Коли і чому екс-перша леді Америки міняє зачіску…
Як із тавром лесбіянки Гілларі Клінтон стала однією з найвпливовіших персон у Сполучених Штатах
Якби вислів «Залізна леді» народився у США, то він, безперечно, стосувався б саме її — Гілларі Клінтон. Замість просто бути першою леді країни і традиційно, як інші дружини президентів, опікуватися якимось благодійним проектом, жінка обрала інший шлях. Розумна та далекоглядна, вона вже давно обігнала у рейтингах популярності свого чоловіка Білла і впевнено дихає в потилицю теперішньому очільнику країни Дональдові Трампу
Не взяли у космонавти, не взяли у моряки
Гілларі ніколи не вважала себе сірою мишкою і навіть із непоказною в юності зовнішністю завжди вміла бути на видноті. То ще школяркою організувала групу, щоб наглядати за дітьми мексиканських робітників–мігрантів, то написала лист у NASA з проханням зарахувати її в загін астронавтів, то уклала парі, що стане вправною баскетболісткою. І коли вже після одруження із майбутнім президентом Біллом Клінтоном жінку запитали, що її привабило у чоловікові, вона, не довго думаючи, відповіла: «Він мене не боявся». Самокритична Гілларі знала про сильні сторони свого характеру і вміло ними користувалася.
Але впевненість дівчини у собі була б мильною бульбашкою без гострого розуму. Відмінниця у школі, вона одночасно вступила на юридичний факультет у два найпрестижніші навчальні заклади США — Єльський та Гарвардський університети і довго вагалася, який із них обрати. Коли її представляли одному з найвідоміших гарвардських професорів, то сказали: «Це Гілларі Родхем, і вона ніяк не може визначитися між нами і нашим найближчим конкурентом». На що викладач відповів: «По–перше, у нас немає найближчих конкурентів, а, по–друге, нам більше не потрібні дівчата». Після цих слів вибір став очевидним — Єльський університет.
Багато років тому на її дитячий лист у NASA відповіли схоже: «Дівчат не беруть в астронавти». Хотіла згодом служити на морському флоті — і знову аналогічна відмова… У чому є гіршою за хлопців, Гілларі так і не дізналася, а от відчуття того, що за свою «дівчачість» треба вміти постояти, залишилося з нею на все життя. Якийсь час навіть ширилися чутки, що вона лесбіянка. Аргументи, хоч і слабенькі, друзі–студенти знайшли: надто напориста, до своєї зовнішності інтересу не проявляє, всілякі пудри–рум’яна її не цікавлять… А от юнаки якраз бачили у ній те, що помітно і без косметики. Коли мати її майбутнього чоловіка Білла зневажливо говорила про зовнішність потенційної невістки, він відповідав: «Мені ж треба кого–небудь, щоб поговорити. Невже ти не розумієш?»
Доходам дружини позаздрить навіть президент
З Біллом вона познайомилася в університеті. Студентка сама запропонувала старшому на рік, але сором’язливому хлопцю зустрітися після пар, раз він так уже на неї задивляється. Вони одружилися, згодом родина поповнилася донечкою Челсі. Кажуть, жінка хотіла ще дітей, але лікарі заборонили їй народжувати через великий ризик для життя. Челсі стала втіхою і гордістю батьків. Вона закінчила Стенфордський університет, але на відміну від безтурботного студентського життя батьків, вчитися їй довелося під наглядом 25–ти охоронців і жити в кімнаті з куленепробивним склом.
Після одруження потенційна юридична кар’єра Гілларі змінилася на стрімку політичну. Білл — прокурор, губернатор штату Арканзас, згодом президент країни, вона очолює комітет із реформування галузі охорони здоров’я, відстоює права жінок та дітей, а згодом після критики її роботи опонентами–республіканцями зайнялася бізнесовою діяльністю, яка зробила першу леді США фінансово незалежною від чоловіка. Дохід Гілларі Клінтон за 1993 рік становив 250 тисяч доларів, а губернаторська заробітна плата Білла — лише 35 тисяч доларів.
У велику політику Гілларі повернулася 2000 року, ставши сенатором від штату Нью–Йорк. А в 2008–му вона взагалі замахнулася на найвищий пост у країні, але програла президентські вибори Баракові Обамі. Утім він, оцінивши розум опонентки, запропонував їй стати держсекретарем. Так колишня перша леді потрапила в держдепартамент країни, що стало першим випадком в історії Америки. Вдруге за пост президента вона змагалася у 2016–му із Дональдом Трампом. І хоча набрала більшу кількість голосів, переможцем не стала, адже згідно з американською системою виборів за неї проголосували у меншій кількості штатів.
Свій чоловік — найкращий! Навіть якщо… гульвіса
За роки в політиці Гілларі навчилася гідно тримати удар, і не важливо, стосується він суспільної діяльності чи особистого життя. Останнє не раз потрапляло в епіцентр гучних скандалів. Найяскравішим із них став любовний зв’язок її чоловіка з практиканткою Монікою Левінські. В 1998 році ця новина стала найбільш обговорюваним політично–сексуальним скандалом, який міг призвести до імпічменту колишнього глави США. Але Гілларі надала публічну підтримку чоловіку і взагалі назвала його зв’язок з Левінські змовою проти президента.
І шлюб тоді Клінтони зберегли, й імпічменту Білл уникнув. Пара досі залишається разом, виховують двох онуків. Навіть сьогодні Гілларі вважає, що її чоловік вчинив правильно, що не подав тоді у відставку, і його дії не були «зловживанням владою», адже Моніка «була дорослою» на момент стосунків із главою держави…
До речі, коли в Україні вибухнула Революція гідності, подружжя Клінтонів висловили підтримку Євромайдану.
Цікаві факти
- У штаті Техас освітянська комісія запропонувала вилучити зі шкільної програми кілька історичних постатей, включаючи Гілларі Клінтон і Хелен Келлер (сліпоглуха американська письменниця, громадська діячка і викладачка). Як вважає робоча група, вилучення з програми Клінтон заощадить вчителям 30 хвилин навчального часу, а Келлер — 40 хвилин.
- У 1997 році Гілларі протягом трьох днів перебувала у Львові. Вона взяла участь у відкритті пам’ятника жертвам комуністичних репресій. У Львівському національному академічному театрі опери та балету Клінтон виголосила промову, в якій уміло цитувала Івана Франка. А про сам театр сказала так: «На мене справили враження архітектурні елементи цієї споруди. Мені здається, що гарнішої опери немає ніде в світі».
Цитати від Гілларі:
«Різниця між політиком і політичним діячем у тому, що політик думає про наступні вибори, в той час як політичний діяч думає про наступне покоління».
«Кожен момент, прожитий з озиранням у минуле, гальмує рух уперед… В цьому світі і світі майбутнього ми або повинні рухатися вперед, або взагалі не рухатися нікуди».
«Вихід з убогості повинен починатися у кожного в голові».
«Якщо мені хочеться вилучити ту чи іншу статтю з першої сторінки у газеті, я просто міняю свою зачіску».