Біля Луцька живе «медова княгиня України»
Літньої пори кожен шукає привабливе місце для відпочинку: чи то до водойм поспішають люди, чи до лісів насолодитися пахощами його дарів, їдуть за моря та океани до інших країн… Але ініціативна група молодих волинян – вчителів, медиків, підприємців з Луцька та Луцького району – переконана, що є й у нас, зовсім поряд, райські куточки, де можна відпочити від душі, насолодитися неповторним ароматом дозріваючих ланів, відчути себе дитиною природи
З такими приємними відчуттями зустрілися екскурсанти, побувавши у мальовничому куточку села Радомишль Луцького району - хутірці Дубини, відвідавши пасіку відомих волинських бджолярів Марії та Антона Шотіків.
На батьківському обійсті – затишно і привітно. На сторожі порядку – старезний дуб, якому, за переказами, понад 400 років і якого колись заледве могли обійняти 16 місцевих школяриків. Рівненькими рядочками вишикувалися вулики, поряд сімейний апібудиночок, бесідка і найрідніший оберіг - батьківська хата. І все це – на пагорбі, звідкіля проглядається все навкруги.
Сьогодні у господарстві до 60 вуликів, яким лад дають всі гуртом: і дружина Марія Олександрівна, і доньки, і зяті, і маленькі внуки.
Шотіки займаються пасічництвом майже сорок років. Як розповів господар Антон Максимович, на цьому обійсті виросло чотири покоління Шотіків, які були ковалями та пасічниками. Юного Антона у 80-их роках це заняття не дуже вабило. Але те, що закладено в крові з діда-прадіда, рано чи пізно мало проявитися. І 40 років тому Антон зніс з горища старенького дідового вулика, який пролежав ще з війни, та поселив у ньому рій, подарований сусідом. Сьогодні у господарстві до 60 вуликів, яким лад дають всі гуртом: і дружина Марія Олександрівна, і доньки, і зяті, і маленькі внуки. А ще пасічники вважають, що бджілок потрібно утримувати стільки, скільком ти можеш дати раду.
А особливий інтерес жіночої статі був до змістовної розповіді Марії Олександрівни про цілющі та омолоджуючі мазі, нею ж зроблені, основним інгредієнтом яких є еколого чисті бджолині продукти. Саме вона 10 років тому на медовому всесвітньому чемпіонаті удостоїлася звання першої медової княгині України, представивши більше 40 видів продукції бджільництва – найбільше серед усіх учасників. Вразили відверті слова Антона Максимовича:
Ми не прагнемо будь-якими методами зібрати якнайбільше меду, наша мета, щоб цілющий продукт був екологічно чистим. Тому на зиму бджолам не даються ніякі сиропи, тільки мед. Переконався на власному досвіді, що в чомусь я втрачаю, але більше виграю. Бджілка на зиму йде на природному кормі, від того її імунна система – сильна, краще переносить хвороби. Вважаємо, що так потрібно працювати.
Ось такі вони щирі і привітні люди, наші земляки – Заслужений пасічник України Антон Шотік та його дружина Марія Шотік - медова княгиня України.
Ніна КОСТРУБА.