Перш ніж стати батьками…
Парам, які мріють про здорових нащадків, в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун радить дотримуватися визначеного плану дій
Здати загальний аналіз крові, щоб виявити запальні процеси чи анемію і призначити лікування. Дізнайтеся групу крові обох батьків, зокрема резус–фактор (це наявність певного білка на поверхні еритроцитів). Якщо група крові Rh– — значить, білка немає та імунна система його ніколи не бачила. Не панікуйте: якщо в батька кров Rh+, а в матері Rh–, не обов’язково в дитини буде Rh+ (батько може бути Rh+/Rh–).
Під час вагітності кров матері й дитини не контактує і не змішується, тож імунна система жінки не бачить резус–антиген малюка і не реагує на нього. Якщо немає крововиливів, не було абортів, попередніх вагітностей і народження резус–позитивної дитини, позаматкової вагітності — все має бути гаразд. Під час пологів кров матері і дитини може контактувати, і наступні вагітності можуть бути ускладнені. Наявність антирезус–антитіл перевіряють, і якщо їх немає під час вагітності, то після пологів вводять Rh–імуноглобулін, який запобігає імунній реакції в матері.
Пройти діагностику інфекційних хвороб: сифіліс, ВІЛ, гепатит С, герпес, наявність імунітету до гепатиту В, токсоплазмозу, кору. Навіть якщо у вас немає імунітету до токсоплазм, і є кіт (коти — одна із ланок життєвого циклу токсоплазми, збудника небезпечної для плода інфекції), не варто тварину віддавати в притулок. Джерелом токсоплазмозу для людини є непросмажене чи солоне м’ясо, а не котячі фекалії.
Під час вагітності кров матері й дитини не контактує і не змішується, тож імунна система матері не бачить резус-антиген дитини і не реагує на нього.
Оновіть чи зробіть щеплення, адже інфекційні захворювання — ризик для фізичного та розумового розвитку дитини. Якщо ви не хворіли на вітрянку, зробіть щеплення. Якщо один із партнерів є носієм вірусу гепатиту В, то другому слід пройти вакцинацію. Щеплення проти правця і дифтерії варто робити кожні десять років. Перевірте антитіла до кору і за потреби оновіть вакцинацію, перш ніж завагітніти. Кір, свинка та краснуха — загроза для плоду. Вагітним можна і треба робити щеплення від грипу. Набутий імунітет стане в пригоді і новонародженій дитині.
Покиньте курити, вживати алкоголь та наркотики, адже сполуки, що містяться в них, псують життєздатність і якість яйцеклітин і сперматозоїдів. Переконайтеся, що ви не контактуєте з токсичними сполуками на робочому місці.
Розберіться з хронічними захворюваннями та ліками, адже частина їх заборонена під час вагітності.
Слідкуйте за вагою. Жінки з нормальною вагою рідше потребують кесаревого розтину, аніж вагітні з ожирінням. А от недостатня вага — передумова порушення менструального циклу чи його припинення.
Перевірте стан щитоподібної залози. Як нестача гормонів, так і їхній надлишок можуть призводити до ускладнення вагітності, пре–еклампсії, передчасного народження чи навіть вад розвитку. Якщо бракує гормонів щитоподібної залози, вагітність може і не настати. Тому при її плануванні слід перевірити рівень гормонів (перший аналіз — це рівень тиреотропного гормону) та пройти обстеження в ендокринолога.
Пийте потрібні вітаміни. Насамперед фолієву кислоту (вітамін В9). Почніть вживати її за 3 місяці до запланованого зачаття і не припиняйте до 12 тижня вагітності для профілактики вад розвитку плоду. Рекомендована кількість — 400 мкг/добу. Фолієва кислота міститься в зелених овочах, шпинаті та печінці.
У разі анемії, залежно від її причини, потрібні добавки заліза, вітаміну В12 або лікування шлунка чи печінки. Чоловікам стануть у пригоді волоські горіхи, насіння гарбуза та арахіс. Це джерела цинку — мікроелемента, потрібного для сперматогенезу.