«За нашими спинами стоять діти і внуки, за яких ми відповідальні»
Чому голова виборчої дільниці № 56 в обласному центрі так розчулилася, що не втрималася від сліз
Я йшла голосувати навмисне після 13-ї години — зазвичай тоді якраз найбільша активність виборців. До цього часу завдяки телевізійним інтерв’ю з експертами та політиками начулася, які можливі й десь уже були зафіксовані порушення на дільницях. Наприклад, щодо підкупу виборців. Людина одержала перший транш від представника кандидата, і тепер їй треба проголосувати «правильно» і представити фотозвіт. Тож коли вийде з дільниці, то десь неподалік на вулиці її чекатимуть, щоб розрахуватися. А фотографують бюлетені в кабінках, аби відзвітуватися й одержати другий транш підкупу, мобілкою, тож її, виходить, треба забирати, зокрема у молодих людей.
Одне слово, прибула на дільницю № 56, що розташована у приміщенні бібліотеки на Київському майдані, у всеозброєнні, знаючи окремі провокаційні моменти. І вже при вході звернула увагу на таке: тут представлені інформаційні матеріали про всіх 39 кандидатів, — не так, як це десь було, що лише 5–6 найбільш рейтингових претендентів на посаду Президента «зустрічали» виборців…
Mоже, в когось є ручка чи блокнот із символікою, то їх треба заховати, бо це свого роду агітаційний матеріал.
Черги не було. І все ж відчувалося, що середина дня, багато хто підтягнувся на дільницю. З тих, хто проголосував, нікого й на думку не спадало запідозрити, що поспішить за тим «другим траншем». Молоді люди здебільшого були з дітьми, і малеча допитувалася: «А куди підемо тепер?» Певно, їм батьки пообіцяли прогулянку чи похід на морозиво. Щодо старших, то, здавалося, це був той рідкісний день, коли можна побачити сімейні пари, які разом уже й не виходять на вулицю: то дідусь із паличкою, то бабуся — одне одного підтримують у непростому для себе, зважаючи на вік, поході на дільницю.
— За списком, — каже голова виборчої дільниці Наталія Юрковська, — у нас 1 785 осіб. На 11-ту годину проголосувало 250, на 12-ту — 444, тобто понад 20 відсотків. Зараз люди активізувалися. Дільниця відкрилася вчасно — вона була готова ще за тиждень до 31 березня. Є всі умови для того, щоб люди прийшли і віддали голос за свого кандидата. Аби запобігти будь-яким порушенням під час голосування, я заздалегідь підійшла до спостерігачів від різних політичних сил і застерегла навіть про таке: може, в когось є ручка чи блокнот із символікою, то їх треба заховати, бо це свого роду агітаційний матеріал.
Щодо нештатних ситуацій під час підготовки до виборів, то Наталія Юрковська розповіла:
— У період вручення запрошень члени нашої комісії виявили на дільниці декількох неходячих лучан, які вже впродовж багатьох років не голосували. У нашому списку з відміткою людини, яка «не може пересуватися», було 12, а тепер їх — 20. І всі вони сьогодні вже віддали голоси за своїх кандидатів.
Наталія Михайлівна не ли-ше відповідала на запитання, що мене цікавили. Вона вже, як кажуть, від себе висловилася з приводу того, чим для суспільства є вибори Президента:
— Думаю, що Україна зробить правильний вибір. За нашими спинами — діти і внуки, за яких ми відповідальні…
І тут Наталія Михайлівна настільки розчулилася, що не стримала сліз. У цих почуттях була її і громадянська, і чисто людська позиція стосовно того, як важливо, щоб українці виважено підійшли до вибору Президента — свого майбутнього.
...У понеділок вранці ми продовжили розмову у телефонному режимі. Наталія Юрковська поінформувала, що вибори до свого завершення пройшли у спокійній обстановці і підрахунок голосів був проведений злагоджено та швидко. А ось і перша шістка кандидатів на посаду Президента на цій дільниці з відповідною кількістю голосів: Петро Порошенко — 314, Володимир Зеленський — 253, Юлія Тимошенко — 201, Ігор Смешко — 160, Анатолій Гриценко — 154, Юрій Бойко — 51. Усього із загального списку виборців на дільниці свій вибір зробили 1 303 особи.