«На передвиборних білбордах мають бути такі люди, як мій кум, котрий опікає два дитячі будинки і був учасником АТО…»
Якщо ви бачили шеврон із зображенням українського кропу (укропу) або Тараса Шевченка в образі суперчоловіка Бетмена, то знайте: це придумки Андрія Єрмоленка. Мені хочеться називати його соціальним художником, бо він небайдужий до суспільно дражливого. Серед його відомих у світі здобутків — серія протестних плакатів про Чемпіонат світу з футболу в Росії. Одна з основних вимог до себе і земляків — освіта, бо «неосвіченими легше маніпулювати»
Андрій Єрмоленко — киянин. Йому — 45 (24 січня). Батьки — науковці. Хотіли, щоб і син… А він пішов «на хіміка», хоча змалку малював багато і гарно. Ішов «нехудожньою» дорогою довго — аж до кандидатської! А потім озирнувся…
«Коли сидiв у лабораторiї i дивився на самописець, а поруч у реакторi ковбасились бактерiї, зрозумiв, що так пройде i моє життя. I я усвiдомив, що це менi не подобається. Наступного ж дня написав заяву на звiльнення i пiшов малювати…» «Художник — це щось таке велике, а я так — дизайнер-прикладник, майстерило. Бiльше хiмік, нiж художник, навiть за роботами, якi створюю. В тому якась алхiмiя присутня: люблю змiшувати те, що не змiшується».
Майдан — це антижлобська революція, дуже креативна, коли досвідчені люди вийшли проти йолопів і жлобів.
Андрій Єрмоленко — автор шевронів для активістів Майдану, гербів українських міст. Хлопці із сотень просили створити для них логотип їхніх добровольчих загонів і нашивку. Єрмоленко взявся за це із задоволенням. У якийсь момент з’явилося і зображення кропу, що з часом стало символом новоствореної українськлї партії (разом із назвою). Художник каже, що вибачення за експропрійоване отримав, а грошей не захотів. А потім йому запраглося зробити нову геральдику міст — дуже хотів показати, що Україна — єдина.
45-річний Єрмоленко створив серію картин із Тарасом Шевченком, щоб зняти з нього «забронзовілість». Повертав його людям своєрідно — садив на мотоцикл, одягав у вбрання Будди, рокера і Бетмена. Намагався дистанціювати улюбленого поета і художника від постаментів та бруду, вилитого на нього покійним Олесем Бузиною, автором книги «Вурдалак Тарас Шевченко».
«Він учитель-пророк. Я надзвичайно люблю його поезiю, перечитую iї постiйно — i лiричні, i патрiотичнi вiршi. Я люблю його творчiсть як художника. Шевченкові акварелi, як на мене, — генiальнi. Мене дiстало, що його зображають «забронзовiлим» дядьком у шапцi i з вусами. Так, Шевченко був гульвiсою, випивав, та попри це вiн був i залишається генiєм».
Людей, які не знають жодного вірша Шевченка, Андрій називає жлобами. У категорії таких — і народні депутати. Про феномен українського жлобства (несмаку і вад вдачі) він разом з іншими митцями розповів у проекті «Жлоб-арт». Зокрема, зобразив горезвісного Вадима Тітушка та свиню-чиновника у владному кріслі.
«Майдан — це антижлобська революція, дуже креативна, коли досвідчені люди вийшли проти йолопів і жлобів. Чому захлинувся партійний майдан? Тому що там було багато жлобів. Вони не витримали навантаження. А ті, хто був не на партійному, лишилися стояти на холоді й морозі». «Ми зараз фактично єдина країна, де люди розуміють, що ті, хто зараз стоять «над нами», повинні сидіти в тюрмах. Причому за кримінал, а не за політику».
Сторінку Єрмоленка у «Фейсбуці» закривали через хакерську атаку у зв’язку з його особистою кампанією проти участі іноземців у Чемпіонаті світу 2018 у Росії. Він графічно зобразив анексію Криму, збитий над Донбасом «Боїнг»… Найпопулярніше зображення (з черепом) навіть показав рейтинговий російський телеканал, не кажучи про європейські ЗМІ.
«Це — мій «одиночний пікет» проти тих великих державних сил, які нічого не роблять». «Я відчуваю, що українці втомилися від війни, що вони варяться у власному соку. А до Європи треба апелювати мовою, яку вона розуміє. Наприклад, потрібно виходити на акції… в Україні з англомовними, франкомовними плакатами…»
Андрій узявся за цю тему, щоб підтримати Олега Сенцова. Якби лідери інших держав сказали: «Випускайте на волю політичних в’язнів з України, а тоді дамо вам можливість провести чемпіонат», — то, можливо, все було б інакше. «Я зрозумів, що втрачається час. І захотілося привернути увагу, не тільки показати, що цей чемпіонат — на крові, але й зробити щось для хлопців у застінках», – каже митець.
А ще Андрій Єрмоленко має серію картин про Нестора Махна, про якого розповідала йому бабуся. Він хоче, щоб і політики, і пересічні українці позбулися комплексу меншовартості.
«Я хочу, щоб українці вірили в себе, говорили, що в нас найкращі люди, найкраща країна. Тоді буде соромно робити погані дороги, давати хабарі, погано виконувати свою роботу!» «…І взагалі, на передвиборних білбордах мають бути такі люди, як мій кум, котрий опікає два дитячі будинки і був учасником АТО…»
За матеріалами dt.ua, theinsider.ua, radiosvoboda.org, ukrinform.ua