Оточений повстанець двічі стрілявся, але коли його порятували, то став агентом-бойовиком
10 вересня 1948 року до пораненого підпільника Михайла Кметя літаком із Києва до Луцька викликали головного нейрохірурга Українського округу внутрішніх військ Я. Файзельберга
«Сміливий, рішучий, дисциплінований, добре знає методи та способи боротьби бандитів ОУН», — так начальник 4–го відділу 2–Н відділення (боротьба з націоналізмом) УМДБ у Волинській області майор Рожков характеризував агента Березу.
Михайло Кметь народився в селі Озерці нині Горохівського району. У 1943–му вступив в ОУН. Через два роки 21–літній повстанець на псевдо Савка перейшов у боївку референта СБ Північно–Західного краю Панаса Ковальчука (Залісного). Наступного року став спецкур’єром та довіреною особою командира УПА–Північ Івана Литвинчука (Дубового).
Савка видав всіх людей, з якими мав організаційний зв’язок.
Того дня село Шепель Луцького району оточили енкаведисти. Пізніше відомий волинський чекіст Павло Удахін писав у пресі, що на сховок вийшли нібито завдяки господині дому, де була криївка. На вимогу здатися повстанець вистрілив собі у підборіддя, а потім — у скроню. Аби врятувати цінне джерело інформації терміново з Києва в Луцьк літаком викликали головного нейрохірурга Українського округу внутрішніх військ Я. Файзельберга. Пораненого доправили в столицю, зробили операцію, і він вижив. А затим погодився на співпрацю з емгебістами і увійшов до складу агентурно–бойової групи.
«Бойовик друг Савка, який попав ранений в руки МГБ, на слідстві заломався й почав сипати все, що знав. У перших днях жовтня 1948 р. появився він зі спецгрупою МГБ в Луцькому районі, де внаслідок його всипи (видачі спільників на допиті, зради. – Ред.) МГБ відкрило кілька порожніх криївок та сховок з архівом друга 11 (йдеться про Литвинчука. — Авт.). У сховку забрано одну скриньку з популярною і вишкільною літературою. Савка видав всіх людей, з якими мав організаційний зв’язок і т. д. Через всипу Савки МГБ перевело арешти наших симпатиків у селах Боголюби, Богушівка, Заболотці, Шепель і Озденіж. В цілому терені МГБ переводить ревізії, облави, арештування і засідки та йде сильна розробка цілого терену. Савка був біля 11 вже третій рік і багато про деякі справи орієнтується», — писав заступник провідника крайового проводу ОУН на Північно–Західних українських землях Микола Козак (Смок) крайовому провіднику Василю Гасасі (Орлану) у січні 1949 року.
Завдяки Березі було арештовано близько ста підпільників, викрито 15 криївок, друкарський станок та радіостанцію. Він особисто застрілив провідника Затурцівського надрайонного проводу ОУН Володимира Топчая (псевдо Андрій).
«Свідчення Кметя та його агентурні матеріали перепровіряли іншими об’єктивними даними, але елементів дворушництва і дезінформації органів МГБ з його боку не було виявлено при виконанні завдань з боротьби з бандитизмом ОУН», — писав вже згаданий Рожков.
Подальша доля зрадника невідома.
Тарас СТЕПАНЮК