Навіть якщо це рак – потрібно боротися
Представляти читачам Юрія Федоровича Рожанського (на фото), заслуженого лікаря України, мабуть, буде зайвим, оскільки ім’я хірурга-онкогінеколога відоме не тільки нашим краянам. Про нього писала не раз «Волинь-нова»
Юрій Федорович не тільки досконало знає свій фах, а ще й опанував деонтологію, науку про медичну етику, правила і норми взаємодії лікаря з колегами і пацієнтами. Він упродовж двадцяти років очолює гінекологічне відділення Волинського обласного онкологічного диспансеру.
Проблема, яка викликає тривогу в досвідченого лікаря і його колег, — профілактика онкологічних недуг, зокрема раку шийки матки. У структурі захворюваності злоякісними пухлинами жіночих статевих органів він займає друге місце після раку тіла матки, а за показниками смертності — перше. Проте сьогодні з’явився прогрес у лікуванні хвороби. Німецькому медикові Харальду цур Хаузену вдалося встановити роль папіломавірусів у розвитку раку шийки матки (за це відкриття він став лауреатом Нобелівської премії у 2008 році). Тепер патологію можуть виявляти на клітинному рівні завдяки рідинній цитології. Знаючи першопричину захворювання, лікарі мають змогу вчасно знешкодити ланцюг, який призводить до раку.
Юрій Федорович наголошує, що лікування онкохворих у Луцьку відбувається за стандартами, прийнятими у всьому світі.
Тому жінки повинні усвідомлювати важливість вчасного обстеження та звертатися до фахівців хоча б раз на рік. Однак лікаря Рожанського непокоїть прикра обставина: багато пацієнток приходить до нього вже із клінічними проявами. Юрій Федорович пригадує, що наприкінці 1980-х років у нашій країні розпочалося впровадження системи первинного обстеження груп клінічно безсимптомних осіб. Такий порядок потрібно відновити в Україні, спираючись на оглядові кабінети у жіночих консультаціях, поліклініках, амбулаторіях, фельдшерсько-акушерських пунктах. Потреба у профілактичній роботі зростає з огляду на раннє статеве життя, зміну партнерів, куріння представниць прекрасної статі.
Онкогінеколог Юрій Федорович Рожанський очолює злагоджений колектив із 25 осіб. Поряд із батьком працює і син Тарас, який з відзнакою закінчив Львівський університет, стажувався в Німеччині, брав участь у міжнародних конференціях у Мілані, Ніці, Ліверпулі. Тарас Рожанський віддає перевагу лапароскопічним операціям, які є менш травматичними і кровотратними та передбачають короткий термін перебування у стаціонарі.
На початку медичної практики Юрій Федорович переймав досвід у лікарів Віктора Борисовича Шабелянського і Нелі Миколаївни Олійник, ветеранів волинської онкології. Нині тісну співпрацю Рожанський налагодив із Національним інститутом раку в Києві. Не раз приїздила до Луцька оперувати завідувачка науково-дослідного відділення онкогінекологї професор Людмила Іванівна Воробйова. Часто консультує волинських пацієнток її послідовник — професор Валентин Станіславович Свінцицький.
Юрій Федорович наголошує, що лікування онкохворих у Луцьку відбувається за стандартами, прийнятими у всьому світі. Своїми знаннями він ділиться охоче, читає лекції лікарям первинної медико-санітарної допомоги, виступає на міжнародних конференціях. Часто від нього можна почути: «Ми даруємо жінкам надію, що все буде добре, лише варто боротися за життя».
Зінаїда ПАХОЛОК.