up-arrow
ДОБРОГО ВАМ ЗДОРОВ'Я! Архів рубрики

«Тут, як на передовій, треба завжди бути в бойовій готовності»

title
В ургентну гінекологію Луцької міської клінічної лікарні привозять пацієнток у важких кризових станах, коли невідкладна хірургічна допомога —єдиний порятунок

Галина СВІТЛІКОВСЬКА

«Сарафанне радіо» — про нове обладнання
У коридорі — веселе різнобарв'я жіночих халатиків, що нагадує квітник. Багато розкішної зелені, доглянутих вазонів. Затишно. Здавалося б, тут не до краси: лікарня, проблеми зі здоров'ям, перші кроки після операції… А все одно хочеться виглядати гарно. Не були б то представниці прекрасної статі. Після вранішнього обходу, перев'язок і процедур гайнують час за довірливими розмовами.

У перев'язочній нам показують сучасний ультразвуковий терапевтичний прилад для лікування гінекологічних захворювань. Кажуть, такого на Волині більше ніде нема.

— Інну «швидка» привезла з позаматковою вагітністю, Настю — з кровотечею. А я сама прийшла, — охоче знайомить із сусідками по палаті симпатична білявка. — Краще не чекати, поки станеться біда. Лікую запальний процес, новий апарат «випробовую». Моя знайома дуже хвалила.

У перев'язочній нам показують сучасний ультразвуковий терапевтичний прилад для лікування гінекологічних захворювань. Кажуть, такого на Волині більше ніде нема. Придбали «гінетон» завдяки спонсорам.
— Фізпроцедури із застосуванням антисептиків помічні для хворих, які страждають від дріжджових кольпітів, бактеріальних вагінозів, інфекцій. Апарат дає змогу проводити передопераційну підготовку для планових втручань і допомагає швидше гоїти післяопераційні рани, лікувати ерозії, інші патологічні стани шийки матки, — пояснює лікар Ніна Яцик.
Обслуговують «гінетон» медсестри Ольга Цехан і Тамара Тачинська, обидві у відділенні уже 26 років. Разом вчилися в одній групі медучилища, разом прийшли на роботу, і хоч навантаження в ургентній гінекології чимале, легшого хліба не шукали. За три місяці вже добре освоїли новий апарат. Ольга Євгенівна ділиться враженням:
— Так звані молочниці, дріжджові грибки, запальні процеси, з якими жінки часто безуспішно борються, витрачаючи чимало грошей на свічки й антибіотики, з допомогою «гінетона» лікуємо швидше, ефективніше і дешевше. А сьогодні в нас було багато післяопераційних пацієнток.
Відділення переповнене, за вчорашню добу провели 7 хірургічних втручань, нинішньої — уже 5. А за рік загалом їх виходить до 1200. Цілодобово лікарі мають бути готові стати за операційний стіл. Фахівці з чималим досвідом підстраховують молодших колег, робочий процес настільки відлагоджений, що здається ніби всі об'єднані в єдиний механізм.
— Це — заслуга багатолітньої завідувачки відділення Людмили Володимирівни Грибовської, моєї наставниці. І, звичайно, кожного члена нашого колективу. У Луцьку жінки мають вибір, до кого звернутися за допомогою. Гінекологічні відділення існують у декількох лікувальних закладах. Але просяться до нас хворі і з районів, і навіть з інших областей. Очевидно, працює «сарафанне радіо», колишні пацієнтки діляться враженнями, от і «роблять рекламу», — усміхається Наталія Ярославівна Голюк, яка тепер очолює колектив.

«Найважче сказати рідним, що у хворої — рак»
Лікар Тетяна Стельмащук на запитання про найскладніші моменти у професійній діяльності відповіла коротко:
— Понад 30 років працюю, але неможливо змиритися з тим, що все частіше виявляємо онкозахворювання у зовсім юних дівчат. Не так давно із колегами оперували 23–річну лучанку, привезли її з внутрішньочеревною кровотечею внаслідок розриву кісти. Раділи, що врятували цю дитину, а після гістологічного дослідження, яке засвідчило, що в неї четверта стадія раку, всім було дуже боляче.

Понад 80 відсотків операцій у нас — органозберігаючі, що дають жінкам шанс згодом народжувати, повноцінно жити.

Погана екологія, інфікування вірусом папіломи людини, неувага до свого здоров'я, спадкові чинники… Причин фахівці називають чимало, а ще нагадують, що регулярні обстеження дають змогу виявляти онкозахворювання на ранній стадії, коли їх значно легше вилікувати.
16–літні й навіть молодші дівчата у відділенні — не дивина. Коли життя під загрозою і відлік йде на хвилини, ніхто не «фільтрує» хворих за віком. А от найстаршій пацієнтці, як згадують, було за 80.
Завідувачка відділення веде в одну з недавно відремонтованих палат: «Тут лежить хвора, яку я вранці прооперувала».
— Усе добре, через два дні, надіюсь, буду вдома, — дивує нас своїм оптимізмом жінка, і пояснює, що втручання з приводу кісти яєчника було лапароскопічне, малотравматичне, без розтину.
Згодом від багатьох лікарів ми чули про заповітну мрію: мати в ургентній гінекології свою лапароскопічну стійку. У більшості відділень Луцької міської клінічної лікарні це обладнання уже є, оснащеність лікувального закладу постійно поліпшується, тож побажання має шанс стати реальністю.
— Зі свого боку ми все зробили, щоб досконало опанувати ці операції, їздили на курси, навчалися. Наші лікарі постійно беруть участь у різних конференціях. Якщо знаєш, що це тобі знадобиться у практичній роботі, то іноді спеціально просиш відпустку і їдеш, — розповідала Алла Володимирівна Воробей, яка, до речі, свою любов до професії передала і доньці, нині столичному фахівцю в галузі репродуктивної медицини, з якою, як зізнається, часто консультується.
На жаль, щастя материнства для багатьох жінок сьогодні дуже многотрудне. Непліддя, невиношування вагітності — біда надзвичайно поширена. Ось і у відділенні ургентної гінекології Луцької міської лікарні є пацієнтки «на збереженні», зокрема й ті, хто роками марно виглядав лелеку, і врешті–решт вдався до екстракорпорального запліднення. Стільки надій, нервів, сил, коштів вкладають подружні пари у те, щоб продовжити рід, звертаються у клініки Львова, Києва… А ризики, проблеми лягають на плечі місцевих лікарів.
— Робимо все, щоб допомогти цій категорії пацієнток, як і всім іншим майбутнім мамам. Понад 80 відсотків операцій у нас — органозберігаючі, що дають жінкам шанс згодом народжувати, повноцінно жити. 16 років тому, коли Наталія Голюк була молодим інтерном, пригадую, якось сказала: «Тут, як на передовій, треба завжди бути в бойовій готовності». І це справді так, — доповнює Микола Петрович Патій, поруч з яким у відділенні працює лікарем і його син.
Старше покоління акушерів–гінекологів з вищими кваліфікаційними категоріями дбає, щоб мати надійну зміну. Тож у молодих фахівців тут є всі умови для професійного зростання.

 

ІНШІ МАТЕРІАЛИ РУБРИКИ
Мені довелося багато чути про надзвичайні здібності цілителя Віктора Сірочука (на фото). Але до такої інформації ставився досить скептично. Хоча, коли нещодавно трапилася нагода познайомитися із «людиною–рентгеном», як його називають колеги, не відмовився. І не пошкодував
Мене звати Лілія. У 21 рік мені був поставлений діагноз — лімфома Ходжкіна. В моїй грудній клітині лікарі знайшли лімфовузел розмірами 4х7,5х10 см. Сказати, що у той момент рухнув мій світ, — це нічого не сказати і практично промовчати
Такі листи вдячності Василю Петровичу отримує редакція від пацієнтів, які прийшли до лікаря на милицях, а пішли додому вже без них
Як відреагуєте, почувши таку пропозицію від сімейного лікаря чи від когось із сусідів, колег? Напевне, сприймете цю пораду як смертельну образу. Страх, аби «не записали в реєстр божевільних», хибні стереотипи призводять до того, що у поле зору психіатрів потрапляє заледве половина їхніх потенційних пацієнтів. Про цю та інші проблеми, пов’язані із психічним здоров’ям населення, спілкуємося з Ігорем МОЧАРСЬКИМ (на фото), завідувачем поліклінічного відділення Волинської обласної психлікарні № 1, головним психіатром Луцька, фахівцем із понад 30-річним стажем
Багатьом батькам відома ситуація: малюка нудить, із рота чути запах ацетону або кислої їжі. Це — ацетономічний синдром, що виникає при порушенні обміну речовин після перевтоми чи емоційного виснаження
За даними медиків, у 1990—2016 роках у світі від теплового удару загинуло 793 дитини, яких батьки залишали на якийсь час закритими в автомобілях
Сьогодні ведуча «оздоровчого відеорозділу» сайту «Волинь-нова» Ольга Філюк пропонує тренування із застосуванням елементів дихальної гімнастики, засновницею якої є американка Гріг Чайлдерс
У моєму блокноті прізвище лучанки Наталії Омельчук з’явилося давно. Планувала розповісти її історію, в якій було багато болю, страждань, і пересадка серця — як винагорода. Ждала можливості зустрітися, поспілкуватися, довідатися про все з перших уст. Але коли почула минулого тижня у телефонній трубці: «Не знаю, коли повернуся додому, постійно під крапельницями, гроші на ліки вже закінчилися», то зрозуміла, що зволікати не можна
Батьки новонароджених називають її добрим ангелом
Заслужений журналіст України Катерина Зубчук знайшла відповіді на ці запитання під час пішої подорожі вздовж русла легендарної річечки
line ПИТАННЯ ТИЖНЯ