«Що за напасть: то перелом руки, то вже на нозі гіпс?..»
А причина — остеопороз, поширеність якого серед літніх жінок набуває характеру епідемії. Про те, як запобігти недузі, як її лікувати, запитують читачки нашого видання в авторитетного фахівця–гінеколога, заслуженого лікаря України, кандидата медичних наук Тетяни Євгенівни Ткачук
— Чому остеопороз — жіноча проблема? І в якому віці можна очікувати такої біди? — цікавиться Марія Олексіївна з Костополя Рівненської області.
— У період менопаузи, особливо ранньої, відбувається швидка втрата мінеральної складової кісток, викликана зменшенням рівня жіночих статевих гормонів. Розповсюдженість остеопорозу у представниць прекрасної статі до 50 років становить 18 відсотків, у старшому віці остеопоротичні зміни є майже у половини жінок. З них у третини недуга спричиняє тяжкі ускладнення — переломи різної локалізації.
— У моєї матері часто бувають переломи, лікарі кажуть, що стали крихкі кістки. Мені 40 літ. Чи передається остеопороз «у спадок» і як йому запобігти? — непокоїться Валентина Р. з Луцька.
— Відома роль генетичних факторів, які породжують підвищену крихкість кісток, вони становлять, за даними різних авторів, 70–80 відсотків. Важливими є віковий чинник, дуже високий або, навпаки, низький зріст, початок менструації після 15 років, менопауза до 50 років, непліддя, велика кількість пологів, зловживання алкоголем, вживання надмірної кількості кави (понад 5 чашок на добу), куріння, недостатність кальцію у харчуванні, тривале лікування деякими медикаментами тощо. Наявність понад двох факторів ризику підвищує ймовірність переломів на 30 відсотків у будь–якому віці.
— У 34 роки мені видалили яєчники, «припливи» не турбують, але мій лікар–гінеколог постійно рекомендує вживати гормони. Чи це необхідно? — сумнівається Людмила А. з Житомирщини.
Пити таблетки жменями, займатися самолікуванням не можна.
— Втрата кісткової тканини після хірургічної кастрації відбувається дуже швидко — в середньому у 5–7 разів швидше, ніж при фізіологічній менопаузі. Тому й призначають таким жінкам замісну гормональну терапію для запобігання можливим ускладненням.
— Мені 56. Турбує біль у попереку. Неодноразово зверталася до лікарів — пояснюють, що то вікові проблеми. Як бути? — запитує Оксана Юріївна з Радехова Львівської області.
— Передусім вам потрібно пройти ретельне обстеження, аби виключити інші патології. Але дуже часто в такому віці біль пов’язаний із втратою кісткової тканини на тлі прогресуючого остеопорозу. Перші симптоми — неприємні відчуття у спині та шиї при згинанні та розгинанні, судоми м’язів ніг, ламкість нігтів. Невдовзі буде важко стояти, потім сидіти, а перший перелом може стати передвісником цілої низки травм. Запобігти цьому можете за допомогою вашого сімейного лікаря та вашого лікаря–гінеколога.
— За останній рік двічі мала переломи. Може, треба змінити харчування, щоб зміцнити кістки? — цікавиться Ірина М. з Рівного.
— При формуванні відповідної дієти необхідно враховувати стан шлунково–кишкового тракту, тому проконсультуйтеся з терапевтом або гастроентерологом. У меню мають бути молочні продукти, овочі (броколі й інша капуста, шпинат) та фрукти (апельсини, абрикоси, інжир), риба та рибні консерви з м’якими їстівними кістками, кунжут, мак, соя і соєві продукти, горіхи.
— А чи впливають ліки на ламкість кісток? — продовжує жінка.
— Деякі медикаменти та їх поєднання погіршують мінеральну щільність кісткової тканини (сечогінні, антитромботичні, протисудомні тощо). Тому пити таблетки жменями, займатися самолікуванням не можна. Регулярно обстежуйтеся у гінеколога, за необхідності він призначить замісну гормонотерапію, що знижує ризик переломів на 50 відсотків. Як правило, лікування остеопорозу включає препарати кальцію з вітамінами та мінералами, відповідне харчування, режим праці та відпочинку, помірні фізичні навантаження.
Чекаємо на ваші запитання та пропозиції щодо наступних тем нашого спілкування. Надсилайте їх на електронну адресу [email protected], тел. 0506709131.