Гройсман доручив місцевій владі навести лад із тарифами на тепло
З початку опалювального сезону пристрасті навколо платіжок не стихають. Суми в них викликають жваве обговорення серед населення, тож уряд прийняв низку кардинальних рішень, аби ситуація стабілізувалася
Розмір тарифів на тепло у Луцьку розкритикував прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час селекторної наради щодо вартості послуг із централізованого опалення і газопостачання, яка відбулась 5 березня.
«До чого тут ціна газу? Що для Луцька, що для Франківська вона однакова, але у Франківську гігакалорія коштує 1312, а в Луцьку 1847 гривень. Я розумію, що технології виробництва тепла різні в кожному місті. У мене питання про те, що зробили місцеві власники теплокомуненерго?» — зауважив очільник уряду.
Звісно, той, хто не надто розбирається у ситуації, може бути впевнений, що подекуди захмарні суми за опалення в платіжках — результат підвищення ціни за саме блакитне паливо. Проте, ціна на тепло головним чином залежить не від вартості газу, а від вартості виробництва, чіткого обліку споживання та енергозбереження. А за все це відповідальна влада на місцях, оскільки саме їй належить 98% теплопостачальних підприємств та мережі.
Вартість однієї гКал тепла не однакова в різних містах, адже це зумовлено різними технологіями виробництва, обліку та заходами енергозбереження. Знизити ціну для кінцевого споживача можливо насамперед завдяки заходам із модернізації тепломереж та встановленню лічильників.
Я прошу: наведіть порядок і захистіть людей. Це чітка вимога.
Для підготовки до опалювального сезону 2018–2019 на місцях урядом було виділено 12,5 млрд грн. За ці гроші місцеві муніципалітети мали ремонтувати тепломережі, відновлювати системи водопостачання, встановлювати енергоефективне обладнання. З цим завданням впоралися не всі. З 12,5 млрд грн на такі цілі було витрачено лише 3 млрд грн.
Водночас в Україні існує 20 тис. км тепломереж, з них — 7 тисяч знаходяться в аварійному стані. Проте минулоріч органи місцевого самоврядування відремонтували лише 240 км. Хоча кошти на це Кабмін виділив, потрібно було лише правильно організувати роботу та вчасно ввести у дію всі необхідні процеси, що і мала б зробити місцева влада.
«Сьогодні з 1644 підприємств теплокомуненерго, а це 98%, тільки 26 — ліцензіати НКРЕКП, всі інші підпорядковані органам місцевого самоврядування. Тож формування тарифної політики на послуги з теплопостачання належить до компетенції ОМС (органів місцевого самоврядування). Тому я ще раз хочу наголосити, що саме вони несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах, які мають бути 100% справедливими», — зауважив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман закликав міських голів подати чіткий план модернізації й розвитку ЖКГ на 2019–2020 роки, а також наголосив, що він хотів би, аби більшість коштів, виділених урядом, були проінвестовані саме в оптимізацію виробництва тепла та його поширення, адже від цього залежить вартість тепла і гарячої води для українців.
Окрім того, прем’єр нагадав про те, що уряд зобов’язав НАК «Нафтогаз» та теплопостачальників безкоштовно встановити громадянам близько трьох з половиною мільйонів лічильників — це допоможе ліквідувати корупцію в газовій сфері та зменшить кінцеве навантаження на вартість природного газу для побутових споживачів.
Також очільник уряду доручив Національній комісії з питань регулювання ринку електроенергетики та комунальних послуг, Антимонопольному комітету, Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів провести ретельні перевірки організацій, що постачають енергоресурси, накласти відповідні штрафи і захистити споживачів від необґрунтованих платіжних вимог. За словами Володимира Гройсмана, до цієї роботи мають активно долучитися й представники місцевої влади.
«Все, що зараз відбувається, — це беззаконня з боку різних постачальних організацій. Я прошу: наведіть порядок і захистіть людей. Це чітка вимога», — сказав глава уряду.
Ірина ДОЛІНЧУК