Порошенко відкрив «другий фронт»*
Бідність — ворог не менший за Путіна
Україна з Порошенком зупинила ворога, взяла курс на Європу і досягла економічної стабільності. План на наступну п’ятирічку — зростання добробуту
Із березня мільйони українських пенсіонерів завдяки індексації отримуватимуть дещо підвищену пенсію. Ще одна весняна новина: якщо ви маєте право на субсидію, відтепер держава перераховуватиме ці кошти не комунальним підприємствам, а напряму на ваш рахунок, як це відбувається в усьому цивілізованому світі. А отже, витратити їх можна буде не лише на оплату «комуналки», а й на власні потреби. Якщо, звісно, вдасться заощадити.
І це — далеко не всі більш-менш добрі новини. «Тепер, коли ми подолали економічні наслідки російської агресії, коли відновлюється зростання і з’являються реальні можливості вирішення соціальних проблем, ми відкриваємо «другий фронт». Перший фронт усім зрозумілий — Україна робить надзусилля, щоб дати відсіч російському агресору. Але у нас є ще один ворог, не менш небезпечний. Це бідність. І я обіцяю, що ми разом із вами за наступні п’ять років її переможемо», — запевнив Президент Петро Порошенко, відкриваючи Раду регіонального розвитку в Маріуполі.
Подолавши спричинену російською агресією економічну кризу, ми створили основу для того, щоб почати наступ проти бідності.
Символічно, що про відкриття «другого фронту» глава держави оголосив, щойно приїхавши з «першого». Верховний Головнокомандувач часто відвідує бійців на передовій, адже війна із зовнішнім агресором також триває… І на її швидке завершення розраховувати не варто. Москва не відступається від своєї мети — максимально ослабити Українську державу, щоб повернути її в зону кремлівського впливу. От тільки на початку воєнної агресії в Кремлі не чекали, що це виявиться так складно. Бо ж добре знали, що наша армія зруйнована й не готова одразу дати гідну відсіч, а державна скарбниця спустошена командою Януковича — Азарова.
Проте Україна не просто зупинила наступ ворога і вистояла. Вона віддаляється від російської орбіти так швидко, що Путін не приховує: тепер його єдиний розрахунок на те, що після виборів влада в Україні зміниться. Адже Петрові Порошенку за неповні п’ять років вдалося те, на що попередні українські президенти й уряди не спромоглися впродовж двох десятиріч Незалежності. Угода про асоціацію з Євросоюзом, безвіз із країнами ЄС, Томос про автокефалію для незалежної Української церкви — кожен здобуток Порошенка ставав черговим ударом по імперських амбіціях Москви.
І вже точно Путін не розраховував на те, що Україна, яка його стараннями постійно перебуває в стані війни, подолає спричинену війною економічну кризу. Але цифри свідчать: після кількарічного спаду наша економіка не лише вийшла з кризи, а й стабільно зростає вже 12 кварталів поспіль.
«Відновлення економічного зростання відкриває нарешті і можливості для підвищення реального добробуту. Досягнувши макроекономічної стабілізації, ми створили основу для того, щоб почати наступ проти бідності», — наголошує Порошенко.
План, озвучений Президентом, передбачає акцент на тих секторах економіки, в яких Україна може вийти на лідерські позиції: це агропромисловий комплекс, ІТ-технології, машинобудування, туризм і логістика. «У нашому плані детально розписано за днями і годинами, що ми маємо зробити, щоб кожен громадянин відчув: Україна йде вперед», — запевнив Порошенко.
Перші кроки на цьому шляху вже зроблено: це й регулярне підвищення мінімальної зарплати, і монетизація субсидій, і вже друга індексація пенсій, передбачена пенсійною реформою від жовтня 2017 року. Як повідомив міністр соціальної політики Андрій Рева, загалом з 1 березня підвищення в рамках індексації отримають 8,1 мільйона пенсіонерів. В середньому воно становитиме 255 гривень, хоча в кожній конкретній ситуації буде різним, бо розраховується залежно від розміру пенсії, з урахуванням 50% коефіцієнта інфляції за попередній рік і 50% зростання середньої зарплати.
«Раніше розмір зростання пенсій визначався в «ручному режимі», а тепер це відбуватиметься автоматично, за конкретною формулою. Це дає змогу забезпечити щорічну стабільну індексацію пенсій», — наголошує економіст Борис Кушнірук.
Ще близько 1,9 мільйона пенсіонерів мають повний страховий стаж, але отримують мінімальну пенсію через те, що у них була невелика зарплата. Як компенсація, для них передбачена спеціальна доплата в розмірі 2410 гривень: по 1205 у березні й у квітні. Коштів на це більш ніж достатньо. Адже за ініціативою Президента саме в Пенсійний фонд було спрямовано надходження від розмитнення автомобілів на іноземних номерах, розміри яких перевищили всі сподівання — замість попередньо запланованих 1–2 мільярдів, перереєстрація «євроблях» принесла бюджету вже 13,6 мільярда гривень!
Навряд чи варто дивуватися, що опозиція одразу охрестила доплати й підвищення пенсій «підкупом виборців» (байдуже, що вони були заплановані задовго до виборів). «Так, ми всі наступні п’ять років у рамках боротьби з бідністю будемо «підкуповувати» пенсіонерів, збільшуючи їм пенсії. Людей праці — збільшуючи їм зарплати. Багатодітні сім’ї та матерів — збільшуючи їм виплати. Це — стратегія боротьби з бідністю, але не порожніми обіцянками, а виконанням роботи», — відреагував на ці закиди Президент.
«Мене запитують: чому Президент, головною функцією якого є забезпечення безпеки держави, так цікавиться економічним розвитком? А тому, що на сьогоднішній день потужний економічний ривок і перемога над бідністю є питанням номер один національної безпеки. Саме тому я вам обіцяю, що Україна стане великою країною вільних, щасливих і заможних людей», — наголосив глава держави.
За минулі п’ять років Порошенко вже не раз посоромив скептиків, які палко переконували, що Україна ніколи не отримає Угоду про асоціацію з ЄС, безвіз і тим паче Томос. Це той Президент, який доводить, що для нього немає недосяжних цілей. Досягне й цієї.
Іванна МАЛАНІЙ.