Такі різні чебуреки
Це універсальна страва, яка по суті може замінити собою повноцінний обід. Ситні, ароматні, соковиті чебуреки, як правило, подобаються всім без винятку. Ці апетитні смажені пиріжки з начинкою прийшли до нас із Криму, де вважаються однією з головних національних страв, тож практично кожна тамтешня господиня знає секрети їх приготування. Спочатку чебуреки готувалися тільки із прісного тіста з баранячим фаршем та гострими приправами. Згодом почали використовувати сирну начинку. Нині ж рецептів цієї страви – на всі смаки та випадки життя. Приміром, ті, хто дотримується посту, можуть скуштувати чебуреки з картоплею і черемшею, або з грибами, чи з капустою
Кримські
Інгредієнти: 0,5 кг борошна, 250 мл води (+100 мл до фаршу), 30 мл олії, 1/3 ч. л. солі, 400 г фаршу, пучок зелені, сіль та спеції — за смаком, олія для смаження.
Приготування. Просіяти борошно, влити в нього олію, у воді розчинити сіль. Мiсити тісто близько 10 хвилин, залишити, щоб постояло півгодини. До фаршу додати свіжу зелень, спеції, посолити й добре вимішати. Тісто розділити на рівні шматки, кожен із них розкачати на тонкі палянички, покласти начинку, загорнути і щільно защипати краї. Смажити на олії.
З картоплею і черемшею
Інгредієнти: для тіста — борошно, вода (гаряча), олія, сіль, цукор; для начинки — картопля (варена), зелена цибуля, черемша, сіль, перець.
Приготування. Борошно заварити окропом з олією, сіллю і цукром. Ретельно вимісити ложкою, остудити і поставити на 6–10 годин у холодильник. Для начинки посмажити зелену цибулю, наприкінці готування додати черемшу і відразу змішати з картопляним пюре. Тісто тонко розкачати, прикласти тарілку як трафарет і вирізати круг. На половину палянички викласти начинку, щільно защипати краї (можна попритискати виделкою) і смажити на олії з двох боків до золотистої скоринки.
З картоплею та грибами
Інгредієнти: 2 скл. борошна, 1 скл. гарячої води, 2 ст. л. оливкової олії, 0,5 кг картоплі, 200 г печериць, 2 зубочки часнику, 1 ст. л. соєвого соусу, сіль, перець, пучок петрушки, 1 стручок свіжого перцю чилі.
Приготування. Зваріть картопляне пюре. Поки воно схолоне, у миску просійте борошно, влийте гарячу воду, оливкову олію, всипте дрібку солі, ретельно перемішайте і замісіть м’яке еластичне тісто, накрийте харчовою плівкою і залиште. Цибулю дрібно наріжте й обсмажте на олії до прозорості. Додайте подрібнений часник та покраяні печериці, перець чилі, соєвий соус, посоліть, поперчіть і тушкуйте до готовності. До картопляного пюре додайте приготовані гриби, посічену зелень петрушки і перемішайте. Стіл посипте борошном, викладіть тісто і сформуйте тонку «ковбаску», як на вареники, поріжте її на 10 рівних частин. Кожну частину розкачайте в тонкий круглий пласт, викладіть начинку, накрийте другою половинкою пласта, трохи придавлюючи, щоб вийшло повітря. Притисніть пальцями чи виделкою краї чебурека, обсмажте в олії на розпеченій сковороді до рум’яної скоринки.
Дріжджові
Інгредієнти: для тіста – 10 г дріжджів, 250 мл води, 3 скл. борошна, 1 ч. л. цукру,
1 ч. л. (без чубка) солі, 20 мл олії; для начинки – 300 г цибулі, 300 г свинини або баранини, 300 г яловичини, спеції, часник.
Приготування. Засипати в підігріту воду цукор, дріжджі, 0,5 склянки борошна. Розмішати, залишити на півгодини, після чого додати олію і борошно, замісити тісто. Покласти його в глибоку миску чи каструлю, накрити рушником і залишити на 45–60 хвилин, щоб підійшло. Для фаршу перекрутити м’ясо та цибулю, додати сіль, спеції та часник, вимішати і поставити в холодильник «дозрівати». Коли тісто підрухається, поділити його на шматочки завбільшки з невелике яблуко. Розкачати їх, присипавши стіл, тісто і качалку борошном. Класти фарш на одну половинку, прикрити другою, щоб вийшов півмісяць. Щільно защипати краї. Смажити на середньому вогні. Чебуреки повинні шкварчати, щоб просмажилися всередині.
На кефірі
Інгредієнти: для тіста — 3,5–4 скл. борошна, 1 яйце, 1 скл. кефіру, 1 ч. л. солі; для начинки — 400 г м’яса (фаршу), 2–3 цибулини, 100 мл кип’яченої води, сіль та перець — за смаком.
Приготування. Збити виделкою кефір, сіль і яйце. Просіяти в миску з кефірною масою борошно, поступово перемішувати спочатку ложкою, потім викласти тісто на стіл і місити руками. Загорнути готове тісто в поліетиленовий пакет і покласти в тепле місце на годину. Перекрутити на м’ясорубці м’ясо і цибулю, посолити, поперчити, влити воду і добре перемішати. Тісто розділити на рівні невеликі частини. Кожну з них розкачати дуже тонко, на половину круга викласти фарш, скласти чебурек навпіл і обрізати фігурним ножем краї. Смажити у великій кількості олії 8–10 хвилин на середньому вогні.
До речі, щоб чебуреки були соковитіші, потрібно перед смаженням на 10–15 хвилин покласти їх у морозильну камеру.
На горілці
Інгредієнти: для тіста — 700 г борошна, 50 мл горілки, 0,5 ч. л. солі, 300 мл води; для начинки — 0,5 кг фаршу, 50 г цибулі, 20 г кінзи, сіль та перець — за смаком.
Приготування. З борошна, води, солі й горілки замісити м’яке еластичне тісто. М’ясо пропустити через м’ясорубку разом із зеленню і цибулею, посолити і додати спеції. Для більшої соковитості фаршу можна влити трохи холодної води і добре перемішати. Готове тісто розділити на невеликі кульки однакового розміру. Стіл присипати борошном. Шматочок тіста розкачати в тонкий пласт (завтовшки 2–3 мм). На одну половину палянички викласти столову ложку з чубком фаршу, накрити другою половиною і притиснути щільно краї пальцями або виделкою. У пательню з товстим дном налити олії і добре прогріти. Смажити чебуреки до золотистого кольору. При цьому алкоголь випарується, а чебуреки матимуть приємний хрусткий смак.
Із сирною начинкою
Інгредієнти: 4 скл. борошна, 120 г маргарину, 180 мл води, 1 яйце, сіль, перець,
1 кг сиру, великий пучок зелені (кріп, петрушка, зелена цибуля, кінза, базилік тощо), олія для смаження.
Приготування. З борошна, розм’яклого маргарину і яйця замісити тісто, поступово додаючи воду. Поставити його в холодильник. Сир розтерти із сіллю. Можна перетерти його через сито – начинка вийде ніжнішою. Подрібнити зелень і змішати з сиром. Тісто розділити на рівні частини. Розкачувати тонкі палянички, на одну половину покласти начинку, накрити другою і защипати краї. Смажити чебуреки в розігрітій олії. Подавати на стіл гарячими.
Секрети смачних чебуреків
- М’ясо для начинки краще перекрутити самостійно, купований фарш рідко буває хорошої якості. Бажано використовувати жирне м’ясо або додати сало.
- Цибулі не шкодуйте, вона надасть начинці соковитості. Якщо ж фарш все одно сухуватий, додайте кип’яченої води.
- Щоб чебуреки менше горіли при смаженні, з них потрібно обтрусити борошно, перш ніж класти на сковороду. Можна для обробки тіста використовувати не муку, а олію, змащуючи нею стіл, руки і шматки тіста. Але слід діяти акуратно, щоб не замаслити краї, бо їх потім погано заліплювати.
- Якщо класти вироби в нерозігріту олію, то тісто її вбиратиме, чебуреки вийдуть несмачними. Якщо класти їх у киплячу олію, то тісто горітиме, а начинка залишиться сирою. Важливо знайти золоту середину. Зазвичай роблять середній вогонь.
- Якщо боїтеся, що цибуля в начинці не пропечеться, можна порізати її шматочками і трохи обсмажити на сковороді на вершковому маслі. Це також додасть фаршу соковитості.
- Тісто на чебуреки треба розкачувати дуже тонко. Особливо важливий цей момент при роботі з дріжджовим тістом, адже при смаженні воно стане ще пишнішим.
- Готові чебуреки спочатку викладіть на паперовий рушник, щоб забрати надлишки жиру.