ВІКТОР ЮЩЕНКО ПРО УСПІХИ І ПРОБЛЕМИ СТА ДНІВ
Прес-конференція Віктора Ющенка для представників центральних і регіональних ЗМІ з нагоди традиційних ста днів відбувалася в Українському домі, який називали і штабом, і цитаделлю помаранчевої революції. Оскільки Президент також традиційно запізнювався...
Володимир ЛИС
Прес-конференція Віктора Ющенка для представників центральних і регіональних ЗМІ з нагоди традиційних ста днів відбувалася в Українському домі, який називали і штабом, і цитаделлю помаранчевої революції. Оскільки Президент також традиційно запізнювався. то журналісти обговорювали фотовиставку в холі Українського дому, присвячену отим ста дням.
Вступне слово і відповіді на запитання були звичними для Віктора Андрійовича — розлогими, такими, що звернуті начеб не лише до аудиторії, яку він запрошував ходом своїх думок приєднатися до своїх же поглядів, а й до самого себе, такого, котрий привселюдно розмірковує над важливими запитаннями.
ЗАПИТАННЯ ДО МИНУЛОГО
— Як можна прокоментувати ситуацію, що склалася минулого року, коли 30 суддів сприяли тому, що до бюджету було не доплачено 10 мільярдів гривень? — це перше питання, яке Віктор Ющенко сам задав журналістам під час прес-конференції. До теми отриманої від старої влади спадщини (а пільги, про які йшлося, тільки одна з проблем) Президент повертався ще кілька разів. Він наче питав — як так могло статися, що ви всі присутні й не присутні (і він в тому числі) допустили те, що було? Як могло статися, що кожна з п’яти українських залізниць перерахувала по мільярду гривень на виборчий фонд Януковича? Без рішення уряду за телефонною командою.
— Чорноморський флот в Україні залишиться до 2017 року,— ствердив Президент. — Мусимо виконувати зобов’язання, взяті попередньою владою. Але що Україна отримує за оренду величезного масиву, де базуються російські кораблі, берегова охорона, навігація, морська авіація (виявляється, росіяни використовують 170 точок для отієї самої навігації і понад 70 земельних ділянок, де не врегульовано процедуру використання і власності), більше 170 об’єктів нерухомості, якими Росія, по суті, користується безплатно? Україна отримує за оренду і всі відповідні послуги і обслугу, яка надається ЧФ Росії, лише 93 мільйони доларів. В той час як Казахстан має тільки від космодрому Байконур понад 200 мільйонів. Це лише один приклад меншовартісної політики Кучми, яку доводиться виправляти.
РІЗНИЦЯ МІЖ ПРЕЗИДЕНТОМ І РЕВОЛЮЦІОНЕРОМ
Відповідаючи на запитання, чим Ющенко-Президент відрізняється від Ющенка-революціонера, Віктор Андрійович зізнався, що не уявляв всієї складності питань, які тепер доводиться вирішувати. Легше було на майданах пробиватися до сердець виборців, ніж за три з чимось місяці поміняти в цілому по країні понад 18 тисяч керівних чиновників. Коли обіцяли підняти пенсії, не уявляли, що Пенсійний фонд насправді має борг в 17 мільярдів гривень. Ющенко вже відчував себе професійним політиком, будучи кандидатом в Президенти, але коли зіткнувся з дилемою — як забезпечити економіку росту при такому розподілі валового продукту, який отримали в спадщину?— то відчув, що політика тут у звичайному значенні неможлива. Але ідеалам Майдану ніколи не зрадить.
-Ніякої реприватизації чи націоналізації не буде,— запевнив Ющенко і навіть додав: “Забудьте слово “націоналізація”. Коли ми говоримо, що “Криворіжсталь” украли, то це значить, що її украли”. Йдеться лише про порушення процедур конкурсу, або закону, коли продавали те чи інше підприємство, — пояснив він. — 98 відсоткам бізнесу нема чого боятися, якщо треба, ми захистимо його від несправедливих фіскальних методів. Як і в чому порушили закони при приватизації, незабаром знатимуть всі. За всі підприємства буде заплачена справедлива ціна, але таких небагато.
ЄВРОСОЮЗ І УКРАЇНА
— Без України Європа — не комплект, це моє глибоке переконання,— чи то пожартував, чи створив новий афоризм Віктор Ющенко. Але про шлях до Європи цього разу висловився набагато обережніше, ніж на початку своїх ста днів. Треба насамперед, щоб бути готовими до вступу України в Євросоюз, прийняти 350—400 законів. Польща цю політику наближення до ЄЕС провела за п’ять років. Зараз в Україні вивчається досвід Польщі в прийнятті таких законів. Розроблено “Дорожню карту-2005 року”, де чітко намічено, що треба пройти за цей рік на шляху до Євросоюзу. Так буде і кожного наступного року,— запевнив Президент. — Має насамперед бути облаштовано по-європейськи спільний кордон з ЄЕС. І політика України має бути активнішою саме на європейському напрямку. Як приклад такої політики Ющенко назвав план врегулювання придністровського конфлікту.
“ТАНЯ, МОЖНА НОРМАЛЬНЕ ЗАПИТАННЯ?”
Єдиний раз Президент розгнівався на журналістів, коли запитання задавала відома Тетяна Коробова, редактор знаменитого інтернет-видання “Українська правда”. По телеканалах виразно показали, як Ющенко сердито жбурнув від себе ручку. Чи мав право показувати свою роздратованість? Одні після прес-конференції казали, що Президент також людина, при цьому має право на безпосередній вияв почуттів, емоцій, інші — що мав би стриматися.
Скажемо проте, що тон запитань Коробової був доволі в’їдливим і стосувався Романа Зварича “на фоні ваших заяв про моральність нової влади”, заяв нового глави сумнозвісної ДУСі (Держуправлінні справами) Ігоря Тарасюка про переобладнання приміщення для Секретаріату Президента, історії арешту і звільнення голови сільради з Київської області, того села, де й Президент, як повідомлялося, має дачу.
Віктор Андрійович заявив, що для нього посада міністра юстиції — політична. Нагадав, що в тій же Європі, до якої прагнемо, є міністр закордонних справ (Йошка Фішер в Німеччині) зовсім без вищої освіти, який прекрасно виконує роботу. А у Зварича, за словами Президента, є і середня, і початкова, і вища освіта. Ющенко розуміє, хто стоїть “за тими юними особами, яких хтось використовує у грі і розумію для чого”. Він пообіцяв зустрітися з “Порою”, а поки що попросив дати спокій міністру юстиції, який фахово веде справу і пройшов випробування Майданом, в цілому ж, на його переконання, це надумана проблема. Конкретно, пункт за пунктом Президент роз’яснив ситуацію в окремо взятому селі Козин, де долю сільського голови має вирішити суд, виключно за законом, наголосив він.
Ющенко пообіцяв провести свою наступну прес-конференцію в Маріїнському палаці, куди, виявляється, на всі публічні заходи треба заходити з чорного ходу, де перший поверх захаращений хтозна-чим. І взагалі, соромно проводити офіційні церемонії в теперішньому Маріїнському палаці. Тому обов’язково буде втілена ідея “сконцентрувати на одному п’ятачку три резиденції — Верховну Раду, апарат Президента і Кабінет Міністрів”. Отож, завдання — переобладнати приміщення, яке тепер належить Мінохорони здоров’я, і укріпити схил, який сповзає у Дніпро.
— Але майте на увазі,— сказав Віктор Ющенко,— я з капелюхом для коштів на ці роботи ходити не буду. Це є державна справа. Хоча готовий провести громадську дискусію з цього питання. Досвід показує — нічого ми не приховаємо. Тому все треба робити публічно. Сподіваюся, ви розумієте, що мені не вельми приємно і не затишно сидіти в моєму теперішньому кабінеті.
ЧОМУ ЮЩЕНКО ЗУСТРІЧАВСЯ З АХМЕТОВИМ?
Відповідаючи на запитання про його зустріч з фактичним лідером “донецьких” Ринатом Ахметовим, Віктор Ющенко сказав: “Сподіваюся, ви розумієте, що Президент повинен зустрічатися не лише з помаранчевими, не лише з БЮТ і соціалістами”. За його словами, з Ахметовим він обговорював виключно економічні питання, серед яких і теми тінізації економіки. 25 травня буде проведено друге зібрання на тему “Влада і бізнес”. Туди буде запрошено керівників 500—600 провідних бізнесових структур України, які формують 70 відсотків українського бюджету. Готуються нові укази назустріч бізнесу, нових прозорих правил гри з ним.
ЯК ОЦІНЮВАТИМЕТЬСЯ РОБОТА В РЕГІОНАХ?
Зрозумівши, що до мікрофона не пробитися, куди, вочевидь, займали чергу чи не з ночі, я задав питання Президенту письмово. Стосувалося воно проблеми, актуальної, як виявилося, не лише для Волині — непростих взаємин голів держадміністрацій з прокурорами та керівниками силових структур на місцях. Прес-секретар Президента Ірина Геращенко об’єднала з десяток запитань регіональних журналістів в одне і вийшло, що ми цікавимося, як же Президент оцінює роботу своєї команди в областях, бо ж люди до нього все їдуть і їдуть “за правдою”.
— Перед кожним главою обласної адміністрації я поставив завдання проявити себе у місцевій політиці,— сказав Президент,— через системні кроки і виявлення особливостей цієї політики. Це має бути політика маленьких успіхів, у якій можна було б судити про роботу краю. Це мають бути обов’язково завершені справи. Ці концепції через два тижні будуть представлені в Секретаріат Президента, тоді вони будуть обговорені, по них проводитиметься моніторинг.
Основне, по чому оцінюватиметься робота обласних керівників, підкреслив Віктор Ющенко, — це створення нових робочих місць, смертність, народжуваність. Одним словом, цілий ряд економічних і гуманітарних показників. З другого півріччя даватиметься оцінка виконанню цих програм. Президент пообіцяв протягом цього року побувати в усіх областях без обідів і пишних прийомів. Про ці візити він не буде повідомляти наперед і обов’язково несподівано нагряне в Донецьк.
ВІД ГОВЕРЛИ — ДО КРИМУ, ВІД КОСМОСУ — ДО СЕЛА
Пообіцяв Ющенко здійснити своє щорічне сходження на Говерлу і запросив усіх присутніх взяти участь в цій “говерлівській акції”. Звернувши погляд до Криму, Президент запевнив, що мораторій землі в Криму стосується геть всіх, в тому числі і кримських татар. Маленькою сенсацією стало його повідомлення про те, що він попросив меджліс кримсько-татарського народу зняти питання про створення в Криму національної кримсько-татарської автономії. Оприлюднив Президент і доволі амбітну програму “Україна космічна”, розповів, що робиться для енергетичної безпеки України, не виключивши при цьому, що держава може викупити частину акцій приватизованих енергопідприємств, висловився за реалізацію ідеї громадського телебачення.
Майже наприкінці прес-конференції Президент повідомив, що розробляється концепція відродження українського села, яка буде презентована через три—чотири тижні. Буде, запевнив він, чітка політика бюджетної підтримки села і запровадження страхування ризиків у сільгоспвиробництві, програми селекції у тваринництві і рослинництві. Повідомив і вельми цікаву новину — перед міністром внутрішніх справ поставив питання, щоб у кожному селі був дільничний міліціонер або хоча б міліцейський уповноважений. А ще пообіцяв, що кожне українське село матиме свого лікаря.
Найголовнішими досягненнями протягом ста днів Ющенко вважає стабільність, створення чіткої економічної програми, затвердження соціального бюджету. А попереду ще цього року — досягнення примирення між Сходом і Заходом, принципово нові стосунки з Росією. На думку Президента, опозиція до нинішньої влади не досягне політичної єдності. І додав: “Для мене, повірте, це не опозиція. Це не опозиція — влада або люди, які вкрали торік чотири мільярди з бюджету з відшкодування ПДВ. Скажіть, це що, опозиція? А півтора мільйона гривень, які були витрачені президентом Кучмою на букети від його імені? Куди поділися ці гроші, не кажу вже про інші суми?
... Після прес-конференції Віктор Ющенко поставив добру сотню автографів, а вийшовши з Українського дому, знову сам сів за кермо “Мерседеса”. Неподалік стояли українські буддисти, які били в барабани, протестуючи проти заборони на в’їзд в Україну їхнього духовного вчителя.
Прес-конференція Віктора Ющенка для представників центральних і регіональних ЗМІ з нагоди традиційних ста днів відбувалася в Українському домі, який називали і штабом, і цитаделлю помаранчевої революції. Оскільки Президент також традиційно запізнювався. то журналісти обговорювали фотовиставку в холі Українського дому, присвячену отим ста дням.
Вступне слово і відповіді на запитання були звичними для Віктора Андрійовича — розлогими, такими, що звернуті начеб не лише до аудиторії, яку він запрошував ходом своїх думок приєднатися до своїх же поглядів, а й до самого себе, такого, котрий привселюдно розмірковує над важливими запитаннями.
ЗАПИТАННЯ ДО МИНУЛОГО
— Як можна прокоментувати ситуацію, що склалася минулого року, коли 30 суддів сприяли тому, що до бюджету було не доплачено 10 мільярдів гривень? — це перше питання, яке Віктор Ющенко сам задав журналістам під час прес-конференції. До теми отриманої від старої влади спадщини (а пільги, про які йшлося, тільки одна з проблем) Президент повертався ще кілька разів. Він наче питав — як так могло статися, що ви всі присутні й не присутні (і він в тому числі) допустили те, що було? Як могло статися, що кожна з п’яти українських залізниць перерахувала по мільярду гривень на виборчий фонд Януковича? Без рішення уряду за телефонною командою.
— Чорноморський флот в Україні залишиться до 2017 року,— ствердив Президент. — Мусимо виконувати зобов’язання, взяті попередньою владою. Але що Україна отримує за оренду величезного масиву, де базуються російські кораблі, берегова охорона, навігація, морська авіація (виявляється, росіяни використовують 170 точок для отієї самої навігації і понад 70 земельних ділянок, де не врегульовано процедуру використання і власності), більше 170 об’єктів нерухомості, якими Росія, по суті, користується безплатно? Україна отримує за оренду і всі відповідні послуги і обслугу, яка надається ЧФ Росії, лише 93 мільйони доларів. В той час як Казахстан має тільки від космодрому Байконур понад 200 мільйонів. Це лише один приклад меншовартісної політики Кучми, яку доводиться виправляти.
РІЗНИЦЯ МІЖ ПРЕЗИДЕНТОМ І РЕВОЛЮЦІОНЕРОМ
Відповідаючи на запитання, чим Ющенко-Президент відрізняється від Ющенка-революціонера, Віктор Андрійович зізнався, що не уявляв всієї складності питань, які тепер доводиться вирішувати. Легше було на майданах пробиватися до сердець виборців, ніж за три з чимось місяці поміняти в цілому по країні понад 18 тисяч керівних чиновників. Коли обіцяли підняти пенсії, не уявляли, що Пенсійний фонд насправді має борг в 17 мільярдів гривень. Ющенко вже відчував себе професійним політиком, будучи кандидатом в Президенти, але коли зіткнувся з дилемою — як забезпечити економіку росту при такому розподілі валового продукту, який отримали в спадщину?— то відчув, що політика тут у звичайному значенні неможлива. Але ідеалам Майдану ніколи не зрадить.
-Ніякої реприватизації чи націоналізації не буде,— запевнив Ющенко і навіть додав: “Забудьте слово “націоналізація”. Коли ми говоримо, що “Криворіжсталь” украли, то це значить, що її украли”. Йдеться лише про порушення процедур конкурсу, або закону, коли продавали те чи інше підприємство, — пояснив він. — 98 відсоткам бізнесу нема чого боятися, якщо треба, ми захистимо його від несправедливих фіскальних методів. Як і в чому порушили закони при приватизації, незабаром знатимуть всі. За всі підприємства буде заплачена справедлива ціна, але таких небагато.
ЄВРОСОЮЗ І УКРАЇНА
— Без України Європа — не комплект, це моє глибоке переконання,— чи то пожартував, чи створив новий афоризм Віктор Ющенко. Але про шлях до Європи цього разу висловився набагато обережніше, ніж на початку своїх ста днів. Треба насамперед, щоб бути готовими до вступу України в Євросоюз, прийняти 350—400 законів. Польща цю політику наближення до ЄЕС провела за п’ять років. Зараз в Україні вивчається досвід Польщі в прийнятті таких законів. Розроблено “Дорожню карту-2005 року”, де чітко намічено, що треба пройти за цей рік на шляху до Євросоюзу. Так буде і кожного наступного року,— запевнив Президент. — Має насамперед бути облаштовано по-європейськи спільний кордон з ЄЕС. І політика України має бути активнішою саме на європейському напрямку. Як приклад такої політики Ющенко назвав план врегулювання придністровського конфлікту.
“ТАНЯ, МОЖНА НОРМАЛЬНЕ ЗАПИТАННЯ?”
Єдиний раз Президент розгнівався на журналістів, коли запитання задавала відома Тетяна Коробова, редактор знаменитого інтернет-видання “Українська правда”. По телеканалах виразно показали, як Ющенко сердито жбурнув від себе ручку. Чи мав право показувати свою роздратованість? Одні після прес-конференції казали, що Президент також людина, при цьому має право на безпосередній вияв почуттів, емоцій, інші — що мав би стриматися.
Скажемо проте, що тон запитань Коробової був доволі в’їдливим і стосувався Романа Зварича “на фоні ваших заяв про моральність нової влади”, заяв нового глави сумнозвісної ДУСі (Держуправлінні справами) Ігоря Тарасюка про переобладнання приміщення для Секретаріату Президента, історії арешту і звільнення голови сільради з Київської області, того села, де й Президент, як повідомлялося, має дачу.
Віктор Андрійович заявив, що для нього посада міністра юстиції — політична. Нагадав, що в тій же Європі, до якої прагнемо, є міністр закордонних справ (Йошка Фішер в Німеччині) зовсім без вищої освіти, який прекрасно виконує роботу. А у Зварича, за словами Президента, є і середня, і початкова, і вища освіта. Ющенко розуміє, хто стоїть “за тими юними особами, яких хтось використовує у грі і розумію для чого”. Він пообіцяв зустрітися з “Порою”, а поки що попросив дати спокій міністру юстиції, який фахово веде справу і пройшов випробування Майданом, в цілому ж, на його переконання, це надумана проблема. Конкретно, пункт за пунктом Президент роз’яснив ситуацію в окремо взятому селі Козин, де долю сільського голови має вирішити суд, виключно за законом, наголосив він.
Ющенко пообіцяв провести свою наступну прес-конференцію в Маріїнському палаці, куди, виявляється, на всі публічні заходи треба заходити з чорного ходу, де перший поверх захаращений хтозна-чим. І взагалі, соромно проводити офіційні церемонії в теперішньому Маріїнському палаці. Тому обов’язково буде втілена ідея “сконцентрувати на одному п’ятачку три резиденції — Верховну Раду, апарат Президента і Кабінет Міністрів”. Отож, завдання — переобладнати приміщення, яке тепер належить Мінохорони здоров’я, і укріпити схил, який сповзає у Дніпро.
— Але майте на увазі,— сказав Віктор Ющенко,— я з капелюхом для коштів на ці роботи ходити не буду. Це є державна справа. Хоча готовий провести громадську дискусію з цього питання. Досвід показує — нічого ми не приховаємо. Тому все треба робити публічно. Сподіваюся, ви розумієте, що мені не вельми приємно і не затишно сидіти в моєму теперішньому кабінеті.
ЧОМУ ЮЩЕНКО ЗУСТРІЧАВСЯ З АХМЕТОВИМ?
Відповідаючи на запитання про його зустріч з фактичним лідером “донецьких” Ринатом Ахметовим, Віктор Ющенко сказав: “Сподіваюся, ви розумієте, що Президент повинен зустрічатися не лише з помаранчевими, не лише з БЮТ і соціалістами”. За його словами, з Ахметовим він обговорював виключно економічні питання, серед яких і теми тінізації економіки. 25 травня буде проведено друге зібрання на тему “Влада і бізнес”. Туди буде запрошено керівників 500—600 провідних бізнесових структур України, які формують 70 відсотків українського бюджету. Готуються нові укази назустріч бізнесу, нових прозорих правил гри з ним.
ЯК ОЦІНЮВАТИМЕТЬСЯ РОБОТА В РЕГІОНАХ?
Зрозумівши, що до мікрофона не пробитися, куди, вочевидь, займали чергу чи не з ночі, я задав питання Президенту письмово. Стосувалося воно проблеми, актуальної, як виявилося, не лише для Волині — непростих взаємин голів держадміністрацій з прокурорами та керівниками силових структур на місцях. Прес-секретар Президента Ірина Геращенко об’єднала з десяток запитань регіональних журналістів в одне і вийшло, що ми цікавимося, як же Президент оцінює роботу своєї команди в областях, бо ж люди до нього все їдуть і їдуть “за правдою”.
— Перед кожним главою обласної адміністрації я поставив завдання проявити себе у місцевій політиці,— сказав Президент,— через системні кроки і виявлення особливостей цієї політики. Це має бути політика маленьких успіхів, у якій можна було б судити про роботу краю. Це мають бути обов’язково завершені справи. Ці концепції через два тижні будуть представлені в Секретаріат Президента, тоді вони будуть обговорені, по них проводитиметься моніторинг.
Основне, по чому оцінюватиметься робота обласних керівників, підкреслив Віктор Ющенко, — це створення нових робочих місць, смертність, народжуваність. Одним словом, цілий ряд економічних і гуманітарних показників. З другого півріччя даватиметься оцінка виконанню цих програм. Президент пообіцяв протягом цього року побувати в усіх областях без обідів і пишних прийомів. Про ці візити він не буде повідомляти наперед і обов’язково несподівано нагряне в Донецьк.
ВІД ГОВЕРЛИ — ДО КРИМУ, ВІД КОСМОСУ — ДО СЕЛА
Пообіцяв Ющенко здійснити своє щорічне сходження на Говерлу і запросив усіх присутніх взяти участь в цій “говерлівській акції”. Звернувши погляд до Криму, Президент запевнив, що мораторій землі в Криму стосується геть всіх, в тому числі і кримських татар. Маленькою сенсацією стало його повідомлення про те, що він попросив меджліс кримсько-татарського народу зняти питання про створення в Криму національної кримсько-татарської автономії. Оприлюднив Президент і доволі амбітну програму “Україна космічна”, розповів, що робиться для енергетичної безпеки України, не виключивши при цьому, що держава може викупити частину акцій приватизованих енергопідприємств, висловився за реалізацію ідеї громадського телебачення.
Майже наприкінці прес-конференції Президент повідомив, що розробляється концепція відродження українського села, яка буде презентована через три—чотири тижні. Буде, запевнив він, чітка політика бюджетної підтримки села і запровадження страхування ризиків у сільгоспвиробництві, програми селекції у тваринництві і рослинництві. Повідомив і вельми цікаву новину — перед міністром внутрішніх справ поставив питання, щоб у кожному селі був дільничний міліціонер або хоча б міліцейський уповноважений. А ще пообіцяв, що кожне українське село матиме свого лікаря.
Найголовнішими досягненнями протягом ста днів Ющенко вважає стабільність, створення чіткої економічної програми, затвердження соціального бюджету. А попереду ще цього року — досягнення примирення між Сходом і Заходом, принципово нові стосунки з Росією. На думку Президента, опозиція до нинішньої влади не досягне політичної єдності. І додав: “Для мене, повірте, це не опозиція. Це не опозиція — влада або люди, які вкрали торік чотири мільярди з бюджету з відшкодування ПДВ. Скажіть, це що, опозиція? А півтора мільйона гривень, які були витрачені президентом Кучмою на букети від його імені? Куди поділися ці гроші, не кажу вже про інші суми?
... Після прес-конференції Віктор Ющенко поставив добру сотню автографів, а вийшовши з Українського дому, знову сам сів за кермо “Мерседеса”. Неподалік стояли українські буддисти, які били в барабани, протестуючи проти заборони на в’їзд в Україну їхнього духовного вчителя.