Після «розминки» в парку — з піснею до річки
Так улітку розпочинають день чимало найповажніших жительок Любешова. Відгуляли випускний в Університеті III віку, а на канікулах місцем зустрічі активних і непосидючих жінок стає стадіон, берег Стоходу
Комусь до вподоби Скандинавська ходьба, комусь — плавання…
— Якось запросили мене в якості викладача в Університет ІІІ віку. Такими студентами не можна не захоплюватися. Я щоранку їх зустрічаю біля стадіону. Ці жінки випромінюють стільки оптимізму, мають такий досвід відновлення здоров’я, що у них треба вчитися, як не піддаватися рокам, — каже директор Любешівської школи ДЮСШ Валентина Борисюк, на очах якої проходять вранішні моціони літніх людей.
Нелю Михайлівну Качинську ми зустріли в парку з палицями для скандинавської ходьби. Колишня вчителька математики вже 9 років на заслуженому відпочинку. Як стало підводити здоров’я, зрозуміла, що не можна розраховувати тільки на медицину та аптечні препарати, потрібно й самій шукати спосіб порятунку.
— Моя мама Олександра Олексіївна Маринчак, яка колись була директором школи у Любешові, прожила 91 рік. Усе життя вона збирала літературу про різні методи оздоровлення і мені завжди казала, що бути в гарній формі у старшому віці неможливо без праці над собою. Мама такі вправи робила, які мені не під силу виконувати. Я підібрала для себе комплекс із врахуванням стану серцево–судинної системи, опорно–рухового апарату. Доповнюю його скандинавською ходьбою, син кілька років тому подарував спеціальні палиці. У Любешові зараз такий чудовий стадіон, так гарно в парку, що гріх сидіти вдома і стогнати. У нас не одна я захоплююся цим корисним видом ходьби, який дає змогу задіяти 95 відсотків м’язів, — розповідала Неля Михайлівна.
Ми взялися за це першими на Волині. Соляна кімната, тренажери, масажні крісло й кушетка відомих фірм, дошка Євмінова, магніти, обладнання для фізіотерапевтичних процедур, перукарня — і все це у нас безкоштовно.
Нинішньої пори тут також багато охочих поплавати, дехто купальний сезон розпочав ще з чистого четверга перед Великоднем. Приходять літні подружжя й групи «за інтересами». Наприклад, учасниць ансамблю «Калинонька» легко можна розпізнати, бо прямують до річки з піснею. Жінкам від 60 до 80 і більше років.
— Найповажнішій студентці Університету ІІІ віку Меланії Михайлівні Сащук уже 88, а вона під час ретро–вечірки ще показувала нам, як танцювати краков’як. А щоб не відставати від молоді, можемо навіть реп і хіп–хоп, жартуючи, осилити, — хвалить завзятих жінок Тетяна Баранова, працівниця Любешівського територіального центру соціального обслуговування, яка взяла на себе обов’язки декана літературно–мистецького факультету.
«І їхати далеко не треба, як є курорт удома!»
Маленьким санаторієм називають у Любешові Центр соціально–медичної профілактики — дітище директора територіального центру, заслуженого працівника соціальної служби Миколи Демиха. Коли районна служба зайнятості переселилася у нове приміщення, він домігся, аби у звільненій просторій будівлі дозволили облаштувати оздоровницю для людей поважного віку.
— Ми взялися за це першими на Волині. Соляна кімната, тренажери, масажні крісло й кушетка відомих фірм, дошка Євмінова, магніти, обладнання для фізіотерапевтичних процедур, перукарня — і все це у нас безкоштовно. Дев’ять років наші підопічні користуються оздоровчими послугами, які надають підготовлені медсестри, — поінформував Микола Олексійович.
— Як зайдеш на це подвір’я, то наче в рай потрапляєш: кущі троянд, доглянуті газони, молоді щепи. І в кабінетах затишно, і дівчата уважні. Я двічі на рік тут проходжу курс лікування, бо хворію на астму. Після соляної кімнати стає легше дихати, і магнітотерапія дає ефект, — ділилася враженнями Оксана Денисівна Філозоф із села Селіски. — Взимку мене чоловік коником привозить, влітку скутером добираємося.
До речі, троянди і фруктові дерева плекає сам Микола Демих, це його хобі. Він є також ректором Університету ІІІ віку. З гордістю розповідав, що на випускний вечір приходять керівники громади, районне начальство, збирається повний зал людей, адже це свято не тільки 76 студентів поважного віку, а всього селища.
Такий же підхід і до роботи Центру соціально–медичної профілактики. Тут надають допомогу не тільки стареньким, а й дітям. У гарно обладнаній соляній кімнаті застали зграйку хлопчаків, яким склали «протекцію» бабусі, щоб вилікувати онуків від кашлю. Кажуть, сіль із Солотвина дуже помічна.
— І їхати далеко не треба, як є курорт удома, — почули від жительки Любешова Раїси Янчук, яка прийшла на масаж.
Медичні сестри Сніжана Кізінчук та Людмила Оласюк знають наперед побажання відвідувачів. Нинішньої гарячої пори їх небагато, а загалом за рік соціально–медичну профілактику проходить понад 1700 осіб.
А тим часом у Будинку культури тривала репетиція ансамблю «Калинонька», яким керує заслужений працівник культури Ніна Дащенко. Милуючись колоритним дійством на сцені, артистичністю й завзяттям співачок, переконуєшся, що для цих жінок найкращими ліками від старості є пісня, спілкування, жага до життя. n