up-arrow
ГОСПОДАРСЬКІ СЕКРЕТИ Архів рубрики

Тільки глина і дрова — й хата готова

title
Поліський умілець Іван Пилипчик спорудив сучасне житло з найдавніших будівельних матеріалів

Кость ГАРБАРЧУК

Неодноразово доводилося чути, як після так званого євроремонту, коли стіни, стеля й підлога будинку облицьовуються синтетичними матеріалами, середовище стає настільки шкідливим, що навіть мухи не виживають. А люди витрачають на таке помешкання чималі гроші. Житель села Бихів Любешівського району Іван Пилипчик пішов іншим шляхом: молодий майстер власноруч спорудив екологічно чистий будинок із глини й дров.

Застосував фінсько-канадську каркасну технологію
На перший погляд, це невеликий двоповерховий будинок, хоча насправді його площа – 170 квадратних метрів. Усе в ньому зроблено раціонально, практично, функціонально і компактно. Дім затишний, як рукавичка, опалюється твердопаливним котлом, встановленим у підвалі. В усіх кімнатах і на кухні підлога з підігрівом.
…Нас зустрічає 33-річний господар Іван Пилипчик. Він інженер–будівельник та ландшафтний дизайнер, хоч і не має диплома. Зате здобув чималий досвід, працюючи 8 років на спорудженні маєтків під Києвом. Там усе навчився робити своїми руками.

Нікого не слухати, а втілювати задумане. Якби я зважав на поради та насмішки, то мав би зараз звичайну хату, — відповідає чоловік.

— У 2008–му я одружився й відразу взявся зводити власне житло, – розповідає Іван. – Але хату задумав не таку, як у всіх. Дізнався, що найкращий та найнадійніший будівельний матеріал – оброблена глиною деревина, яка таким чином консервується й не гниє, не трухлявіє, а стає, як камінь. Якось розбирали стареньку хатину і я побачив, як збереглася дранка. Став шукати більш детальну інформацію про древню технологію у книгах, а згодом багато почерпнув з інтернету. Читав, що у Франції, Німеччині та Голландії досі стоять будинки з глини й дров, яким по 400—500 років. Щоправда, спочатку до моєї ідеї більшість знайомих поставилися скептично, але я ризикнув і не жалкую.
Він сам склав план будинку своєї мрії. Заклав міцний стрічковий фундамент і вийшла монолітна залізобетонна конструкція. Як пояснює майстер, у будові застосував фінську та канадську технології. Спочатку звів каркас із сосни, який заповнював глиною й дровами. Довжина поліна – 45 сантиметрів.

Стіни завтовшки півметра
На всю будову пішло 45 кубів дров. Застосовував метод цегляної кладки: на розчин викладаються поліна, зверху знову – дрова, на них – глина. Й так ряд за рядом. Розчин готував у пропорції один до трьох – глина та пісок, що замішуються з січкою. Каже, мусив обов’язково вичекати, щоб висохло.
— Зверху на стіни – ще 5 сантиметрів штукатурки, – бихівський умілець із азартом розповідає про оригінальну хату. – Таким чином зовнішні стіни вийшли завтовшки 50 сантиметрів. Їм не страшні ні мороз, ні сирість. На всі роботи знадобилося 3 роки. Допомагали родичі та друзі, з якими разом були на заробітках. У листопаді 2011-го ми вселились у будинок.
В оселі Іван Пилипчик все зробив власноруч: оригінальний камін, меблі з натуральної деревини. На другому поверсі — дві дитячі кімнати. У них із дружиною Людмилою двоє синів: Максим і Натан. Над гаражем – спортивний зал із більярдом та сауна. Є всі умови для комфортного життя.
Цікавлюся у неординарного поліського умільця, що потрібно, аби спорудити будинок своєї мрії.
— У першу чергу – величезне бажання. Нікого не слухати, а втілювати задумане. Якби я зважав на поради та насмішки, то мав би зараз звичайну хату, – відповідає чоловік. – А так не можу сказати, скільки зекономив, але жити в такому будинку дуже комфортно.
На завершення розмови кажу господарю, що в його оселю можна приводити екскурсії, на що Іван скромно усміхається:
Готовий поділитися своїм практичним досвідом. Думаю, вже найближчим часом люди активно почнуть споруджувати такі екологічно чисті будинки. Аби були глина і дрова – й хата готова.

33-річний Іван сам спланував і звів будинок своєї мрії.

Надихає чоловіка на працю чарівна дружина Людмила.

Фрагмент кладки, на якому видно, з чого зроблено стіни.

Увесь інтер’єр створено руками господаря.

 

ІНШІ МАТЕРІАЛИ РУБРИКИ
Житель села Чаруків Луцького району вирощує майже 250 вуханів
Якщо у вас невелика присадибна ділянка і кожен клаптик території на вагу золота, то можна спробувати вирощувати полуницю ось у такій конструкції (на фото). Це займе значно меншу площу, аніж якби її посадити на грядці
Cтануть у пригоді на городі
Буває, у деяких з них ламається ручка, хоча техніка ще цілком робоча. Пропонуємо такий варіант заміни
Обійстя Віталія Павельчука із села Брідки Старовижівського району вирізняється з-поміж інших своєю оригінальністю
Кожна пора року чимось небезпечна для наших зелених друзів. Зимові морози і ранньовесняні сонячні опіки калічать кору дерев. Вона хворіє, відмирає, а врешті гине й дерево. Тому не слід залишати поза увагою будь-яку відкриту ранку на стовбурі чи скелетних гілках. Існують різні засоби «швидкої» допомоги плодовим деревам, зокрема яблуням. Хоча б ось такий засіб, який відомий неширокому колу садівників
Якщо ви купуєте півня на ярмарку сільгосптварин, то перш за все зверніть увагу на його зовнішній вигляд. Птиця повинна бути бадьорою, впевнено стояти на ногах і пересуватися без проблем. Хребет півня мусить бути рівним, без видимих горбинок
Крик душі відомого лікаря: педіатр Євген Комаровський в колонці для «Новое время» намагається достукатись до народних депутатів, щоб вони запровадили медичну реформу. Подаємо повністю його текст
line ПИТАННЯ ТИЖНЯ