Ефект CNN: дивитися, як світ котиться у прірву, в прямому ефірі
Теракти, війни, революції, землетруси… Як би не було сумно, але саме репортажі з гарячих точок планети вивели телеканал Cable News Network (Кабельна мережа новин) на перші місця світових рейтингів. Унікальний медійний проект навчив людство спостерігати за трагедіями в режимі реального часу
Усе почалося зі смерті американського бізнесмена Еда Тернера у 1963 році, який перед тим, як накласти на себе руки, продав свій рекламний бізнес в Атланті. Чоловік не захотів залишити фірму синові Теду, бо думав, що той доведе її до банкрутства (ти ба, яка завбачливість?). Утім, Тернер–молодший вирішив продовжити батькову справу і вмовив матір викупити акції в нового власника. А через рік він придбав невеличку збанкрутілу телекомпанію. Щоб хоч якось відрізнятися від інших мовників, вихід новин на каналі змістили на 5 хвилин, і це справді допомогло залучити глядацьку аудиторію.
Цей медіа–проект був дідусем сучасної Cable News Network
(Сі–Ен–Ен), а батьком чи то мамою, мережі можна назвати цілодобовий канал новин, який з’явився у 1975 році. До цього у світі нічого подібного ніхто не робив. В успішність цієї ідеї не вірили навіть друзі бізнесмена, але Тед не зважав на жодну критику.
І вже 1980–го в Атланті розпочинає мовлення CNN. Спершу справи у телевізійників ішли не надто добре: працівники заробляли небагато, а канал жартома називали Chicken Noodle Network (Мережа юшки із курятини).
Втім, завдяки прямим ефірам із місць найрезонансніших подій телекомпанія завойовує щоразу більше глядачів, а бюро СNN відкриваються у різних куточках світу. Трансляції з війни на Близькому Сході вивели канал на перші місця світових рейтингів. Журналісти компанії першими розповідали про війну в Іраку, путч в Москві у 1991 році, теракти 11 вересня 2001–го в Нью–Йорку. До того ж кореспонденти робили це в реальному часі із центру подій.
Спершу справи у телевізійників ішли не надто добре: працівники заробляли небагато, а канал жартома називали Chicken Noodle Network (Мережа юшки із курятини).
А ще на Cable News Network своє шоу вів легендарний Ларрі Кінг. Саме йому Путін свого часу сказав: «Він потонув», відповідаючи на запитання, що ж сталося з підводним човном «Курськ».
Якось журналісти компанії посварилися з російськими пропагандистами. Американський кореспондент назвав меморіал радянським воїнам у Білорусі огидним. На це російський ведучий Дмитро Кисельов відповів, що пам’ятник Корпусу морської піхоти США імітує одностатевий секс. Телеканал за образу білорусів публічно вибачився, а представники кремлівських медіа залишилися при своїй думці.
Деякі скандали CNN стосувалися і нашої держави. На початку 2019–го у новорічному матеріалі мовник опублікував фото, де окупований Крим був позначений як частина Росії. Наші дипломати порадили журналістам краще перевіряти інформацію.
Нині Cable News Network — це не лише новини, канал продукує різноманітні ток–шоу та документальні проекти різними мовами. Окремий підрозділ CNN International через супутник транслюється майже в усіх країнах світу, а за обсягами аудиторії поступається лише ВВС (Бі–Бі–Сі).
Щоправда, і критиків вистачає. Найбільше компанії дорікають за пропаганду американського погляду на події у світі.
От якби за це критикували якийсь із провідних телеканалів України…
Леонід ОЛІЙНИК