Як зберегти до старості світлий розум
Академік Володимир Бехтерєв, який присвятив життя вивченню мозку, якось зауважив, що на таку перспективу можуть розраховувати лише 20% людей. У решти на схилі літ, на жаль, поступово розвивається слабоумство. Як не втратити глузду й не стати баластом для дорослих дітей?
Звички, які роблять нас дурнішими
1. Голодування або переїдання. У першому випадку погіршується постачання мозку поживними речовинами. Їжа в надмірній кількості теж призводить до його деградації.
2. Куріння. У людей із цією шкідливою звичкою шанси на хвороби Альцгеймера і Паркінсона значно зростають.
3. Споживання великої кількості цукру. Зловживання солодощами перешкоджає поглинанню білків і поживних речовин, спричиняє руйнування і деформацію мозку.
4. Дефіцит сну. Відмовтесь також від звички спати, накрившись із головою. Це зменшує постачання організму киснем.
5. Небажання навчатися. Мислення — найважливіше завдання мозку. Нині стають дуже популярними «Університети третього віку», студентами яких є старші люди. Однак і самостійно можна опановувати щось нове.
6. Обмежене коло спілкування. Ізоляція від світу не дає змоги відчувати яскравих емоцій і може поступово атрофувати «сіру речовину».
7. Надмірна категоричність. Найбільше слабоумство загрожує тим, хто прожив життя, не змінюючи своїх установок. Упертості, несприйняттю нового, консерватизму краще протиставити гнучкість, здатність швидко змінювати рішення.
Перші тривожні «ластівки», які змушують задуматися
1. Болісно стали сприймати критику, а самі занадто часто критикуєте інших.
2. Вам не цікаві нові технології. Швидше погодитеся на ремонт старого мобільного телефона, ніж будете розбиратися в інструкції до нової моделі.
3. Ви часто вимовляєте: «А ось раніше…»
4. Готові довго розповідати про щось, незважаючи на нудьгу в очах співрозмовника. Контролюйте себе під час спілкування.
5. Вам важко зосередитися, коли починаєте читати серйозну або наукову літературу. Але це не привід відкласти книгу й забути про неї.
6. Стали міркувати про питання, з якими ніколи не були обізнаними. Навіть коли здається, що ви «у темі», не нав’язуйте свою думку іншим.
7. Впевнені, що близькі повинні підлаштовуватися під вас, а не навпаки. При цьому є загроза непомітно стати тираном для рідних.
Щоб тримати свій мозок у тонусі
1. Не соромтеся своєї необізнаності. Опановувати комп’ютерну грамоту чи вивчати іноземну мову можна разом з онуками.
2. Оточуйте себе молодими людьми. Це — можливість «підзарядитися» позитивною енергією. На відміну від спілкування з однолітками, які полюбляють бесідувати про хвороби, у колі молодих про недуги не згадують.
3. Не байдикуйте. Регулярні фізичні навантаження — порятунок від слабоумства.
4. Частіше тренуйте пам’ять, змушуючи себе згадувати вірші, які колись знали, прізвища й імена, номери телефонів, старих друзів, колег…
5. Відмовтеся від звичного щоденного «ритуалу». Кожен ваш наступний день повинен відрізнятися від попереднього.
6. Давайте більше свободи іншим і собі. Чим більше спонтанності, тим більше творчості, тим надовше ви збережете розумові здібності.