Звідки пішла мода на вітамін D?
Він справді дуже важливий, стверджує в. о.міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, але все ж не є панацеєю
Вітамін D бере участь у правильному обміні кальцію, регулює імунні реакції і навіть ріст волосся. А з його дефіцитом пов’язують ламкість кісток, схильність до депресивних станів, слабкість м’язів у спортсменів, навіть синдром полікістозних яєчників. Ми отримуємо цей вітамін, побувши на сонечку, або разом із їжею: жирною рибою та яйцями. І зазвичай цього достатньо для того, щоб здорова людина отримала свою порцію вітаміну. Та все ж багато хто продовжує його приймати додатково — у харчових добавках або вітамінних комплексах. Чи вартує воно того?
Раніше повідомляли, що вітамін D у людей старшого віку на 15% зменшує ламкість кісток і на 30% — ризик перелому шийки стегна. Але дослідження понад 50 тисяч американців (за 50 років) не підтвердило ефективність прийому цього вітаміну та кальцію для запобігання переломам.
Дослідження понад 50 тисяч американців (за 50 років) не підтвердило ефективність прийому вітаміну D для запобігання переломам.
Щодо допомоги вітаміну D людям із депресією — та ж історія. Не доведена також його користь у запобіганні раку. Чому ж тоді, попри всі суперечності, засіб став таким популярним?
«Мода» робити аналізи на рівень вітаміну D та прийом його пігулок походить зі Сполучених Штатів. Такий собі доктор Майкл Глік, ендокринолог із Бостона, який консультує низку бізнесів, отримав від індустрії вітаміну D сотні тисяч доларів. Він писав справжні оди цьому «диво-засобу», видав безліч публікацій про ризики його нестачі. Люди почали купувати добавки, робити аналізи і ходити в солярії.
Насправді ж групами ризику, яким радять проходити тестування на рівень вітаміну D в крові, є люди з ожирінням, хворобами шлунково-кишкового тракту та печінки, порушенням усмоктування, особи старшого віку.
Перш ніж купувати таблетки, порадьтеся з лікарем. Причина браку вітаміну може бути не в раціоні, а в роботі печінки, нирок чи кишківника, і лікувати слід причину, а не один із її наслідків. Бо вітамін, який ми споживаємо в пігулках, має ще ефективно всмоктатися в кишківнику, пройти зміни в печінці та нирках.
Їжте яйця, вершкове масло, намагайтеся бувати на сонці навіть взимку. А щоб уникнути переломів, запобігайте падінням — робіть спеціальні вправи, які навчать балансувати в ожеледицю, та носіть зручне взуття.