«Табу» для мам і татусів
Батьки, які часто повторюють, що їхнє слово — «закон», роблять велику помилку. Силові методи виховання користі не приносять. Отож, ніколи не змушуйте своїх чад:
Брехати. У тому числі і в дрібницях («Скажи, що мене немає!»). Якщо дитина буде ставитися до обману як до чогось буденного і казатиме неправду іншим людям, то рано чи пізно вона брехатиме і вам.
Їсти, коли не хочеться. Наш організм «спроектований» так, що він попереджає, коли потрібно харчуватися і пити. Навчити малюка правильно розпізнавати ці сигнали — ось завдання батьків, які бажають мати здорову дитину, а не впихати в неї кашу або суп будь-якою ціною.
Якщо дитина буде ставитися до обману як до чогось буденного і казатиме неправду іншим людям, то рано чи пізно вона брехатиме і вам.
Бути тим, ким насправді не є. Якщо дитина, скажімо, сором’язлива, то змиріться з цим. Не примушуйте її бути (або здаватися) товариською. Те ж стосується і надто активних, рухливих, галасливих малюків. Не ламайте їхню природу. І любіть дітей такими, якими вони є.
Різко змінювати звички. Не важливо, чи йдеться про те, щоб відмовитися від пляшечки, спати в окремому ліжку або перестати смоктати соску. Для того, щоб змінитися, малюк повинен «дозріти». Переходи від старого до нового повинні бути плавними і поступовими.
Садити дитину на строгу дієту. Навіть якщо є проблема із зайвою вагою або ви хочете обмежити вживання продуктів, шкідливих для дитини, – силові методи не допоможуть. Краще спокійно пояснити принципи, за якими потрібно харчуватися, показати це власним прикладом.
Робити те, що виходить погано. Нескінченні провали виховають у дитини комплекс невдахи. І навпаки, перші успіхи надихнуть її на подальші старання і наполегливу працю. Дозвольте сину чи доньці самим зробити вибір, чим займатися – музикою чи футболом. Ви ж хочете виховати успішну, самостійну особистість?