Зеленський, Голобородько чи Коломойський: за кого голосуватимуть українці*
Як олігарх, що пограбував Україну, хоче уникнути відповідальності завдяки «своєму» кандидату в президенти
Де межа між реальним Володимиром Зеленським, його правилами життя, моральними принципами та вигаданим кіногероєм Василем Голобородьком, якого актор грає в розкрученому серіалі «Слуга народу»? За кого з цих двох насправді голосуватимуть виборці, і чому публіка часом дуже важко відрізняє реальність від вигадки? На ці запитання спробували відповісти журналісти телеканалу «Прямий» у документальному фільмі «ЗЕлене світло для Коломойського».
Фільм переважно будується на факт-чекінгу (перевірка достовірності) публічних виступів Зеленського у різних амплуа та аналізі реальних справ «нетрадиційного» учасника президентських перегонів.
Якщо екранний «президент із народу» Голобородько бореться з корупцією, виступає проти офшорного бізнесу й критикує чиновників за брехню, то реальний Зеленський абсолютно не гребує офшорними компаніями та заробітком у Російській Федерації.
У той час, коли серіальний образ новоспеченого політика демонструє нескореність представникам олігархічних кланів, справжній Зеленський працює з юристами Коломойського, має спільні з його людьми компанії і неприховано використовує медійні можливості олігарха у власній політичній агітації.
Екранний «президент із народу» Голобородько бореться з корупцією, виступає проти офшорного бізнесу й критикує чиновників за брехню. Реальний Зеленський абсолютно не гребує офшорними компаніями та заробітком у Російській Федерації.
Ба більше: тоді як Голобородько живе за високоморальними принципами і кожен його вчинок — в інтересах України та її громадян, Зеленський дозволяє собі відпускати принизливі жарти про свою Батьківщину, порівнюючи нашу державу з німецькою порноакторкою, а українців називає «хохлами», з яких можна і варто сміятися.
Окремої уваги заслуговує риторика кандидата в таких болісних темах, як АТО, Революція гідності та анексія Криму. У розпал протистояння на Майдані «Квартал 95» зі сцени пропонував силовикам «виробляти з протестувальників електроенергію», дубасячи їх ебонітовими кийками по вовняному одязі. А сам Зеленський після анексії Криму наспівував пісню про те, що «півострів Росія у нас відтяла за несплачені борги».
Журналісти підкреслюють, що залежно від політичної ситуації жарти Зеленського дуже швидко змінюють свою векторність. І це характеризує актора не інакше, як вправного пристосуванця, котрий уже зараз, попри публічну критику президента РФ Володимира Путіна, заявив про свою готовність вести з ним мирні перемовини щодо Донбасу.
І наостанок — факти відвертої брехні. Журналісти спіймали Зеленського на тому, як він відхрещувався від авторства програми, що образила Рамзана Кадирова. Та насправді виявилося, що образливий для «господаря» Чечні жарт Зеленський випустив особисто як ведучий програми «ЧистоНьюз».
Журналісти спіймали Зеленського на тому, як він відхрещувався від авторства програми, що образила Рамзана Кадирова.
Окрема увага авторів фільму прикута до взаємин між Зеленським та Коломойським. Обидва активно відхрещуються від узгодженості дій між собою — як на політичній арені, так і в питаннях редакційної політики «Кварталу 95». Натомість журналісти наводять красномовний приклад, коли ще до концерту Коломойський анонсує образливі жарти проти конкретної персони, які потім прозвучать зі сцени.
Висновок з усього цього досить сумний. «Не такий страшний чорт, як його малюють», — кажуть у народі. У нашому ж випадку доречно перефразувати: «Не такий смішний Зе, яким хоче здаватися». Навпаки, він дуже прагматичний, меркантильний і фактично безпринципний. Особливо коли йдеться про владу, гроші та ширші горизонти для бізнесу свого олігархічного покровителя.
Дмитро ПЕТРЕНКО