Курси НБУ $ 42.04 € 43.38

ЩО ПРИНЕСЕ «РЕВОЛЮЦІЯ» В АПТЕЧНІЙ СФЕРІ?

Впровадження наказу Міністерства охорони здоров’я № 360, згідно з яким понад 60 відсотків ліків, які є в аптечній мережі, з 20 жовтня можна буде купувати лише за рецептами, дехто поспішив назвати великою аптечною революцією. Чи не надто гучно? І чи не трапиться, як у приказці, що з великої хмари — малий дощ?..

Впровадження наказу Міністерства охорони здоров’я № 360, згідно з яким понад 60 відсотків ліків, які є в аптечній мережі, з 20 жовтня можна буде купувати лише за рецептами, дехто поспішив назвати великою аптечною революцією. Чи не надто гучно? І чи не трапиться, як у приказці, що з великої хмари — малий дощ?

Галина СВІТЛІКОВСЬКА

Поки що міністр охорони здоров’я Микола Поліщук, інші посадовці медичної галузі головну увагу звертають на інформаційно-просвітницьку роботу, роз’яснюючи необхідність запровадження контролю над обігом аптечних препаратів. І, на жаль, досі достеменно не відомо, як же той контроль буде здійснюватися на практиці: у кожному кіоску перевіряючого не поставиш.
Пригадуєте, кілька років тому котрийсь із міністрів охорони здоров’я (їх за останній час змінилося багато) уже підписував подібний наказ. У перші тижні після нововведення в аптеках й справді вимагали рецепти. Були й нарікання хворих, яким не відпускали анальгіну чи марганцівки. Були скарги лікарів, що бракує бланків для виписування рецептів. І аптечні працівники плакалися, що їх підставляють представники контролюючих служб, спочатку випрошуючи пігулки без рецепта, а потім штрафуючи.
Згодом пристрасті вляглися. Усі успішно забули про існування переліку препаратів, що реалізуються лише за рецептами, і почалася «анархія». Реклама ліків у пресі й по телебаченню, фінансова «співпраця» медиків і фармацевтів призвели до того, що усі ми стали заручниками аптечного бізнесу.
— У 1998 році на фармацевтичному ринку України було продано ліків на півмільйона доларів США, у 2004-ому році — вже на один мільярд 50 мільйонів доларів. Цього року передбачається збільшення обігу лікарських засобів ще на 23— 28 відсотків, — такі дані наводить міністр охорони здоров’я Микола Поліщук, оголошуючи війну неконтрольованому прийманню лікарських засобів.
Підтримує такий підхід і начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Ващенюк:
— Фармація — це дуже прибутковий бізнес. За деякими оцінками навіть більш прибутковий, ніж алкогольний. І, відповідно, йде лобіювання безрецептурного відпуску ліків, бо так вигідніше, більші обороти. Тим часом в жодній країні світу без рецепта неможливо придбати сильнодіючі препарати. Наприклад, в Канаді всього десять відсотків лікарських засобів відпускають без рецептів, в Австрії — п’ятнадцять. У нас же люди на свій розсуд купують в аптеках найсильніші антибіотики, вживають їх без будь-якої потреби. Потім, коли ці люди потрапляють до лікарень з серйозними захворюваннями, жодні антибіотики вже не допомагають, бо відбулось звикання мікроорганізмів до них. Є випадки ускладнень від передозування ліків, їх побічної дії. Тому я вважаю, що безконтрольний продаж лікарських засобів недопустимий, і ми будемо усіма засобами підтримувати впровадження наказу, — заявив Ігор Ващенюк під час прес-конференції для журналістів.
За його словами, тривоги з приводу можливих великих черг у поліклініках, проблем з рецептурними бланками перебільшені. Витрати на рецептурні бланки, на думку Ігоря Ващенюка, розділять з медиками фармацевтичні фірми, які у кожному лікувальному закладі мають свої аптечні кіоски. От тільки, виникає питання, чи не закладуть вони ці витрати у ціну лікарських засобів, чи не доведеться нам платити більше за ліки?
Звичайно, усі ми розуміємо, що незручностей, нервувань на перших порах не уникнути, з огляду на різні організаційні неув’язки, внутрішній спротив і з боку медиків, і з боку аптечних працівників. Однак, прихильники запровадження рецептів стверджують, що кожен візит до лікаря за рецептом хворим буде тільки на користь, що частіші обстеження дадуть змогу запобігти ускладненням.
У наказі Міністерства охорони здоров’я передбачено покарання за недотримання правил відпуску ліків — позбавлення суб’єктів підприємницької діяльності ліцензій. Однак, аптечний бізнес, за яким стоять великі гроші, чергову революцію, напевне ж, переживе без особливих втрат. Що чекає нас, споживачів, поживемо — побачимо.
Telegram Channel