На зиму на виноградному кущі залишайте не більше 40 бруньок
Поради дає Микола Чумак (на фото) із Високих Цевеличів Локачинського району
Пізно восени виноград знімаю і обрізаю. Залишаю лише чотири найкращих лози — по дві на кожен бік шпалери. Для хорошого плодоношення і щоб ягоди були великі зоставляю на кущі до 40 бруньок. Не більше. Кроплю розчином залізного купоросу (500 г на 10 л води), аби убезпечити від хвороб.
Уся робота забирає небагато часу — на один кущ витрачаю близько 15 хвилин.
Тоді металевими скобами притискаю до землі і накриваю поліетиленовою плівкою з мішків біг–бегів. З боків присипаю її землею. Виходить своєрідний тунель. Вода стікає донизу і лоза залишається сухою. Бо виноград боїться не стільки морозу (рослина витримує до мінус 20 градусів), як льодового обмерзання. Коли лоза мокра і вдарить мороз, то бруньки лопають і вже не цвістимуть.
Уся робота забирає небагато часу — на один кущ витрачаю близько 15 хвилин. Зате тоді вони гарантовано збережуться. Колись виноград прикопували землею у траншеї. Але в такому випадку якщо вчасно не відкрити, то лоза пріє. А в «тунелі» весняне сонечко рослині не шкодить. Навпаки, як тільки пригріло, бруньки просинаються і дають прирости по 15 см. Відтак скоріше настає плодоношення.