І нащо «дірявити» палець чи вену?
Зізнаймося, вимогу лікаря здати кров для загального аналізу ми часто сприймаємо «в штики», мовляв, зайвий клопіт при банальному ГРЗ
Ліньки вранці бігти до лабораторії, відмовившись від сніданку (якщо призначили розгорнутий аналіз). Та й потім, одержавши результати дослідження, вдивляєшся в незрозумілі цифри й не знаєш, що вони означають. Отож, спробуємо розібратися з показниками
Гемоглобін — пігмент крові, міститься в еритроцитах (червоних кров’яних тільцях), основна його функція — це перенесення кисню від легень до тканин. Нормальні значення для чоловіків — 130 – 160 г/л, у жінок — 120 – 140 г/л. Знижений гемоглобін буває при анеміях, крововтраті, прихованій внутрішній кровотечі, при ураженні внутрішніх органів, наприклад нирок тощо. Підвищуватися може при зневодненні організму, при захворюваннях крові та деяких видах серцевої недостатності.
Еритроцити — клітини крові. Нормальні значення (4.0 – 5.1) х 10 у 12 ступені/л і (3.7 – 4.7) х 10 у 12 ступені /л, для чоловіків і жінок відповідно.Підвищення еритроцитів у крові спостерігається при вроджених або набутих вадах серця, хворобах бронхів, легень, нирок і печінки, а також може бути пов’язане з надлишком стероїдних гормонів в організмі або при лікуванні гормональними препаратами. Зниження — при анемії, гострій крововтраті, при хронічних запальних процесах в організмі, а також на пізніх термінах вагітності.
Лейкоцити — білі клітини крові, вони утворюються в кістковому мозку і лімфатичних вузлах. Норма — (4.0 – 9.0) х 10 у 9–му ступені /л. Перевищення свідчить про наявність інфекції і запалення. Є п’ять видів лейкоцитів (лімфоцити, нейтрофіли, моноцити, еозинофіли, базофіли), кожен із них виконує певну функцію. За потреби роблять розгорнутий аналіз крові, який показує їхнє співвідношення. Наприклад, якщо рівень лейкоцитів у крові підвищений за рахунок лімфоцитів, то в організмі є запальний процес, якщо більше норми еозинофілів, то можна запідозрити алергічну реакцію.
Зазвичай ШОЕ збільшується на 2–4–ту добу захворювання, іноді досягає максимуму в період одужання.
Підвищена кількість лейкоцитів буває при інфекціях (бактеріальних), запальних процесах, алергічних реакціях, злоякісних новоутвореннях і лейкозах, прийомі гормональних і деяких серцевих препаратів. А ось знижена їх кількість фіксується при вірусній інфекції (наприклад грипі) або прийомі деяких ліків (анальгетиків, протисудомних).
Тромбоцити — клітини, які відповідають за згортання крові. Нормальна кількість — (180 – 320) х 10 у 9 ступені/л. Підвищена буває при хронічних запальних захворюваннях (туберкульоз, виразковий коліт, цироз печінки), після операцій, лікування гормональними препаратами. Знижена — при дії алкоголю, отруєнні важкими металами, хворобах крові, нирковій недостатності, захворюваннях печінки, селезінки, гормональних порушеннях. А також при дії деяких ліків: антибіотиків, сечогінних, дигоксину, нітрогліцерину, гормонів.
ШОЕ або РОЕ — швидкість осідання еритроцитів (реакція осідання еритроцитів), що є показником перебігу хвороби. Зазвичай ШОЕ збільшується на 2 – 4–ту добу захворювання, іноді досягає максимуму в період одужання. Норма для чоловіків — 2 –10 мм/год, для жінок — 2 –15 мм/год. Підвищення фіксується при інфекціях, запаленнях, анемії, хворобах нирок, гормональних порушеннях, шоці після травм і операцій, при вагітності, після пологів, під час місячних. Зниження — при недостатності кровообігу, анафілактичному шоці.