Був у Луцьку ботанічний сад — і не стало його…
Створювати його почали ще наприкінці 60-х років минулого сторіччя. Зусиллями викладачів і студентів Луцького педагогічного інституту вже до 1977-го вдалося зібрати чималу колекцію цінних видів рослин, налагодити зв’язки з багатьма спорідненими закладами світу, створити повноцінну базу для проходження практик майбутніх біологів. Усе це стало надійним підґрунтям для надання молодому ботанічному саду «Волинь», що залишався під опікою Луцького педінституту, статусу охоронного об’єкта загальнодержавного значення, який він отримав у 1983 році. Здавалося, хіба щось заважало й надалі розвивати цей важливий природоохоронний об’єкт в обласному центрі на благо його студентській молоді та жителів міста?..
На жаль, із 1990-х усе пішло шкереберть. Колишній педінститут спочатку перейменували на Волинський державний університет, а пізніше — у Східноєвропейський національний університет. Здавалося, віднині ботанічний сад стане одним із найбільш актуальних знарядь педагогічної та наукової діяльності сучасного вищого навчального закладу такого високого рівня. До того ж його очолив професор Ігор Коцан — біолог за освітою, який у студентські роки теж активно працював на ділянках молодого ботанічного саду. І треба наголосити, що новий ректор неодноразово у пресі виступав із заявами про його розбудову, про чималі європейські гроші, виділені на цей об’єкт, про створення додаткової площі (було 10 — стало 20 гектарів) для цієї актуальної для навчального закладу справи.
Проте сталося не так, як гадалося. Вже у 2001 році спеціалісти Ботанічного саду НАН України з Києва, обстеживши Луцький ботанічний сад, встановили, що його територія занедбана і не відповідає вимогам об’єкта загальнодержавного значення… Він перетворився на захаращену площу здичавілих зелених насаджень, зі складу яких (зрозуміло, чому!) поступово зникли всі цінні види рослин, а натомість поширились несанкціоновані сміттєзвалища та дикорослі хащі. Та з невідомих причин (а чи й справді таких уже «невідомих»?) територія ботанічного саду скоротилась із колишніх 10 до … 2,5 гектара, хоча згідно з вітчизняним законодавством будь-яке відторгнення площі від об’єктів такого рангу категорично заборонене!
Йшли роки, і Східноєвропейський національний університет… відмовився від свого ботанічного саду.
Йшли роки, і Східноєвропейський національний університет… відмовився від свого ботанічного саду. Нічого протиправного в цьому не побачили й співробітники управління екології та природних ресурсів у Волинській області, «на очах» у яких занепад ботанічного саду тривав не один десяток років. Вони навіть запропонували перевести цей об’єкт із категорії ботанічних садів (як нема — то й нема) до категорії парків — пам’яток садово-паркового мистецтва…
Отак і живемо. Був ботанічний сад — і не стало його. Торік, наприкінці липня, зібрались провідні екологи міста (службовці відповідних державних структур, представники університету, громадські активісти) обговорити ситуацію з ботанічним садом. Ішлося про все: і про колекції рослин, і про архітектурні об’єкти в ньому, і про доцільність перетворення його на парк — пам’ятку садово-паркового мистецтва. Кожен мав можливість висловити власну думку і, не сумнівайтесь, висловлював її досить щедро…
Не прозвучало лише одного: як це могло статися, чому ж таки сталося і хто за все понесе належну відповідальність? Бо нікому це не видалося потрібним і кримінальним. Адже Східноєвропейський національний університет успішно навчає молодь і без ботанічного саду, бо тепер для підготовки спеціалістів є інші оціночні принципи та методи часто псевдоєвропейського рівня. Управління екології та природних ресурсів і без цього об’єкта має в області чимало проблем і, не сумнівайтесь, успішно їх вирішуватиме надалі. А в разі необхідності завжди прийме правильне(?) рішення про подолання непотрібних нормативних перешкод. Ну, а громадські активісти теж не сушать собі голову зниклим (знищеним!) ботанічним садом, бо мають свої актуальні на часі ідеї та наміри, яким віддаються сповна…
Володимир ТЕРЛЕЦЬКИЙ,
голова Волинської організації «Всеукраїнська екологічна ліга»