up-arrow
ОСТАННІ НОВИНИ Архів рубрики

На Чортовому болоті у Цуманській пущі завівся корисний хижий жук (фото)

title
Красотіл пахучий знищує шкідників лісу

На території Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» живе красотіл пахучий (Calosoma sycophanta) — вид жуків з родини Carabidae. Активний винищувач деревних лускокрилих шкідників.

Завдовжки він 22-31 мм. Тіло широке, плечові кути виступаючі. Забарвлення знизу чорно-синє, надкрила золотаво-зелені з яскравим мідно-червоним металічним відливом.

Красотіл пахучий – рішучий, активний, а головне, дуже корисний нам хижак, який, на відміну від більшості видів турунів роду Carabus, добре літає.

Зустріти його можна найчастіше в широколистяних (особливо дубових) лісах, а також в парках, лісосмугах і т. д. Красотіл пахучий – рішучий, активний, а головне, дуже корисний нам хижак, який, на відміну від більшості видів турунів роду Carabus, добре літає.

І дорослі жуки, і личинки поїдають гусениць і лялечок переважно нічних метеликів, в тому числі і таких страшних шкідників лісу, як непарний шовкопряд, монашка, ряст. Він переслідує жертву всюди – на грунті, на деревах, бігаючи вгору і вниз по стовбурах в пошуках здобичі.

Жук-красотіл – такий же корисний хижак, як і сонечка, що знищують попелиць і інших дрібних комах-шкідників. Про користь сонечок людині було відомо давно, саме тому вони і отримали таку назву. Красотіл – жук більший, ніж сонечко, тому і здобич собі вибирає «по розміру».
Здатність красотіла добре пересуватися по деревах, де він поїдає гусениць метеликів, відрізняє його від більшості великих хижих турунів. Восени жуки не вмирають, а йдуть на зимівлю в грунт і лісову підстилку, навесні починається спарювання і яйцекладка, а в серпні-вересні з'являються молоді жуки.

Деякі з них живуть 2-3 роки. Останнім часом чисельність цього жука різко впала, де-не-де він просто зник. Необхідно різко скоротити в місцях його проживання масову авіаційну обробку лісів і лісосмуг отрутохімікатами, до яких жук дуже чутливий та тривале застосування пестицидів у лісах, вирубування дерев та чагарників, які призводять до зменшення природних місць перебування виду та його чисельності.

На території Ківерцівського НПП «Цуманська пуща» найчастіше зустрічається на території ландшафтного заказника місцевого значення «Лопатинська діброва», Горинських дач та на Чортовому болоті.

ІНШІ МАТЕРІАЛИ РУБРИКИ
Вилучено «сонячного каміння» на півмільйона гривень
Обидва маршрути дісталися одному перевізнику
Вчора на Рівненському загальновійськовому полігоні 26 представників ЗМІ з різних куточків України вдосконалювали навички стрільби з РПГ та стрілецької зброї
На подолання дистанції їй знадобилося менше семи з половиною годин
Вже знайшли майже чотири сотні таких людей
Чоловік чесно зізнався: хотів розжитися «дармовою» деревиною
Сьогодні зранку гірники відокремленого підрозділу «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» відмовилися опускатися під землю, щоб добувати вугілля
line ПИТАННЯ ТИЖНЯ