Повітряні кульки долають тисячі кілометрів, а потім забруднюють природу
5 червня — Всесвітній день охорони довкілля. У цьому контексті згадався флешмоб #ековипускний, до якого пропонує долучитися міністр освіти Лілія Гриневич. Вона закликала школи відмовитися наприкінці навчального року випускати в небо повітряні кульки
Лариса ЗАНЮК
На перший погляд, такі безневинні й красиві, вони створюють веселий настрій учасникам випускного дійства. Батькам і вчителям нагадують, що діти стали дорослими, їх не втримати біля себе, як і ці наповнені гелієм кульки, потрібно відпускати в політ. Та якщо подивитися на ситуацію без зайвих сентиментів, то навіть 355 000 випущених щороку в небо кульок (за кількістю випускників), долаючи величезні відстані, десь таки падають. Тоді постає інша картина: найвіддаленіші й незаймані куточки природи вкриваються латексом, термін розкладання якого — від 4 років, капронових стрічок — понад 100. Вони потрапляють у річки і становлять небезпеку для тварин, а вироби з фольги можуть навіть призвести до відключення електроенергії і спровокованих іскрою пожеж. З огляду на ці наслідки, в деяких регіонах Великої Британії, Австралії та США запуск кульок заборонений законодавством. Будьмо і ми відповідальнішими. І, як закликає очільниця освітнього відомства, створюймо нові, яскравіші традиції. Наприклад, випускний клас може посадити дерево з іменною табличкою або встановити лавку в парку поруч зі школою. «Гарні справи житимуть і залишатимуться у пам’яті довше!» — резюмує Лілія Гриневич.
Небезпечний борщівник розростається в житлових зонах обласного центру
Незабаром пора його цвітіння, коли він спричиняє опіки
Руслана ЧАЙКА
28 травня на оперативній нараді Луцької міської ради депутати порушили питання про цю рослину. Служба оперативного реагування засвідчує повідомлення від лучан із конкретними адресами росту борщівника в житлових масивах міста. Небезпечна рослина «поселилася» на проспекті Соборності, 11, за Будинком побуту, на вулиці Шопена, 14 а і навіть на території Дитячої залізниці та поблизу ЗОШ № 20 (район ДПЗ). Масштаби розростання борщівника Сосновського, завезеного начеб із добрими намірами (для годівлі тварин) у минулому столітті, вражають. Дехто в селах самотужки, озброївшись захисним одягом, косить рослину під корінь або ще до цвітіння скроплює гербіцидами, яких треба чимало, зважаючи на величину рослини та площі, які вона займає.
А поки керівники ЖКГ міста та екологічні служби шукають крайніх, а депутати розглядають звернення, борщівник от–от зацвіте. І саме в цей час він особливо небезпечний, бо завдає страшних опіків. Тож хотілося б, щоб керівники міської ради вислухали відповідних фахівців з цього питання і пришвидшили рятівні дії.
Арифметика людяності
Професор математики, маючи намір прочитати студентам лекцію, яку ті запам’ятають на все життя, написав на дошці велику цифру «1» і пояснив: «Це — ваша людяність. Найнеобхідніша риса в житті»
Поруч із одиницею дописав нуля і сказав: «А це — ваші досягнення, які поруч із людяністю збагачують вас у 10 разів!
Ще один нуль — досвід, із яким людина стає, як цифра «100». І так додаємо нуль за нулем — турботу, кохання, успіх… Кожен нуль, що дописуємо, удесятеро облагороджує людину. А коли стерти одиницю, яка стоїть попереду всіх нулів? На дошці залишаться нікчемні нулі, котрі нічого не варті…
Якщо у вас не буде людяності, решта не варта нічого!»
«А ми свою малечу самі вчили читати, писати»
Ця думка майнула, коли побачила оголошення, яке хтось прилаштував у під’їзді нашого будинку
Катерина ЗУБЧУК
«Підготовка дітей до школи, домашні завдання. 1–4 класи. Є досвід роботи». Ось такий лаконічний текст і, звичайно, номер телефону. Дзвоню. Цікавлюся, які розцінки за заняття з майбутнім першокласником. Чую у відповідь: 100 гривень за годину. Дякую, мовляв, згодом зателефоную. Хоч першокласників навіть серед онуків уже не маю. Думаю про інше: коли наші діти мали йти до школи, то ми репетиторів не шукали. Самі їх вчили читати, писати. І уроки з ними у початкових класах робили, шукаючи уже для себе репетитора, наприклад з англійської мови, оскільки вчили в школі й університеті німецьку.
Власне такі спільні заняття були, швидше, для того, аби син чи донька навчилися вчитися (даруйте за тавтологію). А з часом усе обмежувалося «контрольним» запитанням: «Ти вивчив уроки?» На жаль, сьогодні можна побачити не лише оголошення–пропозиції для батьків першокласників чи учнів початкових класів. Не проблема, якщо вже йдеться про студентів вишів, курсову, а то й дипломну роботу купити. Напевно, й дисертацію. То де ж візьмуться «класні» спеціалісти? Питання риторичне.
Календар
5 червня
Сонце (схід — 5.08, захід — 21.26, тривалість дня — 16.18).
Місяць у Раку. 2–3 дні Місяця.
Іменинники: Єфросинія, Марія, Леонтій, Михайло, Андрій, Микита, Паїсій.
6 червня
Сонце (схід — 5.07, захід — 21.27, тривалість дня — 16.20).
Місяць у Раку, Леві. 3–4 дні Місяця.
Іменинники: Сусанна, Геннадій, Степан, Каленик, Мелетій, Григорій, Іван.
Магнітні бурі у червні
Потужний удар припадає на 9 червня. Після цього коливання значно послабшають, але в період 8–10 червня можливе погіршення самопочуття, емоційна напруга та слабкість.
Прогноз погоди
«А чули ви, як проростають трави?»
Запитує Микола Луків, бо й, правда, — треба чути. Наші бабусі–дідусі були спостережливішими й казали: «Якщо вранці трава пахне сильніше звичного, то буде дощ». А ще 5 червня вшановують святителя Леонтія. Наші пращури пам’ятали, що після Леонтія вже не сіють огірки. Спостерегли також за комахами: «Багато ґедзів у цей день — до хорошого врожаю огірків»
А за прогнозом чергового синоптика Волинського обласного гідрометеоцентру Валентини Набоки, 5, 6 червня — мінлива хмарність, вночі без істотних опадів, вдень короткочасний дощ, місцями гроза. Вітер південно–східний, 5—10 метрів за секунду. Температура повітря вночі — 11—16, вдень — 16—21 градус тепла.
Температура води у річці Стир – 21, в озері Світязь – 19 градусів.
За багаторічними спостереженнями, найтепліше 5 червня було 2000 року — плюс 31, найхолодніше — 1962–го — плюс 6 градусів тепла.
5, 6 червня в Рівному мінлива хмарність, удень і ввечері — дрібний дощ. Температура повітря —
17–26 градусів тепла.
Шеф написав
Поширення думок керівництва: ознака лояльності чи однодумства?
Андрій БОРКОВСЬКИЙ
Головне територіальне управління юстиції у Волинській області поширює допис у «Фейсбуці». «Через щільний робочий графік маю зовсім мало часу, щоб послухати музику. Але вихідними зроблю виняток. Адже сьогодні – Міжнародний день джазу. Вважаю, варто знайти годинку, аби послухати тематичну добірку українських виконавців. Поширюймо #УКРАЇНСЬКЕ разом!», – пише міністр юстиції Павло Петренко.
Допис набирає 74 поширення. З них 30 — це підлеглі органи Міністерства юстиції. От і напрошується висновок: розповсюдження думок керівництва – ознака лояльності чи однодумства?