарних днів); працівникам у випадку смерті рідних по крові або по шлюбу: чоловіка (дружини), батьків (вітчима, мачухи), дитини (пасинка, падчірки), братів, сестер (тривалістю до 7 днів) тощо.
Усього ст. 25 Закону України «Про відпустки» передбачає 18 випадків надання відпустки без збереження заробітної плати за бажанням працівника.

23 лютого 2017, 15:31
ІНШІ МАТЕРІАЛИ РУБРИКИ
Запитання можна надсилати на адресу редакції: 43025, м. Луцьк, просп. Волі, 13 або на електронну скриньку maksymmohniuk@gmail.com
Я хотів би, щоб ви дали їм пояснення щодо статті в газеті «Волинь-нова» за 15 грудня 2016-го і запитали, чому водії не видають квитків? А то без квитка і я не можу довести, що оплачую проїзд, оскільки пасажири – «люди з маленької букви» — бояться свідчити проти водія, бо він погрожує, що не буде нас перевозити.
     «У мене пенсія 1400 гривень. Виникла потреба звернутися до суду і виявилось, що за послугу приватного адвоката – щоб написати заяву до суду, — треба заплатити 500 гривень. Судовий збір коштує ще від 500 до 1000 грн. Як при таких цінах пенсіонер може захистити свої права? Які плати стягує суд за звернення до нього? І як жителю провінції знайти доступну юридичну допомогу?       Ветеран праці, пенсіонер Лебеч Леонід Іванович, смт Любешів».
  Євген Леончук із села Костюхнівка Маневицького району поставив два запитання, які стосуються земельних паїв.       1. Моя дружина сім років тому отримала у спадок земельні паї. Ніхто їх у нас не орендує, й самі їх ще не обробляємо. Відтак жодного доходу з тієї землі поки не маємо. Ми обоє з дружиною інваліди, маємо п’ятеро дітей. Раз на півроку отримуємо соціальну допомогу як малозабезпечена сім’я. Недавно виявили, що у нас вираховують із отримуваної допомоги в літній період 500 гривень, у зимовий – 300 через те, що маємо земельні паї. Чому з нас утримують гроші, якщо ми не маємо жодного доходу?
 Володимир Талімонович Лащук із Луцька просить розповісти про пільги, на які мають право почесні донори України. 
У редакцію зателефонувала Вікторія Коваль із Луцька, яку хвилює інформація про те, що в обласному центрі вперше в Україні суд відібрав 2–кімнатну квартиру у чоловіка, який має борг у 50 тисяч гривень за комунальні послуги. «Я теж не плачу вже кілька місяців, оскільки всі гроші йдуть на лікування мами. Заборгувала майже 8 тисяч гривень. Чи можуть у мене відібрати квартиру?» — запитує читачка
 «Братів Сашка та Дмитра забрали у зону АТО з перших днів. Вони не сховались, а пішли без жодного слова. Сашка 20 травня 2014 року прикомандирували до 128–ї гірничо–піхотної бригади. Він захищав Луганський аеропорт, був у Широкиному, Григорівці. Додому прийшов у серпні 2014 року. А коли довелось виробляти документи учасника бойових дій, не можна довести, що воював. Уже два рази надсилав документи, але їх повертали. Сашко зневірився, замкнувся у собі. Допоможіть, будь ласка».      Олександр ЗАЛІПА,       с. Здомишель Ратнівського району
Крик душі відомого лікаря: педіатр Євген Комаровський в колонці для «Новое время» намагається достукатись до народних депутатів, щоб вони запровадили медичну реформу. Подаємо повністю його текст
line ПИТАННЯ ТИЖНЯ