Навіщо пілот NASA взяв у політ український прапор?
Американець Рендольф Брезнік став другим астронавтом після Леоніда Каденюка, який розгорнув синьо-жовтий стяг на земній орбіті
Він — корінний мешканець США, полковник військово-повітряних сил цієї країни. У свої 52 роки вже двічі побував у космосі. А під час останнього польоту здивував увесь світ синьо-жовтим стягом, який розгорнув у позаземних просторах. Та інтриги навколо дивного вчинку Ренді зовсім не тримав. Виявляється, таким чином чоловік із неба подякував далекій Україні за щастя мати дітей.
Історії батьківства родини Брезніка вже 12 літ, ім’я їй — Ваят. Так звати прийомного сина астронавта, якого родина всиновила у Дніпропетровській області. «Із дружиною ми жили разом уже більше п’яти років, а дітей усе не було. От і вирішили зігріти любов’ю чужого малюка. Вибрали Україну, тому що тут є механізми вільного усиновлення (у США ця процедура набагато складніша і триваліша. — Авт.). Хлопчику, якого нам запропонували, на той час виповнилося 2 роки 9 місяців. Це був просто чудовий шанс для нашої родини», — розповідає чоловік.
А ще, перебуваючи на орбіті, Рендольф виклав у мережу фотознімки нічного Києва, які зробив із борту космічного корабля.
Не інакше як дивом і подарунком долі можна вважати те, що невдовзі після повернення додому дружина Ренді дізналася, що вагітна. І так за один рік астронавт несподівано став батьком двох дітей. У подружжя народилася донька Ебігейл.
Після цього родина не раз відвідувала Україну, яку вважає країною-талісманом своєї сім’ї, вже разом із дітьми. Завжди приїздили у тоді ще Дніпропетровськ, а нині — Дніпро, бували в Києві. Під час одного з візитів Ренді придбав український прапор та магнітик із зображенням герба Дніпра. Ці символи поклав до особистих речей під час польоту на Міжнародну космічну станцію у 2017 році.
Під час телемосту із науковими станціями він несподівано розгорнув два стяги: американський та український. Так своєрідно подякував країні, від якої отримав найцінніший у житті подарунок. А ще, перебуваючи на орбіті, чоловік виклав у мережу фотознімки нічного Києва, які зробив із борту космічного корабля.
Після маршруту довжиною 108 мільйонів кілометрів український стяг повернувся на Землю. Його астронавт подарував музею космонавтики у Житомирі.
З Україною, а точніше пострадянським простором, Ренді пов’язує ще один цікавий момент. Як відомо, кожен пілот має якийсь позивний, максимально короткий та влучний, аби було зручно користуватися ним під час переговорів. І зазвичай такі імена виникають через певний ляп, допущений їх носієм. Брезнік ляпів не мав, тому й позивного в нього довго не було. Аж якось товариші учули в його прізвищі співзвучність із прізвищем генсека ЦК КПРС Леоніда Брежнєва. Чоловіка стали називати «Камрад», що означає «Товариш». За 25 років військової служби жодного іншого позивного у Ренді так і не з’явилося, тож досі він залишається брежнєвським «Товаришем».
ДОВІДКА
Вперше у космосі синьо-жовтий стяг розгорнув Леонід Каденюк ще 1997 року. Щоправда, його «космічний український багаж» тоді доповнювали ще тризуб і гімн.
ДОВІДКА
Серед дивацтв Ренді, які він здійснив у відкритому космосі, — і його міні-спектакль із надувними кульками: «Коли мої діти запитали, чи візьму я із собою тварин, виникла ідея взяти довгі надувні кульки, з яких можна легко скрутити різні фігурки. Під час сеансу зв’язку з рідними з одного як умів створив собачку для донечки, а з іншого — жирафу для сина. Дітей це дуже потішило».