Не до аптеки, а до лісу
Наука відкриває все нові властивості рослин і нові речовини для виготовлення ліків
Дуб. Із давніх–давен він не лише лікував, а й годував людей. Є свідчення, що вже за 8–5 тисячоліть до н. е. жолуді вживали в їжу. Із них, розтертих на борошно, випікали хліб. У корі дуба, крім дубильних речовин, є мінеральні, а також органічні кислоти, цукор. Препарати з неї мають в’яжучі та протизапальні властивості. Танін, наприклад, використовують для лікування запальних процесів у порожнині рота, носа та гортані, а також опіків та виразки. Відвар кори помічний для полоскань при стоматитах, ангінах, гінгівітах. Він є протиотрутою солям важких металів. Народна медицина ним лікує фурункули, пролежні, рахіт, золотуху.
Сосна. Хвоя — джерело вітамінів, аскорбінової кислоти, мікроелементів і білків. Містить у шість разів більше вітамінів, ніж лимони й апельсини. Багато в ній заліза, яке збільшує вміст гемоглобіну в крові. Хлорофіл хвої значно поліпшує склад і кількість еритроцитів. Вітамінний чай із неї вживають для лікування цинги. Для виготовлення цього напою потрібно покласти у склянку окропу 50 г свіжої хвої на 4–5 год або кип’ятити 30 г упродовж 20 хвилин. Напій процідити і пити по півсклянки 2–3 рази на добу.
Хлорофіл хвої значно поліпшує склад і кількість еритроцитів. Вітамінний чай вживають для лікування цинги.
Екстракт із хвої застосовують для лікування бронхіальної астми. З неї виготовляють мазі від опіків, захворювань шкіри. Для ліквідації неприємного запаху з рота вживають хлорофілін натрію. Хвойний концентрат використовують для ванн, це позитивний результат при розладах нервової та серцево–судинної систем. Розім’ята хвоя стане у пригоді для зняття болю у суглобах.
Велику цілющу силу мають також соснові бруньки. Відвар із них — відхаркувальний, сечогінний і дезінфікуючий засіб. Для його приготування 25–30 г подрібнених бруньок прокип’ятіть 15 хв. у літрі води, молока. Суміш процідити і пити по півсклянки 3–4 рази на добу.
Каштан. Сік зі свіжих квітів вживають при варикозному розширенні вен і геморої. Препарати зміцнюють стінки судин, запобігають утворенню тромбів. Корисна витяжка з плодів каштана, її можна приготувати з темно–коричневої шкірки плодів, настоявши її на горілці у пропорції 1:10. Відвар і настойка з кори мають в’яжучу, кровоспинну, протизапальну, знеболювальну і протисудомну дії. Їх застосовують при геморої, хронічних захворюваннях кишківника, тривалих проносах, подагрі, підвищеній кислотності шлункового соку, бронхіті, хворобах селезінки та малярії.
Підготував Василь ГОЛЮК.