Уляна СУПРУН: «Шкільні лінійки на 1 вересня - пережиток «совєтської» традиції»
Виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун заявляє, що шкільні лінійки в День знань 1 вересня є пережитком радянської традиції, від якого давно пора відмовитися
На своїй сторінці в соцмережі відома лікарка написала: "Шкільні лінійки на 1 вересня - пережиток радянської традиції, від якого давно пора відійти в українських школах. У розвинених країнах немає виснажливого вишиковування, стояння під сонцем або дощем, вислуховування безкінечних напутніх промов. Адже це шкідливо насамперед із медичної точки зору".
За її словами, не залежно від того, проводиться лінійка на вулиці або в приміщенні, "стояння на одному місці, спека або задуха погано впливають на здоров'я". Адже за сонячної погоди дитина може дістати тепловий удар або опік шкіри, втратити свідомість, відчувати себе дезорієнтованою, та й "за будь-якої погоди - сонячної або похмурої – є небезпечними ультрафіолетові промені, та їхня найбільша активність найчастіше припадає на час проведення шкільних лінійок. Усього 15 хвилин під їхнім прямим впливом збільшує ризик виникнення раку шкіри та деяких порушень зору. Тінь від дерев, парасольок, тентів тощо не забезпечує повного захисту від сонця", - стверджує Уляна Супрун.
МОЗ України однозначно не рекомендує проводити лінійки. Чи не краще замінити їх цікавими, інтерактивними уроками?
За її словами, лінійки також не приносять користі психічному здоров'ю дитини, оскільки скупчення незнайомців викликає у дітей стрес, особливо у наймолодших школярів.
"Тому МОЗ України однозначно не рекомендує проводити лінійки. Чи не краще замінити їх цікавими, інтерактивними уроками?" – наголошує Уляна Супрун. Водночас якщо лінійки уникнути неможливо, міністр пропонує кілька порад, як мінімізувати ризики.
Насамперед, потрібно подбати про захист від палючого сонця і теплової травми. Також треба подбати, щоб у школярів був доступ до питної води, а поруч був медпрацівник, який може надати першу допомогу в разі потреби. Також перед лінійкою необхідно дати дітям можливість порухатися та наговоритися, а під час самого процесу дати змогу школярам активно рухатися, наприклад, робити зарядку. Крім того, варто пояснити дітям, навіщо потрібні такі заходи і яка роль їхнього класу в ньому. "Є стільки цікавих речей, щоб весело та з користю провести час. Не треба його витрачати на радянські "торжества", - впевнена Уляна Супрун.