Кому заважають фермерські молоко, картопля і капуста?
Луцька міська рада не продовжила дозвіл на торгівлю біля рацсу
Цей ринок у Луцьку діє віддавна. Свою продукцію члени Асоціації фермерів і приватних землевласників Волині продають на вулиці Глушець біля скверу навпроти гімназії № 4 та на проспекті Соборності.
За кілька років, відколи слідкую за їхнім ярмарком (зокрема тим, що біля рацсу), можу впевнено сказати: це один із небагатьох самоорганізованих ринків, де чітко діють правила. На кожній машині є інформація про виробника та його телефон. Сам не раз бачив, як продавець підмітає після себе місце.
Фермери приїжджають із самого ранку, тож можна встигнути скупитися, а на 8-му годину вже бути на роботі.
Цим ринком не раз хвалилися чиновники. Бувало, возили сюди і замміністра агропромислового розвитку. Та й покупці — прості лучани — задоволені. Бо продукція свіжа та якісна. А ще фермери приїжджають із самого ранку, тож можна встигнути скупитися, а на 8-му годину вже бути на роботі.
І от мерія поставила під сумнів доцільність існування ринку. Інакше годі витлумачити розпорядження луцького міського голови від 13 березня 2019 року № 104, підписане секретарем міськради Григорієм Пустовітом. «Дозволити Асоціації фермерів та приватних землевласників Волинської області здійснювати продаж сільськогосподарської продукції власного виробництва на вулиці Глушець (поблизу скверу навпроти гімназії № 4) щочетверга та щосуботи до 31.12.2019», — йдеться у документі, чим фактично заборонили торгівлю біля рацсу.
— Ми направили звернення в міську раду на продовження дозволу на торгівлю. Коли говорили у відділі (відділ з питань торгівлі та сфери послуг управління розвитку підприємництва та реклами Луцької міської ради. — Авт.), то нам сказали, що в принципі згода є і дозвіл, найімовірніше, буде продовжено, бо жодних заперечень не виникало, — розповів заступник голови асоціації Олег Галасун, який і курує роботу ринку. — А потім ми дізналися, що в розпорядженні йдеться не про дві ділянки, а про одну.
Одразу приїхала муніципальна варта і написала кожному продавцеві попередження про недопущення стихійної торгівлі. Олег Галасун зауважив, що мова не про окремих продавців, а про Асоціацію фермерів і приватних землевласників Волині, яка подавала звернення, отримувала дозволи і брала на себе відповідальність. На це, зі слів Олега Миколайовича, йому відповіли, що будуть робити так, як їм сказали.
У міській раді щодо цієї ситуації зазначили, що хочуть бачити ще й звернення громадян. У понеділок під ним зібрали 410 підписів мешканців мікрорайону. І направили у міськраду.
— Були й такі люди, які приходили спеціально для того, щоб підписатися, — каже Олег Галасун. — Були й ті, хто проти роботи ринку — їх назбиралося троє. Притому одна жінка з тих трьох потім приходила на ярмарок по покупки. Це щось та значить. Ділянка, про яку йдеться, — найоптимальніша, бо там ми нікому не заважаємо і всім вигідно.
Щодо причини ненадання дозволу на торгівлю біля рацсу, то заступник начальника управління розвитку підприємництва та реклами, начальник відділу з питань торгівлі та сфери послуг Тетяна Чемерис пояснила, що звернення від Асоціації фермерів і приватних землевласників Волині було тільки щодо торгівлі на вулиці Глушець. Нині надійшло, мовляв, інше — щодо торгівлі на проспекті Соборності, — яке будуть розглядати.
Хоча спочатку фермери просили продовжити дію попереднього дозволу, у якому йшлося про обидві локації. І не знати цього чиновники не могли.