І в час війни — блат зі шкільної парти…
В Україні спалахнув скандал через безплатну поїздку в Хорватію дітей учасників АТО та загиблих на Сході, до яких примазалися ровесники–«мажори». Причому зроблено це було не по мінімуму, а в співвідношенні майже один до трьох: на чотирьох дітей захисників України припало аж 11 — «крутих» батьків. Ганебний випадок нагадав часи мого дитинства, коли так само «справедливо» ділили путівки в піонерські табори: сини і дочки радгоспного начальства їхали на Чорне море, а ми, вихідці з простих сімей, — на лиман. Хоч, зрозуміло, краматорська ситуація бридкіша в рази, бо йдеться про дітей, чиї батьки віддали життя в тому числі й за те, аби подібних речей не траплялося
Уряд Хорватії запропонував своїм коштом прийняти на оздоровлення дітей бійців АТО та полеглих на українському Сході. Школярів у поїздку відбирали в трьох областях — Львівській, Закарпатській, Донецькій. І якщо із двох перших сигналів про зловживання не надходило, то Краматорськ кипить від гніву: на спільній фотографії перед від’їздом городяни побачили дітей і внуків трьох заступників мера, депутата міськради, власника відомого магазину–бутіка та інших нащадків «непростих» родин.
Почали розбиратися, як таке могло статися, і дійшли до оголошення організаторів. Повідомлення про поїздку з критеріями відбору було розміщене у «Фейсбуці». Ця соцмережа має функцію, що дає змогу побачити, які виправлення вносяться в те чи інше повідомлення. Щодо Хорватії виявилося, що в певний момент у перелік дописали: крім «дітей із зони військового конфлікту на Сході України, дітей–сиріт (внаслідок російської агресії), дітей, чиї батьки виконують свій військовий обов’язок на передовій», можуть бути і «діти, які заслуговують заохочення своїми успіхами в навчанні, спорті, інших видах позашкільної діяльності».
Для дітей учасників АТО можна було б і офіційно організувати оформлення документів. Але, як видно, у звичках чиновників нічого не міняється.
Після цього у список потрапили учні, які досягли успіхів у конкурсах, олімпіадах, одним словом — обдаровані. Ними виявилися, як ви розумієте, нащадки місцевої еліти. І в цьому вся суть теперішньої ситуації в Україні: люди мають змогу за свій рахунок відправити дітей на відпочинок, але жадібність все одно бере верх. «Блатним» батькам байдуже, що вони дискредитують цілу державу. Навряд чи Хорватія надавала гроші на благодійність для заможних сімей. Ця країна, як і деякі інші в Європі, намагалася хоч трохи скрасити долю дітей наших захисників. То що тепер думати іноземному уряду? Що загиблих на Сході — не тисячі, а якихось кілька десятків, чи що у воїнів АТО взагалі немає дітей?
Важливим критерієм відбору була наявність біометричних паспортів. Більшість дітей атовців таких документів не мали, тому буцімто і «пролетіли». Але все знову впирається в бажання або небажання зробити добру справу. Зараз паспорти виробляють за три тижні без будь–якої черги, щоправда, переплативши за терміновість. А для дітей учасників АТО можна було б і офіційно організувати оформлення документів. Але, як видно, у звичках чиновників нічого не міняється. І це просто справжній морок: у країні йде війна, батьки гинуть на фронті, а в їхніх синів і дочок забирається те, що належить їм по праву.
«Було б добре все–таки назвати, хто ці батьки, і відправити їх «на передок» на розмінування терміном 1 рік. Тоді все буде чесно», — пише про ситуацію один обурений читач. «Не чіпайте дітей, всі діти однакові», — відповідає йому інший. З одного боку, це справді так. Тільки в одних дітей є заможні батьки, які в змозі оплатити відпочинок, а в інших тата вбили російські окупанти. І не варто їх обмінювати на обдарованих відмінників, а тим більше на тих хлопців і дівчат, чиї батьки володіють магазинами або займають керівні пости.