up-arrow
РЕЗОНАНС Архів рубрики

«Краще кабанчику молоко виллю, ніж півроку чекати на ті копійки…»

title
То про нашого селянина влада остаточно забула чи трохи пам’ятає?

Сьогодні молочна галузь Камінь-Каширщини, як і України загалом, перебуває у кризовому стані. За статистикою, за чотири роки кількість особистих селянських господарств, які утримували трьох і більше корів, скоротилася в районі зі 105 до 57. Основні причини такого різкого спаду — невідповідність закупівельної ціни молока ринковій, майже повне згортання держпідтримки господарників, природні чинники (поважний вік власників корів, падіж худоби від хвороб) тощо

Олександр ПРИЙМАК

На жаль, реальність сумна: селяни тяжко працюють, але майже нічого за це не мають. Молоко у магазинах коштує від 14 до 26 гривень за неповний літр, тоді як заготівельники скуповують його в середньому по 4–6 гривень — іноді пляшка звичайної питної води дорожча. У такій ситуації господарники не бачать перспектив збільшення поголів’я худоби і розвитку молочної галузі. А ще не так давно їхні плани були значно оптимістичнішими.

Раніше здавав документи в райдержадміністрацію, ще позаминулого року потрібна була довідка, що утримую трьох корів. Але нині все заморозили.

Безкоштовний доїльний апарат — забава чи реальна підтримка?

Повернімось у 2012–й — він став поворотним роком для молочної галузі, адже запрацювало кілька державних програм, спрямованих на стимулювання одноосібників збільшувати поголів’я ВРХ, нарощувати кількість молодняка, підвищувати якість молочної продукції. У свою чергу влада гарантувала селянам технічне забезпечення, дотації. Той, хто утримував трьох і більше корів, мав право на безкоштовний доїльний апарат чи часткове відшкодування витрат на його придбання. Лише у 2012–му такою допомогою скористалося 50 чоловік.
Крім того, одноосібники могли розраховувати на державну фінансову підтримку за збереження й утримання молодняка ВРХ. На той час суми були доволі непогані: за телят від 3 до 5 місяців — 250 гривень; 6–8–місячних — 500 гривень; 9–11–місячних — 750 гривень за голову. Якщо зважити, що молоко закупляли по 2,20 при курсі долара 8 гривень, то й поготів. Як наслідок — за два роки дії програми кількість одноосібних господарств у районі зросла вдвічі. Однак швидко започаткована програма так само раптово і завершилась.

До життя села чиновникам байдуже?
Одноосібники Тетяна Купріянчик із Нових Червищ і Василь Демидюк із Брониці, з якими ми поспілкувалися, згадують ті роки з ностальгією. Кажуть, самотужки таких установок не придбали б, бо ціна нового доїльного апарата стартує від 4000 гривень.
Пані Тетяна з чоловіком Анатолієм ось уже 10 років утримують трьох корів. Обоє з дитинства звикли до праці. Такий подарунок від держави значно полегшив їм життя, адже раніше доводилось доїти вручну, а це непросто.
— Можна доглядати й більше корів, однак при теперішній закупівельній ціні у 5 гривень за літр молока це неприбутково, — бідкається жінка.
Підтримує її і Василь Демидюк, який 12 літ займається молочним скотарством, тож йому не з чуток відомі проблеми галузі:
— Зараз молока не здаю: набридли постійні затримки з оплатою. Бувало, півроку боргували. Як маю ті гроші так довго чекати, то краще хай діти з’їдять, дам сусідові, родичу, решту кабанчику виллю — буде сало натуральне. За копійки віддавати не хочу.
За словами чоловіка, аграрний сектор наразі переживає кризу, державних дотацій селянам майже не виділяють, тож особисті господарства виживають, як можуть:
— Мушу обробляти чималий город — дітей же треба чимось годувати. А маю їх багацько — аж 11. Сам себе забезпечую роботою, ще й людям даю підзаробити. На селі споконвіку так ведеться: хочеш вижити — мусиш крутитися, як білка в колесі. Іншого способу нема, — розмірковує Василь Панасович.
Наш співрозмовник не знає, чи діє тепер якась державна програма підтримки селянських господарств:
— Раніше здавав документи в райдержадміністрацію, ще позаминулого року потрібна була довідка, що утримую трьох корів. Але нині все заморозили.
Зараз його допомога — це два старенькі тракторці, якими обробляє наділи. Та й ті придбав власним коштом, без підтримки влади.

Як отримати допомогу від держави
Щоб з’ясувати, чи справді одноосібники полишені державою напризволяще, ми звернулися в управління агропромислового розвитку, інвестицій, економіки та розвитку інфраструктури РДА. Як запевнив його начальник Олександр Нікітчук, програми розвитку молочної галузі діють, а про їхній перелік усі сільради району були поінформовані. То чому ж селянам нічого про них не відомо?
— Програми «Підтримка особистих селянських господарств, які утримують трьох і більше корів, по Камінь–Каширському району на 2016–2020 роки» та «Розвиток галузі молочного скотарства Камінь–Каширського району на 2016–2020 роки» діють на умовах співфінансування, тобто свої частки надають обласний і районний бюджети. У 2016–му загалом виділялося понад 70 тисяч гривень.
Право на державну дотацію за утримання телиць та нетелей селяни мають лише за умови, що тварини народилися в результаті штучного осіменіння й утримувались у господарстві до 2–річного віку. Для її одержання необхідно надати відповідній комісії райдержадміністрації такі документи: заяву на отримання дотації; копію довідки про відкриття рахунку в банку; копію паспортів і ветеринарних карток худоби; копії паспорта власника тварини та довідки про присвоєння йому ідентифікаційного номера; витяг із Єдиного державного реєстру тварин, що підтверджує наявність телиці чи нетелі в господарствах фізичних осіб; розписку про повну юридичну та фінансову відповідальність за достовірність поданих документів. Дотація надається одноразово за умови, що тварини будуть утримуватися в господарстві протягом 2 років. Сума нарахування становить 2000 гривень за 1 телицю/нетель.
— Бюджетні кошти виділяються і власникам ОСГ, які мають трьох і більше корів, у розмірі 300 гривень на одну. Щоб одержати дотацію, господар має звернутися у райдержадміністрацію та подати відповідні документи, — пояснює начальник управління агропромислового розвитку, інвестицій, економіки та розвитку інфраструктури Камінь–Каширської РДА.
Він також додав, що, окрім перелічених, у районі діє ще програма «Штучне осіменіння великої рогатої худоби Камінь–Каширського району на 2017–2020 роки».
— На здешевлення вартості штучного осіменіння з районного бюджету у 2016 році виділено 18 тисяч гривень, на 2017–й коштів на реалізацію програми не передбачено, проте є ймовірність, що і в цьому році їх таки виділять.
Як зазначив Олександр Нікітчук, про фінансування програм управління буде повідомляти громади через органи місцевого самоврядування.

 

ІНШІ МАТЕРІАЛИ РУБРИКИ
Чи треба Україні вводити візовий режим із Росією?
У четвер на Київському майдані біля Волинської обласної державної адміністрації духовенство, чернецтво та віряни УПЦ МП провели акцію протесту
Чи поменшало у вас друзів після того, як Петро Порошенко заборонив в Україні російські соціальні мережі «ВКонтакте», «Однокласники», а також ресурси Yandex і Mail.ru Group? Як ви сприйняли таке рішення глави держави і що би ще порадили заборонити Президенту України?
У ніч проти понеділка вогонь знищив несучі конструкції будівлі, частину фасаду, вікна, господарського приміщення, дах та перекриття житла, речі домашнього вжитку на обійсті рівненського вояка Сергія Пандрака. Хоч уся родина була вдома, потерпілих, на щастя, немає
Скажіть, будь ласка, за яку країну, крім України, ви вболіваєте на «Євробаченні-2017»? Як оцінюєте вітчизняний «O. Torvald»? І чи можна у такій бідній державі, як наша, платити з держбюджету захмарні для переважної більшості громадян гонорари команді Джамали — понад 986 000 гривень, а Руслані — більше 394 000?
25 та 27 квітня на телеканалі «1+1» вийшли сенсаційні передачі про Волинь. У програмі «Секретні матеріали» журналісти розповіли про контрабандний бізнес на українсько-польському кордоні в нашому краї: автобуси-«невидимки», незаконна торгівля підакцизними товарами, неписані правила для тих, хто перетинає кордон з контрабандним товаром і хто зобов’язаний їх контролювати. Найцікавіші фрагменти з цих сюжетів подаємо нижче
Хто з волинських керівників повинен подати у відставку після двох викривальних фільмів програми «Секретні матеріали» про цигарково-контрабандний бізнес у Володимирі-Волинському — губернатор області, міський голова Володимира-Волинського, прокурор Волині, керівники митниці, поліції, СБУ чи менеджмент каналу «1+1»?
Земний шлях лучанина Олега Твердохліба (на фото) завершився у Світлий понеділок, коли світ повнився життєствердними словами «Христос Воскрес!» Така була Божа воля, бо чоловік цей мав світлу душу, мужнє серце, здатне до самопожертви
Крик душі відомого лікаря: педіатр Євген Комаровський в колонці для «Новое время» намагається достукатись до народних депутатів, щоб вони запровадили медичну реформу. Подаємо повністю його текст
line ПИТАННЯ ТИЖНЯ