Спочатку рівненський винахідник придумав, як зупинити ураган
А потім уже — як, не виходячи з дому, дихати… гірським повітрям
69–літній Віктор Бернацький (на фото) — професор фізики із Рівного, відомий своїми незвичними проектами. Так, у 2012–му заслужений винахідник отримав нагороду від Європейського Союзу за пристрій для знищення ураганів. Останні кілька років пан Бернацький разом з учнями Малої академії наук, де також викладає, працював над медичним обладнанням, простим у виробництві та корисним у застосуванні, яке дасть змогу дихати гірським повітрям… у власній кімнаті.
На свій винахід Віктор Бернацький уже має чотири патенти. Розповідає, що спершу працював над удосконаленням відомого інгалятора Фролова, який продають в аптеках для тренування дихальних шляхів. Проте згодом зрозумів, що варто подумати над власним пристроєм, адже винахід Фролова — занадто витратний у виробництві, містить завелику кількість деталей, потребує обов’язкового використання води та має мало функцій.
— Інгалятор Фролова тренує дихальну систему. А пристрій, над яким я працював разом з учнями, має значно більше корисних властивостей, адже дає можливість людині в домашніх умовах дихати гірським повітрям, яке змінює функціональні можливості організму. Гірське повітря іонізоване та розріджене, що сприяє виведенню шлаків, підвищує гемоглобін, кількість еритроцитів у крові, допомагає у лікуванні захворювань мозку, печінки, серця, запобігає інфарктам та інсультам, — розповідає пан професор.
Гірське повітря іонізоване та розріджене, що сприяє виведенню шлаків, підвищує гемоглобін, кількість еритроцитів у крові, допомагає у лікуванні захворювань мозку, печінки, серця, запобігає інфарктам та інсультам.
Такий корисний прилад Віктор Бернацький зробив із підручних матеріалів, щоб продемонструвати принцип його роботи: людина дихає одним об’ємом повітря, яке за рахунок герметично закритого простору стає розрідженим, а завдяки ультрафіолету — іонізованим. Наразі винахід — це одна пластикова посудина з кількома отворами: для дихальної трубки, клапана, який випускає повітря при видиху, та для ультрафіо–
лету, що іонізує повітря. На трубці стоїть краник, щоб регулювати кількість повітря, а отже — краще тренувати дихальну систему. У промисловому виробництві свій вигляд прилад, звісно, змінить і стане більш естетичним.
— Моя учениця Вікторія Міщук допомогла вирішити проблему, як зменшувати об’єм повітря у пристрої, не змінюючи саму ємність, адже для людей різного віку та тілобудови потрібна неоднакова кількість повітря, — зазначає пан Віктор. — У посудину можна наливати воду, таким чином об’єм повітря буде зменшуватися. Я вже надіслав матеріали на четвертий патент за цим винаходом. Оскільки Вікторія допомогла, вона стане співавтором.
Пройшовши всі етапи патентування, Віктор Бернацький хоче запропонувати свій прилад медичним виробникам. А у травні Вікторія презентуватиме винахід ще й на всеукраїнському етапі конкурсу Малої академії наук у галузі науково–технічної творчості та винахідництва.
А цей апарат може захистити узбережжя від буревіїв!
Пристрій (на фото) вловлює потужні потоки вітру та за допомогою зустрічного повітря зменшує його тиск і силу. Унікальну конструкцію розробив доцент фізико–технологічного факультету Рівненського державного гуманітарного університету, заслужений винахідник та раціоналізатор України Віктор Бернацький. За цей пристрій науковцю було вручено золоту медаль та диплом «Diploma di Merito» Європейською науково–промисловою палатою.
Левко ЗАБРІДНИЙ