«Аби тільки впала, вже й перелом»
З такими скаргами приходить до травматологів чимало літніх жінок. Як запобігти біді? Що впливає на міцність наших кісток?
Лікарі з цього приводу радять:
▶Дотримуйтеся дієти, корисної для скелета. Їжте достатню кількість фруктів, овочів і якісних молочних продуктів. Жінки повинні споживати не менше 1000 мг кальцію на день.
▶Рухайтеся. Біг, гантелі, вправи зі скакалкою — відмінний спосіб підтримувати скелет у належному стані.
▶Відмовтеся від цигарок. Жінки, які курять, мають нижчий рівень естрогену, менопауза у них починається раніше — і те, й інше призводить до ламкості кісток.
▶Не пересолюйте їжу. Раціон із великим вмістом солі (понад 2400 мг на день) є причиною надмірного виведення кальцію з організму.
▶Обережно з алкоголем. Помірне вживання спиртних напоїв (келишок доброго вина на день) може позитивно позначитися на рівні естрогену, а значить, і на міцності кісток. А все, що понад міру, діє згубно.
Знайте свій діагноз
Є два медичні терміни, які не всім відомі. Остеопенія — це знижена щільність кісткової тканини, провісник остеопорозу. Близько
20 % літніх жінок перед менопаузою мають таку проблему. Остеопороз — серйозне захворювання, при якому щільність кісток погіршується до небезпечного рівня, що призводить до важких переломів, особливо це стосується стегон, хребта і зап’ясть.
Якщо вам за 50
Рівень естрогену знижується після настання менопаузи, а щільність кісток зменшується на 1–2 % в рік. Будьте уважні до раптового болю в спині. Він може бути результатом перелому хребця. І не відкладайте візит до лікаря — перелом одного хребця може прискорити пошкодження наступного. Перевіряйте щільність кісткової тканини кожні 3–5 років. Обговоріть проблему з лікарем. Хоча немає препаратів від остеопорозу, є різні медикаменти, які можуть допомогти зберегти здоров’я кісток.