«Ой ти, гарбуз, ти перістий, із чим тебе будем їсти?»
Ці слова з відомого дитячого вірша пригадалися у селі Сереховичі Старовижівського району, коли ми розмовляли з Петром Бондарчуком, котрий зібрав цьогоріч добрий урожай баштанних
Катерина ЗУБЧУК
Власне, і зупинився редакційний автомобіль біля хати нашого співбесідника, бо не можна було проїхати мимо подвір’я, яке буквально закладене «казковими героями» — жовтими, зеленуватими та смугастими, круглими та продовгуватими. Найперше почули від пана Петра, що тепер садять гарбузи не лише заради каші чи корму для худоби: добре можна заробити на насінні, адже платять за кілограм по 45 гривень. Петро Бондарчук показував і невеличкі декоративні гарбузики, які «колись жінки по селах виставляли у сервантах для прикраси», й оранжеві «гітари», з яких якраз смачна каша. Як говорив чоловік, цих «гітар» і для себе вистачить, і для рідні з Луцька.
Наше відрядження було 21 вересня, якраз на Другу Пречисту. Відомо, що, за народною традицією, цього дня завжди варили гарбузову кашу. Нібито тоді гарбузи не зіпсуються і долежать до весни. Судячи з почутого, тепер до весни їх ніхто не зберігає. Ось поки ще нема заморозків, порубають, виберуть насіння і пустять на корм худобі. А в кого нема на хазяйстві ні корови, ні свиней, то ті селяни і не забирають баштанні з полів — прямо на городі вибирають насіння, а рештки йдуть на добриво.
«Усі в Польщі, а я заробляю в Луцьку»
Може, тепер і в нас будуть добре платити кваліфікованим майстрам
Кость ГАРБАРЧУК
Ранкова розмова у маршрутному автобусі Холоневичі — Луцьк. Говірка допитлива жіночка цікавиться у міцного загорілого чоловіка:
— Юро, ти де працюєш?
— Роботи на будівництві вистачає, аби тільки бажання та вміння, — відповідає він.
— А на заробітки не їдеш? Уже стільки наших поїхало. Кажуть, що непогано поляки платять, — продовжує жінка.
— Зараз усі в Польщі, а я заробляю в Луцьку стільки ж, скільки вони там, бо спеціалістів немає. Нас починають цінувати. Ще й вдома ночую зі своєю жінкою, — пояснює, усміхаючись, настирливій односельчанці пасажир.
Політичні танці
Навіть діти сумніваються в об’єктивності популярної телевізійної передачі
Сергій НАУМУК
— «Танці з зіЗаголовок 2рками» далі можна не дивитися, — підслуховую, як юнка розмовляє з батьком. — Марченко не танцювала, просто пройшлася туди–сюди чотири рази, а вигнали Єфросиніну.
— Бо у неї чоловік не Медведчук. А Марченко ще кілька турів триматимуть, поки можна буде, — відповідає батько. — Виженуть тільки тоді, коли залишаться вже явно кращі пари.
Отак чиїсь розрахунки втручаються навіть у таку, здавалось би, нейтральну сферу, як телевізійні шоу. Бо де шоу — там бізнес, а де бізнес — там політика. І навіть діти починають розуміти це дуже рано.
Календар
28 вересня
Сонце (схід — 7.13, захід — 19.05, тривалість дня — 11.52).
Місяць у Тельці. 19–20 дні Місяця.
Іменинники: Марта, Іван, Йосип, Макар.
29 вересня
Сонце (схід — 7.14, захід — 19.03, тривалість дня — 11.49).
Місяць у Тельці, Близнятах. 20–21 дні Місяця.
Іменинники: Людмила, Віктор, Ренат.
30 вересня
Сонце (схід — 7.16, захід — 19.00, тривалість дня — 11.44).
Місяць у Близнятах. 21–22 дні Місяця.
Іменинники: Віра, Надія, Любов, Софія, Ілля.
1 жовтня
Сонце (схід — 7.19, захід — 18.56, тривалість дня — 11.37).
Місяць у Близнятах, Раку. 22–23 дні Місяця.
Іменинники: Ірина, Софія, Аркадій, Іларіон.
2 жовтня
Сонце (схід — 7.21, захід — 18.54, тривалість дня — 11.33).
Місяць у Раку. 23–24 дні Місяця.
Іменинники: Георгій, Ігор, Костянтин, Федір.
Погода
«Гуси летять — зиму на хвості тягнуть»
28 вересня вшановують святого Микиту, якого в народі називали Гусепролітом. Наші пращури спостерігали за цими птахами — якщо відлетять, то на Покрову буде мороз, коли ні — зима прийде пізніше
А за прогнозом чергового синоптика обласного гідрометеоцентру Алли Адамської, 28 вересня — мінлива хмарність, без істотних опадів. Вітер південно–західний, 7–12 метрів за секунду. Температура повітря вночі — плюс 4–9, вдень — 15–20 градусів тепла. 29–го — мінлива хмарність. Вночі без опадів, вдень невеликий дощ. Вітер північно–західний, 7–12 метрів за секунду. Температура повітря вночі — плюс 4–9, вдень — 9–14 градусів тепла. 30–го — мінлива хмарність, без істотних опадів. Вітер північно–західний, 5–10 метрів за секунду. Температура повітря вночі — 2–7, вдень — 10–15 градусів тепла. 1 жовтня — мінлива хмарність, без опадів. Вітер північно–західний, 5–10 метрів за секунду. Температура повітря вночі — плюс 2–7, вдень — 14–19 градусів тепла. 2–го — хмарна погода з проясненнями, невеликий дощ. Вітер західний, 5–10 метрів за секунду. Температура повітря вночі — 4–9, вдень — 13–18 градусів тепла. За багаторічними спостереженнями, найтепліше 28 вересня було 1981 року — плюс 24, найхолодніше — 1977–го — 5 градусів морозу.
— У Рівному 28 вересня — хмарна погода, без опадів. Температура повітря — 10–19 градусів тепла. 29–го — хмарно, дрібний дощ. Температура повітря — 7–11 градусів тепла. 30–го — ясно, без опадів. Температура повітря — плюс 1–12 градусів. 1–го жовтня — хмарно з проясненнями, без опадів. Температура повітря — 2–15 градусів тепла. 2–го — похмура погода, без опадів. Температура повітря — 9–18 градусів зі знаком «плюс».
Магнітні бурі у жовтні
Другий місяць осені обіцяє бути спокійним. Збурень варто очікувати лише протягом трьох днів
1 жовтня. Слабка активність. Триватиме одну добу.
29 та 30 жовтня. Слабка активність. Триватиме кілька годин.
Ймовірність виникнення магнітної бурі у період з 2–го по 28–е число фахівці оцінюють як вкрай незначну.
Золоті слова
«А що таке життя? Чи те, що переждалось?
Чи все–таки життя — це те,
що відбулось?»
Ліна КОСТЕНКО,
українська поетеса.
Анекдот
Ось так і розкриваються таємниці
Жінка прийшла до лікаря:
— Мій чоловік розмовляє уві сні!
— Я можу призначити вам засіб, від якого він перестане це робити.
— Ні, ні! Просто випишіть ліки, щоб він говорив трохи розбірливіше!