Курси НБУ $ 42.04 € 43.38

ЯК У КУЧКОВІ ПІД ВИБОРИ ГАЗ ПРОВОДИЛИ

Після щедрих “януковичівських” обіцянок селяни залишилися біля розбитого корита

Після щедрих “януковичівських” обіцянок селяни залишилися біля розбитого корита
Кучків — невеличке село, яке й на карті знайти неможливо, бо в адміністративно-територіальному поділі воно значиться як хутір Переславичівської сільської ради, що в Іваничівському районі. Втрапивши туди, не відразу й збагнеш, що воно таке діється. Єдина вулиця і сорок два будинки обкопані ровами так, наче Кучків до самооборони готується. Добрі і гостинні люди, які тут проживають, розповіли, що так-от у Кучкові газифікація проводиться.
Вперше про газ на хуторі заговорили перед минулими парламентськими виборами. Скликали людей і прийняли рішення виготовляти проектну документацію на підведення центрального газопроводу, який мав би від Милятина тягнутись до Кучкова. Селяни зібрали гроші. Але вибори минули, і районне керівництво, яке з таким запалом розповідало про перспективи підведення природного газу до Переславичівської сільської ради, замовкло.
Виконуючи свої обіцянки, народний депутат Сергій Слабенко “вибив” на газифікацію населених пунктів Іваничівського і Володимир-Волинського районів та селища Жовтневого півтора мільйона гривень. За словами переславичівського сільського голови Івана Кавузи, на будівництво газопроводу Милятин—Грушів—Кучків—Переславичі надійшло лише 200 тисяч гривень. Той, хто займався газифікацією, зрозуміє, що то не такі вже й великі гроші. Після цього у Кучкові тепліше не стало. Зате за два тижні до виборів Президента на хутір знову завітали районні керівники на чолі з тодішнім головою райдержадміністрації Анатолієм Стадником і, скликавши людей, озвучили свій намір — прискореними темпами газифікувати Кучків. Мовляв, Янукович виділив 18 тисяч гривень, то їх треба швиденько використати до виборів, бо назад забере.
Люди дивувались, чому ж це траншею копають не від Милятина, звідки має йти газопровід, і не від Переславичів, де він закінчуватиметься, а посередині — у Кучкові. І взагалі, як можна проводити газифікацію без належної документації. Тих, хто задавав багато запитань, керівники називали ворогами газифікації, кидали на їхню адресу докір: якщо не хочете газу — то й мовчіть. А щодо того, чому саме у Кучкові вирішили труби прокласти, то пояснювали, що грошей — небагато, якраз тільки й на хутір вистачить. Видно, не вистачило, бо після першого туру виборів, під час якого тільки троє кучківців підтримали кандидатуру Віктора Януковича, все й затихло. Люди почали обурюватись, адже хутір мав єдину асфальтовану центральну вулицю, вздовж якої вирили траншею і яку засипали землею. Асфальтове покриття почало руйнуватись, зсовуватись в рови.
Перед другим туром виборів Іван Кавуза вирішив знову зібрати односельчан на сходи, на які з’явився і Анатолій Стадник. Реагуючи на нарікання селян, голова райдержадміністрації пообіцяв, що вже наступного дня прибудуть майстри, які привезуть труби, за чотири дні їх прокладуть і загорнуть траншею. Тепер Анатолій Стадник закликав селян копати підводи до будинків, бо хто за два дні їх не викопає — газу не матиме. При тому керівник наголосив, що 21 листопада селяни обов’язково мають підтримати кандидатуру Януковича (всього ж, за словами Івана Кавузи, Переславичівській сільській раді обіцяли 1 мільйон 300 тисяч гривень за умови, що 70 відсотків населення проголосує за провладного кандидата). Кучківці засумнівалися, як без проекту можна підводи копати, але голова райдержадміністрації заспокоїв: “Ви, головне, копайте, а проект потім зробимо, я гроші дам”.
Як розповів житель Кучкова Федір Яйчук, на хутір приїхав якийсь чоловік і на свій розсуд показав кожному, де рити траншеї. Що тоді почалось! Усі кинулись копати, довбати під асфальтом дірки, хто не мав сили — наймав людей. Селяни поспішали вкластися у два дні. Згодом у Кучків і труби привезли, приїхали майстри й зварили їх, а ось до будинків робити підводи без проектів ніхто й не збирався.
Після другого туру виборів “газифікатори” у Кучкові вже не з’являлися. Селяни, які так і не підтримали Януковича, хоч їх щедро нагодували обіцянками, почали потерпати від страшних незручностей. Пішли дощі, траншеї обвалювались, у них часто потрапляла худоба. А найгірше, що до хутора стало практично неможливо підвезти вугілля, дрова, жом. Через багнюку діти не могли добиратись до автобуса, що підвозив їх до школи, старші — до магазину.
Жителі Кучкова з претензіями звернулись до сільського голови Івана Кавузи і змусили його поїхати до Анатолія Стадника, щоб вимагати від голови райдержадміністрації обіцяного — перерахувати гроші на проектні роботи. Однак Анатолій Стадник відмахнувся від власних слів, мовляв, ніяких грошей не буде, що хочете — те й робіть зі своїм газом.
Подивувала й позиція сільського голови, який, до речі, двадцять п’ятий рік обіймає цю посаду. У даній ситуації реальної проблеми він не бачить. А щодо обіцянок, які Іван Кавуза разом з тепер уже колишнім головою райдержадміністрації щиро розсипали наліво й направо перед виборами, то він визнає, що то були лише обіцянки. Тепер сільський голова каже людям, що задарма газу їм ніхто проводити не буде, а, отже, треба збирати гроші. На запитання односельчан, хто ж відповість за таку безгосподарність, хто заново копатиме обвалені траншеї, у тому числі й пенсіонерам та немічним, які вже восени витратились на ці роботи, Іван Кавуза знизує плечима.
Що ж до подальшої газифікації, то сільський голова переконаний, що робити її спершу необхідно в самих селах за кошти місцевих жителів, а потім просити в держави гроші на з’єднання газопроводу. Наскільки такий підхід раціональний — судити спеціалістам. Але як тепер селяни зможуть довіряти сільському голові, який дискредитував себе марними обіцянками, як віритимуть у справедливість, коли Анатолій Стадник, увільнений з посади голови райдержадміністрації, уник відповідальності, і на кого далі зможуть покладатися жителі Переславичівської сільської ради у вирішенні такого важливого для них питання газифікації?
Олена ДУДКЕВИЧ.
Telegram Channel