Чому на уроці фізкультури померла першокласниця
Трагедія сталася минулого четверга у П’ятиднях Володимир-Волинського району
У телефонній розмові Світлана Дубицька — заступник голови Устилузької міської ради, до якої належить це село, розповіла:
— Це був другий урок. Учителька першого класу проводила заняття у спортивному залі. Діти виконували легенькі вправи — ходили «шнурочком» і робили «ножиці». В якийсь момент дівчинці Аліні Ткачук стало зле, і вона впала буквально на педагога, яка її підхопила.
На жаль, медики — приїжджали карети «швидкої» із Устилуга та Володимира-Волинського — не змогли реанімувати дитину.
Далі, вже разом із матір’ю, яка чекала в коридорі і мала забрати доньку після уроків додому (сім’я живе у Хрипаличах), учителька викликала «швидку». На жаль, медики — приїжджали карети із Устилуга та Володимира-Волинського (ще один автомобіль потрапив у ДТП) — не змогли реанімувати дитину. Свідком трагедії на уроці фізкультури стала бабуся однієї з учениць, яка сиділа на лавочці безпосередньо у спортивному залі. За словами Світлани Дубицької, яка була у школі того ж дня, дівчинка прийшла у перший клас із довідкою, яка допускає заняття фізкультурою у загальній групі.
Згідно з висновком експертизи, смерть Аліни Ткачук спричинила гостра серцева недостатність. Якщо так, то були, певно, в дівчинки якісь відхилення зі здоров’ям серця (батьки припускають, що перенесена недавно ангіна могла дати ускладнення). І хоч біда сталася, коли діти робили лише розминку, тобто не було особливих фізичних навантажень, ключовими словами є «урок фізкультури». На жаль, в Україні такі випадки непоодинокі. Промоніторивши інтернет-публікації, роблю висновок, що найбільше смертей під час фізкультури сталося у 2008 році — аж сім. Значно менше — у наступних. У 2013-му, наприклад, дві.
Це, мабуть, пояснюється тим, що, як у нас буває, після того, як грім ударив, і нормативи деякі були переглянуті, і доскіпливіше стали лікарі обстежувати дітей, зокрема тих, які тільки-но йдуть до школи, щоб завчасно виявити недугу і передбачити обмеження в заняттях фізкультурою. І п’ятиднівський випадок послужить, звичайно, тому, щоб ще «обов’язковішим», на Волині зокрема, став тест на здоров’я, введений згідно з наказом міністерств охорони здоров’я та освіти, — так звана проба Руф’є. Роботу серця (слабке чи атлетичне?) визначають за формулою, спочатку вимірюючи пульс у спокійному стані, а потім кілька разів після навантаження.
Хоч і так, судячи зі статистики, дуже малий відсоток дітей займається фізкультурою у загальній медичній групі, більшість — у спеціальній та підготовчій. Здоров’я дітей і підлітків, словом, є проблемою номер один. Аби запобігти трагічним випадкам, прокуратура Волинської області скерувала відповідні листи до управлінь освіти, науки і молоді та охорони здоров’я обласної державної адміністрації щодо необхідності посилення контролю за його станом та можливістю відвідування школярами уроків фізичної культури.
P. S. Редакція «Газети Волинь» висловлює щире співчуття сім’ї Ткачуків у зв’язку з непоправною втратою.