Українець досягає рекордів руками, ногами та … наосліп
20–літній Олександр Іванчак із Дніпра встановив 26 національних досягнень зі складання кубика Рубіка і не збирається на цьому зупинятися
А ще хлопець здобув друге місце на Чемпіонаті Європи та має 67 золотих медалей за участь у різних турнірах. Вражає те, що досягнув таких неймовірних результатів лише за останні 4 роки. Талановитий — такий напрошується висновок. Однак Саша заперечує: ключем його успіху є постійне самовдосконалення та наполегливість.
Історія перемог розпочалася у 2015–му. Тоді 16–річний Сашко захопився екстремальними видами спорту. Розповідає, що так намагався знайти себе, адже змалку грав у баскетбол і навіть входив до олімпійського резерву. Проте мрії про спортивну кар’єру перекреслив перелом ноги. Відчай від невідворотних змін у житті вплинув на захоплення підлітка скейтом та самокатом. Займався серйозно, як сам каже, на 200%, тож шукав для себе якусь роботу між тренуваннями, «щоб і тіло відпочивало, і голова працювала». Одного разу побачив, як товариш намагається скласти кубик Рубіка.
— Спробував сам — спочатку не вийшло. Почав шукати інформацію, як це роблять майстри, і відчув, що «зачепило». Виявляється, є спорт, який називається спідкубінгом, — складання кубика на швидкість, і технік існує багато — вибирай та вдосконалюйся. Тоді, першого року, тренувався багато годин на день — доводив м’язову пам’ять рук до автоматизму, — розповідає Саша.
«Козирний» номер — створення портрета з кубиків Рубіка.
Згодом хлопець зосередився на складанні кубика Рубіка із закритими очима. Уявіть: спортсмен бере головоломку та уважно її роздивляється. Далі його очі затуляють пов’язкою, і він складає по пам’яті всі кольори. Важко повірити, але Олександр робить це зараз лише за 22 з половиною секунди. Це просто неймовірно, враховуючи те, що в голові треба прорахувати близько 250 комбінацій ходів! Зрозуміло, для досягнення такого результату потрібно дуже багато працювати. І наполегливість принесла плоди: хлопець почав перемагати на національних змаганнях, встановлювати рекорди. Важко навіть перелічити категорії, у яких Саша є призером: тут і складання кубиків різного розміру, і різноманітні стилі цієї роботи, виконання на час тощо. Загалом — 18 дисциплін!
Далі була участь у Чемпіонаті Європи зі спідкубінгу, який у 2016 році проходив у Празі. Можна уявити хвилювання Олександра, адже це був перший турнір такого рівня. Хлопець розповідає, що відбірковий етап змагань подолав із дуже «поганим» часом — 54 секунди. Але потім зосередився і зрештою у фіналі посів друге місце (з–понад 450 учасників) із часом 30,56 секунди, поступившися супернику лише сотими часточками секунди. Після цього серйозних перемог на міжнародній арені в Олександра не було — він не брав у них участі. Чому? Відповідь — брак коштів. Спонсори готові оплачувати деякі витрати, але нерідко турніри проходять у таких екзотичних куточках планети, що лише переліт туди «з’їдає» значну частину фінансів.
Тож уміння розв’язувати головоломки більше не потрібне? Зовсім ні, каже Олександр. Просто зі спорту перейшов у шоу–бізнес. Почав із «розкрутки» свого імені в соціальних мережах — розповідав про досягнення, завантажував світлини та відео зі змагань. Далі став ділитися досвідом — проводити заняття зі складання головоломок, записувати уроки, консультувати людей із різних куточків світу. Згодом його почали запрошувати на комерційні заходи — дні народження, ювілеї, корпоративи тощо. Саша продумував програму виступів, розробляв декілька варіантів — підбирав не лише складні номери, але насамперед динамічні та ефектні. Серед його фішок — швидкісне складання кубика двома руками або однією, ногами (неймовірно, але він це робить лише за 30 секунд!) із зав’язаними очима. «Козирний» номер — створення портрета з кубиків Рубіка. Перед захопленими глядачами хлопець докладає фінальні елементи великого зображення та презентує його.
Цікавлюся, які у хлопця подальші плани, чи збирається продовжувати спортивну кар’єру. На це Олександр відповідає, що зараз його більше приваблює комерційний бік справи. Відчуває, що потенціал залишився і призові місця на чемпіонатах міг би займати. Але Саша збирається вдосконалюватися як шоумен. Його мрія — підписати контракт із представниками готельних комплексів і розважати їхніх клієнтів на курортах. Один його знайомий так потрапив в Об’єднані Арабські Емірати і заробляє за виступ майже дві тисячі доларів. Це все, звичайно, мрії, але Олександр переконаний, що їх здійснення залежить лише від наполегливості.
Та є в нього ще одне бажання — успішно закінчити університет. Адже, як каже, поєднувати творчу діяльність із навчанням неймовірно важко. Дається взнаки і спеціальність — технічна кібернетика.
Що ж, сподіваюся, плани юнака здійсняться. Олександр у свої 20 років добре зрозумів один із головних законів шоу–бізнесу: маєш ім’я — зроби так, щоб воно приносило тобі гроші. Хай йому це вдається, хоча, звичайно, і спортивний спідкубінг залишати не варто.
Закінчуючи нашу розмову, прошу чемпіона дати декілька порад для новачків у світі головоломок. Ось вони: не лякайтеся труднощів і вчіть нові алгоритми складання, якими б важкими вони не видавалися; чим більше технік складання знаєте і наполегливіше їх відпрацьовуєте — тим кращими будуть результати; тренуваннями досягають дуже багато; якщо це зробив хтось, то й ви зможете; у кожному хобі можна досягти світового рівня, завдяки йому здобути визнання та заробляти гроші. Головне — багато працювати та наполегливо йти до своєї мети.
До речі, побачити Олександра Іванчака можна буде 20 квітня на телеканалі «Україна» в шоу «Дивовижні люди». Не знаю, що саме хлопець продемонструє глядачам, але мені пообіцяв щось «надзвичайне»!