Волинська письменниця вигадала слово «перемога»
17 червня 1849 року прийшла у світ Ольга Драгоманова, знана під псевдонімом Олена Пчілка, – мама Лесі Українки (на фото)
Через тривале утримування світлої постаті в чорному тілі з тавром УБП («українська буржуазна націоналістка») широкому загалу вона переважно відома як дитяча письменниця й активна поборниця жіночих прав. Насправді ж присутність Олени Пчілки у національному просторі безмірно вагоміша. Творила вона не тільки дитячу літературу, зробила й солідний внесок у белетристику для дорослих, успішно займалася перекладами з російської та 4 європейських мов. Була серед першопрохідців у журналістиці та видавничій справі, в налагодженні літературного, театрального, бібліотечного руху. Стала глибоким ученим широкого профілю — літературознавцем, етнографом, фольклористом, намагаючись донести світові, які незрівнянні поклади людської мудрості й моральності містять у собі українські легенди, колядки, гумористика, вишивання і навіть селянське малювання на стінах.
Колись Олена Теліга підкреслила: «Олена Пчілка цивільну відвагу мала завжди, викликаючи здивування оточення… і навіть самого чоловіка».
Сама ж Ольга Косач вважала всю багатогранну діяльність просто виконанням громадянського обов’язку. Мала мужність належати до тих, хто «в часи глухонімії» діяв усупереч тиску влади, рятував націю, озброївшись умінням бути собою попри ризики, одверто маніфестувати і боронити власні переконання. Колись Олена Теліга підкреслила: «Олена Пчілка цивільну відвагу мала завжди, викликаючи здивування оточення… і навіть самого чоловіка». Справді, суто по-обивательськи годі було зрозуміти пані Ольгу як матір, котра наражала на небезпеки в майбутньому навіть власних дітей, наполегливо утверджуючи в них національну ідентичність. Усі Косачі засвідчували вірність материнським настановам, хоч, як і ненька, були обпалені політичними репресіями.
Це ж яку фанатичну відданість Україні треба було в собі плекати, аби служити їй не лише всупереч владі, а ще й при численних життєвих негараздах і драматичних поворотах. Рано вийшовши заміж, упродовж 19 літ довелося дати життя шістьом дітям, ревно дбати про їхнє здоров’я і не менш ревно забезпечувати український ексклюзив в освіті та вихованні.
Цінуймо ж неймовірно дивовижне оправдання імені Пчілка — ту невсипущу працю, що наповнювала цілющим медом народні комори задля гідного — переможного! — українського майбутнього. Таки недаремно обраниці «цивільної відваги» належить ще й авторство давно звичного для нас слова «перемога».
Олеся КОВАЛЬЧУК, заслужений учитель України.