Курси НБУ $ 42.04 € 43.38

ДОКИ ЗА БЕЗЦІНЬ КУПУВАТИМУТЬ МОЛОКО У СЕЛЯН?

Виробництво молока сьогодні стало чи не єдиним джерелом прибутку для багатьох сільських родин. Але, на жаль, це джерело з різних причин міліє з кожним днем...

Виробництво молока сьогодні стало чи не єдиним джерелом прибутку для багатьох сільських родин. Але, на жаль, це джерело з різних причин міліє з кожним днем.
Так відбувається не лише тому, що збільшуються витрати на утримання корови, адже тепер господар має подбати не тільки про корм, а й про паспорт, ідентифікаційний номер, провести ветеринарне обстеження своєї худоби, бо такі вимоги часу і поступу до Європи. Джерело прибутку від молока зменшується, головним чином, через умови, що їх диктують молокопереробні заводи, скуповуючи молочну сировину в населення. Нині можна спостерігати невтішну картину: ціни на молочні продукти у закладах торгівлі зростають, а ось закупівельні на молоко з початком весни стрімко падають. Від того потерпають як селяни, так і міські жителі. Така ситуація змусила Раду об’єднання сільських лідерів зібрати за столом переговорів представників влади, контролюючих органів, переробників молока та сільської громади, щоб спільно обговорити проблему і знайти шлях до її вирішення.
Однак на початку зустрічі діалогу не вийшло, бо на адресу переробників молока посипались звинувачення. Вони стосувались ціни на молоко, яка сьогодні практично ніким і нічим не контрольована, і яку переробні підприємства встановлюють на свій розсуд. У відповідь представники трьох підприємств Волині - ТзОВ „Любарт”, ТзОВ „Західна молочна група”, Рожищенський сирзавод - запевняли, що вони просто вимушені встановлювати такі ціни, бо, мовляв, й енергоносії не дешеві, і пальне дорожчає та й якість молока, яку вони закуповують в населення, невисока. Крім того, у Законі „Про молоко та молочні продукти” не передбачено межі, нижче якої не може опускатись закупівельна ціна. Кожен намагався оперувати різними цифрами. Однак, як сказав голова Інституту аналізу державної та регіональної політики Юрій Губені, на цю проблему треба дивитись з точки зору простої мужицької арифметики: чоловік здає молоко і має отримати за це нормальні гроші, бо якщо це буде йому не вигідно і він збуде корову, то іншої сьогодні вже не купить. Молокопереробники мають бачити в селянинові не лише потенційного здавача молока, а рівноправного партнера і ставитись до нього відповідно.
Під час зустрічі за „круглим столом” йшла мова і про договори, які укладають молокопереробні підприємства із селянами. Почасти їхнє формулювання дуже розпливчасте і ніяким чином не захищає інтересів здавача молока. Прозвучали докори на адресу управлінь сільського господарства і продовольства, які могли б розробити типові договори і тим самим частково розв’язати проблему. Про важливість укладення таких договорів, які не лише не досконалі, а й нерідко взагалі відсутні, говорила начальник відділу дослідження і розслідувань Антимонопольного комітету Ніна Столярчук.
Зрештою, учасники “круглого столу” зійшлися на тому, що сьогодні нема причин, щоб не допомогти селянину. А тому прийняли звернення до голови облдержадміністрації Володимира Бондара, в якому закликали застосувати усі наявні економічні і нормативні механізми щодо недопущення зниження закупівельних цін на молоко нижче 0,80 гривні за літр у літній період. Крім того, вони звернулись до територіальних відділень Антимонопольного комітету з проханням провести перевірку діяльності структур молокопереробних підприємств в контексті порушення Антимонопольного законодавства. Перед управліннями сільського господарства і продовольства лідери громад поставили вимогу налагодити контроль та переглянути на предмет юридичної відповідальності, з урахуванням інтересів селян, існуючі договори з молокопереробними підприємствами. Але, щоб вирішити проблему ціноутворення на ринку молока раз і назавжди, учасники “круглого столу” вирішили звернутись до прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Вони вважають за необхідне врегулювати постановою Кабміну мінімальні закупівельні ціни та визначити компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування щодо контролю за цінами на молочному ринку, про що й заявили у зверненні до прем’єр-міністра.
Від сьомого квітня Рада об’єднаних сільських лідерів оголосила передстрайковий стан. У випадку, коли звернення учасників „круглого столу” залишаться поза увагою, сільські лідери згуртовуватимуть селян, щоб оголосити страйк і не здавати молоко переробним підприємствам за низькою ціною.
Олена ДУДКЕВИЧ.
Telegram Channel