up-arrow
ДОБРОГО ВАМ ЗДОРОВ'Я! Архів рубрики

Злоякісні пухлини не виникають раптово

title
Онкологічні захворювання посідають друге місце серед причин смерті після патологій серцево–судинної системи. В Україні щоденно приблизно у 450 осіб діагностують рак, майже третина вперше виявлених випадків — пізні стадії хвороби, що істотно погіршує результати лікування

Про те, як не стати жертвою грізної недуги, запитують читачки

«Волині-нової» в авторитетного фахівця-гінеколога, заслуженого лікаря України,

кандидата медичних наук Тетяни Євгенівни Ткачук

—У нашій родині були хворі на рак, чи можна мені спати спокійно?
— Спадкова складова виникнення раку важлива, але впадати у відчай не варто, краще регулярно відвідувати лікаря. Спеціаліст оцінює сімейну історію онкологічних захворювань, проводить поглиблене обстеження залежно від виду патологій, що спостерігалися в родині, визначає індивідуальні ризики для пацієнта і надає рекомендації щодо способів і термінів контролю за станом здоров’я. Для профілактики раку важливе значення мають раціональне харчування, відмова від тютюнопаління та зловживання алкоголем, підтримання нормальної маси тіла, достатній рівень фізичного навантаження.
— Скерували у кабінет профілактики раку шийки матки. Чи означає це, що у мене підвищений ризик цього онкозахворювання?
— Хвороби шийки матки тривалий час не турбують жінку, тому важливі профілактичні огляди з обов’язковим мікроскопічним, цитологічним, а при потребі й гістологічним дослідженнями. До виникнення злоякісної патології приводить насамперед невчасне та неякісне лікування запальних захворювань жіночих статевих органів, травм шийки матки при пологах, абортах та лікувально-діагностичних маніпуляціях. Не можна недооцінювати ерозій та дисплазій (передракове, але ще доброякісне захворювання) шийки матки, особливо при наявності вірусного інфікування статевих шляхів. Підвищують ризик ранній початок статевого життя, аборти та пологи, особливо у юному та молодому віці, велика кількість партнерів тощо.
— Я вже поважного віку, але несподівано знов з’явилися кров’янисті виділення. Що робити?
— Негайно зверніться до гінеколога, щоб виключити загрозу раку матки. Не проліковані гіперпластичні процеси ендометрію, поліпи, порушення менструального циклу, пізня менопауза, непліддя, маткові кровотечі, а також загальні захворювання — цукровий діабет, ожиріння, артеріальна гіпертензія — підстави для особливої пильності. Жінки, які мають такі патології, зовсім не приречені на виникнення раку матки, але вони зобов’язані регулярно відвідувати лікаря-гінеколога.

Для профілактики раку важливе значення мають раціональне харчування, відмова від тютюнопаління та зловживання алкоголем, підтримання нормальної маси тіла, достатній рівень фізичного навантаження.

— Кілька місяців тому в моєї мами виявили кісту яєчника. Це дуже небезпечно?
— Серед пухлин яєчників 75–80 відсотків становлять доброякісні новоутворення, 20–25 — злоякісні. Будь-яка кіста потребує поглибленого обстеження та лікування, обсяг якого визначає лікар. Адже навіть попередньо доброякісна пухлина може перейти у злоякісну.
— У мене давно діагностували фіброміому, а тепер вона почала збільшуватися. Чи може це свідчити про її переродження у рак?
— Ріст фіброміоми не обов’язково викликаний її переходом у злоякісну пухлину (рак або саркому), але в будь-якому випадку потрібне поглиблене обстеження і залежно від його результатів — лікування. Буде воно консервативне (медикаментозне) чи оперативне — це визначає лікар-гінеколог.
— Колись були обов’язковими профілактичні огляди, тепер ніхто їх проходити не змушує. Але ж це потрібно?
— Ідея проведення онкопрофоглядів ґрунтується на тому, що злоякісна пухлина не виникає раптово. Цьому передують кілька етапів її розвитку — від практично непомітних змін клітин до передракових (диспластичних), але все ще доброякісних. Цей період у середньому становить 10–15 років. Природно, що за такий тривалий час передпухлинне захворювання можна і треба виявити та якісно пролікувати без втрати ураженого органу.
Чекаємо на запитання та пропозиції щодо наступних тем нашого спілкування: gin.doktor@yandex.ru, тел. 0506709131.

ІНШІ МАТЕРІАЛИ РУБРИКИ
У січні цього року Раїса Кальчук, начальник відділення поштового зв’язку села Колодеже Горохівського району, повідомила колег і своїх керівників, що йде на операцію. Чому раптом жінці у розквіті сил знадобилося хірургічне втручання? Ні, здоров’я не підвело. А от життя її племінниці-похресниці висіло на волосині
До світлого дня Воскресіння Христового людина повинна підходити очищеною фізично і духовно
Мова про щитоподібну залозу, розміри і функції якої здатні змінюватися. Потовщення в проекції залози, загальна слабкість, швидка стомлюваність, дратівливість, дискомфорт у ділянці шиї, сухість шкіри можуть свідчити про аутоімунний тиреоїдит, який іноді багато років нічим більше не нагадує про себе
Настоянки і відвари з березових бруньок застосовують як протизапальний, протинабряковий засіб при стоматитах, гінгівітах, пародонтозі, ангіні, хронічному тонзиліті, гострих респіраторних захворюваннях. У народній медицині — при лікуванні подагри, ревматизму, опіків, екзем
«Те, що я «розміняла сотку», – не привід сидіти й стогнати», – каже лучанка Лідія Йосипівна Панасюк (на фото)
Заїкання — порушення плавності та ритмічності мовлення — поширена проблема. Як допомогти синові чи доньці позбутися прикрої вади?
На жаль, помилки при діагностуванні цього захворювання не рідкість. Тож якщо страждаєте від хронічного запалення дихальних шляхів, з’явилися хрипи зі свистом, відчуваєте стиснення в грудях, задишку, турбує кашель — не легковажте, пройдіть ретельне обстеження
Цю фразу ми почули під час Дня передплатника у Ківерцях, коли одному з відвідувачів відділення поштового зв’язку раптово стало зле. Викликали «швидку», яка прибула через кілька хвилин. Люди, побачивши, хто на чолі бригади екстреної медичної допомоги, говорили: «Леонідович допоможе, він і напівмертвого оживить. От про нього й розкажіть у газеті…»
Минулої неділі жителі села Роговичі Локачинського району вибігали зі своїх осель, хто в чому був вбраний. Люди летіли, як на пожежу, бо лихо, що спіткало їхню громаду, за масштабами не менше
line ПИТАННЯ ТИЖНЯ