Післямова до світлини з Майдану
П’ять років тому більшість газет світу, а серед них і «Волинь–нова», надрукували на першій шпальті фото закривавлених батька і сина — з вулиці Інститутської у Києві. Розпізнав я на тому знімку своїх добрих знайомих зі столиці — Миколу Кузнєцова та його сина Ігоря. І розповів у «Волині», як беркутня і тітушки ледь не закатрупили світоча української кібернетики
Микола Кузнєцов і його дружина Алла Шумська з дітьми ходили на Майдан щоденно. Носили харчі, термоси з чаєм і кавою. Забирали до себе на лівий берег Дніпра хлопців і дівчат, щоб помились, відіспались, переодягнулися у чисту білизну, за якою Аллі треба було «змотатися» у магазин…
У їхній сім’ї навіть пес був «людяний». Здоровенний вівчур тихенько приходив зранку до ліжка. І ніякого — гав–гав. Легенько лизне у щоку, мовляв, вставай, надворі вже день.
З Миколою час від часу зідзвонюємося. Питаю його:
— Що змінилося за 5 років, друже?
— А нічого. Наука як була на задвірках, так і залишається. Стільки моїх колег із Політехніки та Інституту кібернетики виїхало на Захід, просто жах.
— А тебе що тримає?
Його наукові праці видані у Нью-Йорку, Москві, Лондоні, Парижі, Варшаві. За книжками Миколи Кузнєцова навчаються студенти всього світу. І цю людину могли вбити на Майдані.
— Простої відповіді не маю. Від біди не втікають. Її — поборюють. Смію так думати.
— А за кого на виборах будеш голосувати?
— Не за кого, а за що. За Майдан і за Україну.
Ось так і поговорили… А ще згадалося мені, як, маючи запрошення на роботу від провідних університетів Європи й Америки, Микола Кузнєцов майже рік працював у Німеччині чорноробом, заробляв на операцію для донечки.
Згадався мені Микола, який рік виходжував свою дружину. Вона дуже любить небо. Але одного разу головний парашут не розкрився, а на запасному приземлення Алли було катастрофічним. Потім її оперували, лікували, а Микола молився… І вимолив!
Що ще сказати про Миколу Кузнєцова? Він — професор, член–кореспондент Академії наук, почесний доктор провідних університетів світу, лауреат Державної премії України в галузі кібернетики. Його наукові праці видані у Нью–Йорку, Москві, Лондоні, Парижі, Варшаві. За книжками Миколи Кузнєцова навчаються студенти всього світу.
І цю людину могли вбити на Майдані. На Інститутській куля влучила Миколі у чоло. Били його і сина спочатку беркутівці гумовими палицями, а добивала тітушня дерев’яними битами. Дружина і мати Алла, непритомніючи, рятувала своїх мужчин, тіла яких були кривавим місивом. Така ось славна родина українського генія кібернетики.
Павло ПРИСЯЖНИЙ.