Випробування спекою
Нинішнє літо не завжди голубить нас ніжним теплом, часто — дихає справжнім пеклом. Коли у приміщенні — духота, а на вулиці — розпечений асфальт під ногами й немилосердне сонце над головою, почуваємося млявими, стомленими й «розбитими». Скаржимося на головний біль, спрагу, відсутність апетиту. Як рятуватися?
Лікарі кажуть, що у приміщені оптимальною вважається температура 18–24 градуси і вологість 40–60%. Так само й надворі — температура, вища за 28 градусів, є некомфортною, а якщо термометр показує більш як +30, працювати просто неба можна не більше 1–1,5 години. Найкраще — переносити роботу на ранок або вечір.
У квартирі чи в офісі порятунком стає кондиціонер. Він допомагає охолодити кімнату, але не дає свіжого повітря. Тому приміщення треба періодично провітрювати. Зайшовши знадвору, старайтесь не потрапляти під струмінь охолодженого повітря. До того ж різниця температури у приміщенні, де працює кондиціонер, Із вуличною не має перевищувати 10 градусів.
Половину денного раціону влітку повинні складати овочі та фрукти.
У спекотну погоду посилюється потовиділення, щоб компенсувати втрати води, варто пити більше. Якщо проблем зі здоров’ям немає, то найкращий орієнтир — відчуття спраги, при цьому бажано втамовувати її звичайною негазованою питною водою. Рекомендована кількість рідини, яку необхідно споживати за день, обчислюється з розрахунку 30 мл на 1 кг маси тіла. Можна пити несолодкі трав’яні чаї і компоти. Не варто напої дуже охолоджувати, вони повинні бути кімнатної температури. Пиво і шампанське — не для гарячого літа. Вони дуже швидко всмоктуються в кров, провокують підвищене потовиділення і, зрештою, спричиняють зневоднення.
Половину денного раціону влітку повинні складати овочі та фрукти, також їжте кисломолочні продукти. Важкі калорійні страви краще не готувати, для організму вони зараз будуть зайвим навантаженням.
Перегляньте свій гардероб. Одяг має бути з натуральних тканин світлого кольору, який захистить тіло від сонячних опіків. Коли маєте йти кудись пішки, подбайте про легкий головний убір і сонцезахисні окуляри.
Якщо у транспорті чи на вулиці комусь поруч із вами стало зле, це може бути тепловий удар. Людину слід відвести в тінь, розстібнути тісний одяг, дати звичайної води. Також варто змочити чоло, шию, обличчя. Бажано поміряти пульс і поспостерігати за самопочуттям: якщо стан погіршуватиметься — треба викликати «швидку».
Оксана МІЩУК