Тенденції життя регіонів – у рейтингах політиків*
Соціологічне дослідження групи «Рейтинг» у рамках проекту «Портрети регіонів», проведене із 16 листопада по 16 грудня, під час якого було опитано близько 40 000 респондентів (1600 в кожній області) є найбільш репрезентативним в останньому півріччі 2018-го. Через значну кількість опитаних воно може вважатись таким, що дає найбільш точні цифри та переконливо свідчить про тенденції в українському політичному житті країни та її регіонів
Першою тенденцією є, звичайно, ріст передвиборчого рейтингу Юлії Тимошенко, яка зробила динамічний стрибок із другої позиції у грудні 2017 року до лідера електоральних симпатій із рейтингом 20,8% наприкінці 2018–го. Тим часом симпатії до Петра Порошенка впали вдвічі — через незадоволення українців соціально–економічною політикою. І хоча його прихильники зазначають, що, за чинною Конституцією, глава держави не відповідає за економіку і соціальну політику, але люди не бачать великої різниці між Порошенком і його протеже Гройсманом, адже Петро Олексійович має найбільшу фракцію в парламенті й достатньо важелів впливу на процеси в країні.
Якщо ж говорити про інших імовірних учасників виборчих перегонів, то вони розмістились так: за Зеленського готові проголосувати 13,4%, Порошенка — 11,1%, Бойка — 9,6%, Гриценка — 7,8%, Ляшка — 6,6%, Вакарчука — 4,6%, Мураєва — 4,5%, Шевченка — 4,2%. Рейтинг інших кандидатів — менше 3%.
Окремо слід зазначити, що Петро Порошенко поки що програє битву за друге місце шоумену Володимирові Зеленському, а рейтинг Анатолія Гриценка, який намагався тривалий час відігравати роль «третьої сили», просів до четвертої позиції. І як би він не намагався заявляти про об’єднання всіх «демократичних кандидатів» навколо своєї персони, але без підтримки Святослава Вакарчука і Романа Безсмертного шансів на вихід у другий тур він не має.
Тимошенко лідирує у всіх областях України, за винятком Донецької, Луганської та Харківської. Це свідчить, що її меседжі зрозумілі і підтримуються українцями незалежно від місця проживання.
Наразі, як свідчить опитування, у Порошенка найбільший антирейтинг (близько 50%), що значно ускладнює можливість перемоги на президентських перегонах. Це зробити доволі важко, якщо половина країни не хоче бачити його главою держави. Втім і такий варіант можливий.
«Проросійські» кандидати Юрій Бойко і Євген Мураєв разом займають нішу в 14%, що відображає загальну питому вагу їхнього електорату. Поки вони не об’єднаються, Бойку не варто сподіватись на вихід у другий тур.
Моделювання другого туру президентських виборів серед усіх опитаних дало такі результати: Тимошенко може впевнено перемогти в парах із Порошенком (29% проти 15%) та Бойком (29% проти 16%). Також у неї вищий результат у парі з Анатолієм Гриценком (26% проти 21%) і майже рівні позиції в парі із Зеленським (25% проти 26%). Серед тих, хто має намір брати участь у голосуванні в першому турі, результати такі: Тимошенко також упевнено лідирує в парах з Порошенком та Бойком (34% проти 18%), має перевагу в парі з Гриценком (30% проти 25%) та незначну з Зеленським (30% проти 29%). Водночас через те, що 20% українців досі не визначились зі своїм вибором, говорити про впевнену перемогу Юлії Володимирівни ще завчасно, і тому ні їй, ні її команді не можна розслаблятись.
Тимошенко лідирує у всіх областях України, за винятком Донецької, Луганської та Харківської, де першу позицію посідає Бойко. На Львівщині вона поділяє лідерські позиції з Порошенком та Гриценком, на Івано–Франківщині — з Шевченком, на Миколаївщині — із Зеленським. Це свідчить, що її меседжі зрозумілі й підтримуються українцями незалежно від місця проживання.
Микола МЕЛЬНИК, політичний експерт.