Як виглядати і почуватися «ягідкою»?
Для когось у 40 «життя тільки починається», а комусь світ уже немилий. Чому виникають важкі порушення менструального циклу, чому ми стаємо дратівливими, стривоженими, скаржимося на порушення сну, погіршення пам’яті, приливи, пітливість, підвищення артеріального тиску, збільшення ваги, і як цьому запобігти? На запитання наших читачок відповідає авторитетний фахівець-гінеколог, заслужений лікар України, кандидат медичних наук Тетяна ТКАЧУК
— Найменше хвилювання — і я горю, наче мене обкладено жаром. Як довго триватимуть ці муки?
— Немає жодних достовірних ознак, які б давали змогу прогнозувати важкість та тривалість клімактеричних розладів. У когось вони утримуються 3–5 років після настання менопаузи, у 10% жінок такі прояви тривають понад 10 років, а у 16% пацієнток неприємні симптоми зберігаються навіть до 85 років.
— Лікар-гінеколог призначив для лікування гормональний препарат, але у мене підвищений артеріальний тиск. Як бути?
— Гормональні порушення — фактор ризику виникнення серцево-судинних захворювань, від яких страждає до 60% жінок «оксамитового віку». Відновлення гормонального балансу покращує стан серцево-судинної системи, нормалізує артеріальний тиск (разом зі специфічними гіпотензивними медикаментами), налагоджує ліпідний профіль та поліпшує стан судинних стінок, що уповільнює розвиток атеросклерозу. Отже замісна гормонотерапія, особливо призначена до 60 років, сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань.
Відновлення гормонального балансу покращує стан серцево-судинної системи, нормалізує артеріальний тиск.
— Мені 49 років, лікуюся в уролога від нетримання сечі. Тепер мене посилають до гінеколога, хоча на «жіноче здоров’я» не нарікаю. Який тут зв’язок?
— Важлива корекція лікарем-гінекологом гормонального балансу, яка може позитивно вплинути на вирішення урологічної проблеми. У період гормональної перебудови 25% жінок скаржаться на нетримання сечі, болюче та часте сечовипускання, тому поєднані зусилля лікарів значно пришвидшать одужання.
— За рік уже вдруге маю перелом руки, хоча і не дуже сильно вдарилася. А я ж іще навіть не на пенсії. Що ж буде далі?
— На жаль, з віком у 30–40% жінок виникає остеопороз, який полягає у втраті кісткової маси під впливом зниження концентрації статевих гормонів. За перші 5 років менопаузи наш організм може втратити до 30–35% кісткової маси, в подальшому втрачає до 5% кісткової тканини за рік. Все це збільшує ризик переломів. Окрім комплексного лікування, яке призначають лікарі-травматологи, вам потрібно пройти курси замісної гормонотерапії, вживати препарати кальцію та вітаміну Д.
— Мені 36 років, мала фіброміому, тому видалили матку та яєчники, а тепер постійно турбують приливи. Що робити?
— Пацієнткам після таких операцій показана замісна гормонотерапія, яку повинен призначити лікар-гінеколог. Без відповідного лікування значно важче триває період гормональної перебудови, супроводжується значною втратою кісткової тканини (переломи, втрата зубів), серцево-судинними проблемами, порушеннями обміну тощо. Препарат, доза підбираються індивідуально, але приймати його доведеться до досягнення середнього віку настання менопаузи.
— Як і у більшості літніх жінок, шкіра вже не ідеальна. Та ще й «вуса» почали рости. Це якісь гормональні порушення?
— Так. Після 40 років унаслідок перебудови жіночого організму починається атрофія всіх шарів шкіри, зменшення потової та сальної секреції, буває також легкий або навіть помірний гірсутизм (надлишковий ріст волосся по чоловічому типу). Відомо, що із настанням менопаузи вміст колагену, що підтримує пружність шкіри, зменшується на 2,1% щороку, тому виникають зморшки. Часто пацієнтки нарікають і на значний приріст зайвої ваги. При зниженні рівня жіночих статевих гормонів, порушенні співвідношення між надходженням та витратою енергії це поширена проблема. Впорядкування харчування (в меню мають переважати соя, горох, капуста, часник, петрушка, фрукти, нежирне м’ясо, риба, менше цукру, солі, виробів із борошна), збільшення фізичного навантаження та призначення замісної гормонотерапії допоможуть у вирішенні подібних проблем.
— Але, може, краще попити якісь трави, аніж гормони?
— 3амісна гормонотерапія вважається найефективнішим лікуванням для усунення клімактеричних порушень. Але можна застосовувати і фітопрепарати, що містять рослинні діючі речовини. Головне, правильно їх підібрати. При ретельному та тривалому застосуванні рослинних ліків теж можна сподіватися на позитивний терапевтичний ефект.
Чекаємо на запитання та пропозиції щодо наступних тем спілкування. Надсилайте їх на адресу [email protected], тел. 050670 9131.