Від наїдків стіл угинається, але чогось не вистачає…
Можливо, фолієвої кислоти у раціоні? Згідно з даними Інституту медицини США, дорослій людині щоденно потрібно 400 мікрограмів цієї речовини, відомої нам як вітамін В9. Якщо організм відчуває його нестачу, ви можете страждати від проблем зі здоров’ям
Когнітивні порушення
Фолієва кислота украй потрібна центральній нервовій системі. При недостатній кількості цього вітаміну зростає схильність до депресії, виникають проблеми з концентрацією і пам’яттю, людина стає дратівливою. Якщо дефіцит постійний, ризик розвитку таких серйозних захворювань, як недоумство або хвороба Альцгеймера, збільшується.
Біль у тілі
У важких випадках анемії, спровокованої дефіцитом фолієвої кислоти, мозок починає отримувати менше кисню. В результаті судини набрякають, викликаючи головний біль. Також можете відчувати дискомфорт в інших частинах тіла, особливо в грудях і ногах.
Бліда шкіра
Гемоглобін — білок, що міститься в червоних кров’яних тільцях, — відповідає за доставку кисню з легенів у тканини організму. Коли тілу бракує фолатів, в ньому не виробляється достатня кількість червоних кров’яних тілець (і гемоглобіну), щоб повноцінно забезпечити внутрішні органи киснем. Тож ви можете відчувати слабкість в м’язах, втому, оніміння кінцівок, а ваша шкіра стає блідою.
Щоб підтримувати нормальний рівень фолатів, потрібно не забувати про овочеві страви.
Задишка
Якщо ви помітили, що, піднімаючись сходами, дихаєте, як риба без води, якщо турбує прискорене серцебиття, страждаєте від запаморочення, причиною може бути нестача В9.
Проблеми з травленням
Нудота, блювота, біль в животі і діарея після їжі можуть стати першими ознаками дефіциту фолієвої кислоти в організмі. Крім того, у важких випадках можливо істотно втратити вагу.
Виразки у роті і опухлий язик
Ці симптоми зазвичай проявляються, коли нестача фолієвої кислоти значна, і її точно не варто ігнорувати. Язик може виглядати припухлим, червоним і блискучим, особливо по краях. Через брак червоних кров’яних тілець ви також можете відчувати біль при ковтанні або мучитися від стоматиту. При цьому також погіршується смакове сприйняття їжі.
Щоб підтримувати нормальний рівень фолатів, потрібно не забувати про овочеві страви. Та городина, що має темно-зелене забарвлення, наприклад, броколі, брюссельська капуста, шпинат, кріп, вважається найбагатшою на вітамін В9. Взимку теж необхідно споживати більше фруктів, бобів, грибів і цільнозернових продуктів.
Іванна НАЗАРУК.